in

Keneler Köpeğinize Ciddi Zararlar Verebilir

Kenelerin köpeklere zararları yalnızca kan emmeleri ile sınırlı değil, bu küçük asalaklar köpeklere ölümcül hastalıklar bulaştırıyor.

Yıl boyunca köpeklerde en sık karşılaşılan sorunlardan biri olan keneler özellikle içinde olduğumuz yaz aylarında iyice yoğunlaşıyorlar. Çoğu insan kenelerin köpek dostuna verdiği zararın kanını emmekten ve kaşındırmaktan ibaret olduğunu sanıyor ancak işin aslı böyle değil. Keneler köpeklere birçok ciddi hatta ölümcül olabilen hastalık bulaştırma riski taşıyor. Bununla da kalmıyor zira yoğun kene varlığı beraberinde halk arasında kansızlık olarak adlandırılan anemi durumunu getirebiliyor. Tüm bu sebeplerle kenelerle ve diğer dış parazitler ile mücadele köpek bakımının kesinlikle en önemli parçalarından biri ve asla ihmal edilmemesi gerekiyor.

Kenelerden köpeklere bulaşan bazı hastalıklar ölümcül seyredebiliyor.

Lyme hastalığı

Köpeklere kenelerden bulaşan hastalıklardan biri olan Lyme hastalığı sadece köpeklere değil diğer birçok canlıya ve insanlara da bulaşabiliyor. Köpekler lyme hastalığını genellikle hafif belirtilerle atlatsalar da bazen semptomlar ağır olabiliyor hatta nadiren ölümle de sonuçlanabiliyor. Lyme hastalığı köpeklere her keneden değil bu hastalığa neden olan bakterileri taşıyan kenelerden bulaşıyor ve belirtileri şunlar;

 • Halsizlik
 • Ateş
 • Topallama
 • İştahsızlık
 • Lenf yumrularında büyüme

Eğer köpeğinizde özellikle de içinde bulunduğumuz yaz aylarında bu belirtilerden biri ya da daha fazlası varsa hiç zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurmanız gerekir.

dogtick-500x330

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Beyin iltihabı

Kenelerden köpeklere bulaşan en tehlikeli hastalıklardan biri olan beyin iltihabı ya da bilimsel ismi ile encephalitis oldukça hızlı ilerleyen ve köpeklerde ciddi bilinç kayıplarına dek varabilen sorunlara yol açan bir hastalık ve kimi zaman ölümcül seyredebiliyor. Hastalık beyin ölümüne neden olarak köpeklerin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanabilme riski taşıyor. Kene ısırması ile köpeklere bulaşabilen beyin iltihabı hastalığının belirtileri şunlar;

 • Ateş
 • Nöbetler
 • Davranış değişiklikleri-depresyon
 • Kafayı iki yana eğme
 • Yüz felci
 • Hareketlerde eşgüdüm bozukluğu
 • Farklı büyüklüklerde göz bebekleri
 • Bilinç kaybı

Köpek dostunuzda karıda saydığımız belirtilerin bir ya da daha fazlası varsa giç zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurmanız gerekir.

sick-dog-at-vet-jpg-838x0_q67_crop-smart

Kırım Kongo kanamalı ateşi

Kırım Kongo kanamalı ateşi denilince çoğu kişinin aklına yalnızca insanları etkileyen bir hastalık gelse de bu hastalık aslında köpeklere de bulaşabiliyor. KKKA insanlarda genellikle ölümcül seyrederken çoğunlukla köpekler bu hastalığı kolayca hatta herhangi bir belirti dahi göstermeden atlatıyor.

how-to-identify-and-remove-ticks-from-your-pet-573b70f5c3f17

Keneler bunların yanı sıra yazımızın başında da söylediğimiz gibi kansızlığa da neden olabiliyor ve kansızlık özellikle de yavru köpeklerde ölüme yol açabiliyor. Köpeklerinizin iç ve dış parazit aşılarını düzenli olarak yaptırmanız tüm bu nedenlerle sağlıkları açısından büyük bir önem taşıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yalova Belediye Başkanı Geri Adım Attı Veteriner İşleri Müdürü Açığa Alındıöç

Yalova Belediye Başkanı Geri Adım Attı: Veteriner İşleri Müdürü Açığa Alındı

83126117 758x426

Kedilerde Kusma Her Zaman Basit Bir Sorun Değildir