in

‘Kendi Kendini Sahiplendiren’ Tatlı Kedicikler

İnsanlarını doğrudan veya dolaylı olarak kendileri seçen minik kedilerin kendileri gibi sevimli hikayeleri.

Kedi sahiplenme süreci genellikle uzun zaman alır. Karar vermek, kendini hazır hissetmek gibi bazı süreçleri aşmak gerekebilir. Ama bazı anlar var ki bu kararı sizin yerinize minik dostlarımız verir. İşte bu içerikte kararlarını doğrudan veya dolaylı olarak kendileri veren bazı kedilerle tanışacağız.

CAKIR

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yakışıklı Yavru ‘ÇAKIR’

Minik yavru Çakır kardeşlerinin arasında tek yaşayan yavru olarak dünyaya geldi. Yavru kedi 16 Ekim 2020 günü bir kafenin önünde yetişkin kedilerden şiddet görüyordu. Minik yavruyu fark eden Süha Berk Kukuk kediyi diğer kedilerden kurtardı. Bunun üzerine Çakır şimdilerde kendi insanı olan Süha Berk Kukuk’ un etrafından ayrılmadı. Kukuk, yanında kendini güvende hissettiği için çevresinden ayrılmayan peşinden gelen tatlı yavruyu tek başına orda bırakmaya gönlü razı gelmedi ve sahiplenmeye karar verdi. O günden beri Çakır, insanı Süha Berk Kukuk ile birlikte huzurlu yuvasında yaşıyor.

GUNES 1

Sevimli Yavru ‘GÜNEŞ’

Güneş , 2020 yılının yaz aylarında kendi insanı Gülcan Hanım ile tanıştı. Sokakta tek başına duran yavru kedi Güneş oldukça zayıf ona rağmen oldukça güzel bir kediydi. Güneş, insanı Gülcan Hanım’ı görünce  etrafında dolaşmaya dikkatini çekmeye çalıştı. Gülcan Hanım, minik yavrunun çelimsiz ve savunmasız halini  fark edip başını sevdiğinde aralarında bir sevgi bağı oluştu. Bunun üzerine Gülcan Hanım uzun bir süre kedi Güneş’in yanında bekledi. Annesi uzun bir süre ortaya çıkmayınca bu kadar küçük bir kediciği orada bırakırsa başına bir şey gelir düşüncesiyle yavruyu ailesinin yeni küçük üyesi olarak kendi evine getirdi. Birlikte yaşamaya başlayalı yaklaşık 1 sene olacağı bu zamanlarda Güneş biricik ailesiyle birlikte hayatına mutlu bir şekilde devam ediyor.

BIDILIK

Şanslı Yavru ‘BIDILIK’

Bıdılık’ın hikayesi iki sene öncesine ait. Bıdılık , annesiz kalmış savunmasız ve oldukça küçük bir kediydi. Halsiz kalan kedi şimdilerde kendisinin de bir parçası olduğu Aykul ailesinin bahçesine sığınmıştı. Fakat bahçede kargalar rahat bırakmayıp kediciğin başını gagaladıklarında yavrunun sesini duyan Filiz Aykul bahçeye koşarak kuşları kaçırdı. Minik kedinin bahçedeki halini gören Aykul , erkek kediyi veteriner hekime yetiştirdi. Geri döndüklerinde yavru kedi Bıdılık artık Aykul ailesinin bir parçasıydı.

PATI

Evin Tatlı Kızı ‘PATİ’

Pati, 29 Ekim 2019’da şimdiki insanı Sadi Volkan Erencan ve eşinin yaşadığı evin bahçesine girdi. Volkan Bey’in eşi kedinin bahçeden geri çıkamadığını sanarak ön balkonlarının kapısını açıp kediyi çıkartmayı denedi. Fakat Pati bu sefer de ön balkona gidip orada yatmayı tercih etti. Volkan Bey’in eşinin hayvanlarla arası iyi olmadığı için Volkan Bey’in eve gelmesini bekledi. Bu sırada kedi hiç yerini değiştirmedi. Sadi Volkan Erencan eve geldiğinde yavruyu biraz salamla kandırarak evden çıkarmayı denedi. Fakat bu sefer de kedicik Erencan’ın kucağında uyuyakaldı. Bunun üzerine Erencan,”Ben bu kediyi bırakayım da idare etsin yapacak bir şey yok.” diyerek ters psikoloji uyguladı . Eşinin “Onun nasibi bizde kendi geldi nasıl kıyacağız.” tepkisinin ardından kediyi veteriner hekime yetiştirdiler.  Ertesi gün kedinin bir şey yememesi ve ateşinin çok yüksek olması sebebiyle veteriner hekime tekrar gittiklerinde yavru kedinin enfeksiyonu olduğu ortaya çıktı. Erencan o gün için şunları söyledi :” Aklımız çıktı, hemen veterinere gittik. 40.5 derece ateşi vardı. Enfeksiyonu varmış meğer ve ölüyordu. 1 hafta veterinerde yatıp kalktık. Meğer Pati’m çok hastaydı ve bize sığınmıştı. Çok şükür yaşattık ve evimizin kızçesi oldu. Evimize can oldu, kan oldu.”

ASYA

Savaşçı Yavru ‘ASYA’

5 Ağustos 2020’de İskenderun’da Gülşen Hanım’ın akrabasının bahçesinde doğan Asya ve iki kardeşi 12 günlükken annesiz kaldı. Ufaklıklardan ikisi anneleri olmadığı için yeterince anne sütü içemediler ve ishal dolayısıyla öldüler. Tek başına evin bahçesinde kalan Asya’da oldukça zor durumlarda yaşamaya çalışıyordu. Asya’nın daha fazla dışarıda durması onun için ölüm demekti . Asya bu sırada  bahçeden de hiç uzaklaşmıyor bahçeyi ve kendisiyle ilgilenenleri ailesi gibi görüyordu. Gülşen Hanım başına bir şey geleceği korkusuyla onu kendi evine aldı. Asya ile çok zor zamanlardan geçtiler ama neyse ki Asya’nın hayatı bırakmak gibi bir niyeti yoktu. Gülşen Hanım’ın da özverisi sayesinde 332 gram olan hasta kedicik şimdilerde 3,5 kilo civarında sağlıklı bir şekilde hayatına devam ediyor.

GECE 1

Evin Yıldızı ‘GECE’

Gece,  kendi insanlarını miyavlayarak çağırıp kavuşan kedilerden. En fazla iki aylık olduğu fark edilen yavru, soğuk ve yağmurlu bir kış gününde tek başına sokakta miyavlıyordu. Kediciğin sesini duyan  Erensu Bey dışarı çıkıp kediciğin yanına gitti. Eve getirdikleri siyah renkli tatlı yavrucuğa Gece adını verdiler. O gün  ailenin hayatına sürpriz bir şekilde dahil olan Gece, ailenin çok sevilen tatlı bireyi olarak huzurlu hayatına devam ediyor.

KIZIM

Şirin Kedicik ‘Kızım’

5 Ekim 2019 günü havanın çok yağışlı ve soğuk olduğu bir gecede minik kedi camın etrafında dolaşarak kendisini şimdiki sahibi Ceren Ateş’in  annesine fark ettirdi. Ceren Ateş’in  annesi kediyi fark ettiği anda dışarı çıkmasına rağmen onu bulamadı. Sabah aynı yere tekrar gelen yavru kedi bu sefer olduğu yerde bekledi. Ateş’in annesi yanına gidince kedinin bir gözünün olmadığını ve yağmurda sırılsıklam kalarak donduğunu fark etti. Kediyi hemen veteriner hekime götürdü. Kedicik kendisini toplaması için birkaç gün veteriner kliniğinde kaldı. Ceren Ateş’in annesi evde köpek beslediği ama bu yavruyu da tekrar sokağa bırakmaya gönlü razı gelmediği için kızı Ceren Hanım’a kediyi sahiplenip sahiplenemeyeceğini sordu. Ceren Hanım’ın eşi hayvanlara bağlanmaktan korktuğu için kediyi tekrar sokağa bıraktılar. Fakat minik kedi evlerinin önünden hiç ayrılmadı . Sanki onu tekrar alacaklarından emin gibi oradan uzaklaşmadı. Sürekli evlerinin önünde olan kediyi sonunda dayanamayıp eve aldılar. Çift o günden beri adını ‘Kızım’ koydukları biricik dostları ile birlikte sıcak yuvalarında yaşıyorlar.

PIRINC 1

Azimli Yavru ‘PİRİNÇ’

Pirinç de kendisini zorla sahiplendiren kediler arasında. Minik Kedi soğuk bir kış günü Arzu hanımın çalıştığı kurumun kapısı açıldıkça sürekli içeri girmeye çalıştı. O içeri girdikçe güvenlik kediciği dışarı attı. Bu durum 5-6 kez yinelendi. Mesai bitiminde buz gibi soğukta 10 tane kadar köpeğin olduğu bir bölgede kediciği bırakamayıp onun insanı olan Arzu hanım güzel kediye Pirinç ismini koydu. Pirinç ile üç aydır beraber yaşıyorlar.

MAYA

Güzeller Güzeli ‘MAYA’

Maya annesini araba çarpması sonucu kaybeden bir kedi. Annesinin başından uzun bir süre ayrılmayan kediyi bulan kişiler kendi dükkanlarına getirdi. Orada onunla ilgilendiler. Fakat iki kedileri daha olduğundan ona daha fazla bakamayacaklardı. Maya’nın şimdiki insanı Bengisu Uzun ile tanışması ise bu dükkanda gerçekleşti. Bengisu Uzun Maya’yı ilk gördüğü anı şu sözlerle ifade ediyor: “Maya’yı ilk kez bir abimin dükkanında gördüm. Görür görmez de vuruldum.” Kediyi sahiplendireceklerini bakamayacaklarını öğrenen ve zaten gördüğü anda Maya’ya  aşık olan Bengisu Uzun, “O benim kızım olmalı.” Dedi. O zamandan beri birlikte mutlu bir hayatları var ve Maya da artık anne oldu.

KIYMIK 1

Rüya Kedi ‘KIYMIK’

Kıymık’ın sahiplenme hikayesi biraz daha farklı kendisi sahibine gelmeden önce rüyalarına kadar girmiş. Kedisiyle karşılaşmadan önceki gece rüyasında gören Sema Hanım şöyle anlatıyor: “O gece rüyamda yavru kedi besliyordum, hatta kahvaltıda aileme anlatırken bir mesaj geldi . Sevdiğim bir ablam onu sokakta bulmuş. 6 haftalık olmasına rağmen çok zayıftı. Kafesin içindeki boncuk gibi gözleriyle “senin olmaya geldim” der gibiydi. Bunun üzerine hemen getirmesini söyledim .” Kısa sürede kedinin tüm ihtiyaçlarını karşılayan Sema hanım kedisi Kıymık’ ı ilk kucağına aldığı anı “Ben artık ‘biz’ olduğumuzu hissettim.” Sözleriyle ifade ediyor. 10 aydır birlikte yaşayan ikili artık birbirlerinden ayrı uyuyamıyor.

BIDIK

Asil Kedicik ‘BIDIK’

Bıdık, Pınar Aydoğdu’nun yaşadığı sitede beslediği Benekli isimli kedinin yavrusuydu. Benekli yavrularını kimseye göstermeyip sakladığı için Pınar hanım yavruların ölmüş olduğunu düşünüyordu. Bu yüzden iki ay sonra Benekli’yi sarı bir yavruyla dışarıda oyun oynadığını gördüğünde çok şaşırdı. O günden sonra Benekli ve yavrularının kaldığı yere sürekli mama bırakmaya başladı. Bıdık başlarda Pınar hanıma pek yaklaşmıyordu. Bir gün mama dağıtılırken minyon olduğundan diğer kedilerin arasında yemek yiyemediğini fark eden Pınar Hanım onu kucağına alıp ayrıca besledi. O günden sonra Pınar Hanım’ı nerede görse yanına koştu. Pınar Hanım, babasının kedi istememesi sebebiyle Bıdık’ı eve getiremiyordu. Aradan zaman geçince bir gün Bıdık yaralandı Pınar Hanım veteriner hekime götürmek için kapının önünde onu kedi kutusuna koymaya çalışırken Bıdık kaçarak evin içine daldı. Evin birkaç saat misafiri olan Bıdık asil ve uslu tavırları ile kendisini aileye sevdirdi. Ve o gün itibariyle kardeşi Tekir ile kendisi o ailenin bir parçası haline geldiler.

Yorum

Yorum Ekle
  1. Çok duygulandık bu gibi hikayeleri yer ettiğiniz için teşekkür ederiz. Tüm emek verenlere ellerine sağlık 💜🙏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kopek kurtariliyor

Haliç’te Adada Mahsur Kalan Köpek Kurtarıldı

Kizilay Sokak Hayvanlarini Unutmadi

Kızılay Sokak Hayvanlarını Unutmadı