in

Kediyi Ezip Kaçana Kesilen Ceza Yeterli mi?

Manisa’da 2014 yılı Eylül ayında yolda bir kediye çarpan otomobil sürücüsü kaçmıştı. Mehmet Akış isimli şahısa verilecek ceza belli oldu. Kabahat olarak görülen ve yaptırımı olmayan her hangi bir hayvana zarar vermeye kesilen bedel 454 TL oldu. Ardından açılan tazminat davası sonucunda 1000 TL daha ödemek zorunda kalan Akış’a verilen cezanın yeterli olup olmadığı, herkesin kendisine sorması gereken bir soru.
kedi-ezen-adam-ajanimo

Manisa Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Reyhan Erbirliler, otomobilin plakasından kediye çarpıp kaçan kişinin Mehmet Akış olduğunu tespit edip Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na şikâyetçi olmuştu. Akış’a ilk olarak, 454 lira idari para cezası verilmişti. Kazada çenesi kırılan, kulağı kopan kediyi tedavi ettirip bakımını üstlenen Erbirliler, Manisa 3’üncü Sulh Hukuk Mahkemesi’nde, 2 bin TL’lik tazminat davası açtı. Davanın dünkü duruşmasında otomobil sürücüsü Akış’ın bin lira maddi tazminat ödemesine karar verildi.

kedi-ezen-ajanimo-1

Verilen cezaların oldukça yetersiz olması, Kabahatler Kanunu‘nda değerlendirilmesi çoğu insan için hareket alanı sağlarken, bireysel olarak mücadelesine devam eden, Reyhan Erbirliler’in örnek olmasını temenni ediyoruz.

 

Bozüyük’te İki Köpeğin Sır Ölümü

Lise Öğrencilerinden Örnek Proje