in

Kediye Tecavüz Eden Şahsa 3 Yıl Hapis Cezası Verildi, Tahliye Edildi

Eyüpsultan’da 4 ay önce 3 aylık kediye tecavüz ederek ölümüne neden olduğu iddia edilen tutuklu sanık Bilal Ç. “Haksız yere sahipli hayvanı öldürme işe yaramayacak hale getirme” suçundan 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak cezanın 3 yıl olması nedeniyle ve sanığın 3 ay cezaevinde kalması da göz önünde bulundurulduğunda sanığın tahliyesine karar verildi.

Eyüpsultan ilçesi Alibeyköy mahallesinde kediye tecavüz edip ölümüne neden olmak suçuyla tutuklu yargılanan Bilal.Ç bügün üçüncü kez hakim karşısına çıktı. Çağlayan Adliyesi‘nde 14. Asliye Ceza Mahkemisi’nde görülen duruşmaya İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi avukatları ve hayvan hakkı savunucusu dernekler de katıldı.

kediye tecavuz sorusturmasi supheliye 3 yila kadar hapis istemi 4882 dhaphoto2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“Hayvan korkmuş vaziyetteydi”

Tanık olarak dinlenen Veteriner Hekim Tanju Anlaş mahkemede şunları söyledi “Olay günü kediyi bana getirdiler muayene sonrası kedinin 3 aylık olduğunu ve makatının zorlandığını, makatında büyük bir açıklık olduğunu tespit ettim. Anüsüne yabancı bir cisim sokulduğunu ve bu nedenle arka tarafının tutmadığını tespit ettik. Hayvan korkmuş vaziyetteydi.”

3 Yıl Ceza Verildi, Tahliye Edildi

Mahkme sanığa “Haksız yere sahipli hayvanı öldürme işe yaramayacak hale getirme” suçundan 3 yıl hapis cezası verdi. Sanığa cezada indirim uygulanmadı ancak “sanığa verilen hürriyeti  bağlayıcı cezanın miktarı, tutuklulukta geçirilen süre, ve tutuklanışının bir tedbir oluşu göz önüne alınarak sanığın hükümle birlikte bihakkın tahliyesine karar verildi.”

kediye tecavuz sorusturmasi supheliye 3 yila kadar hapis istemi

“Mücadelemizin Karşılığını Alamadık”

Kedinin sahibi Rafet Altınkaynak mahkeme sonrası basın mensublarına açıklamada bulundu “Mücadelimizin karşlığını alamadığımıza inanıyorum. Verilen cezanın yaşana olayla bağdaşmadığını düşünüyorum . Öncelikle bu arkadaşın alabileceği en az cezayı aldığını tahmin ediyorum. Bana göre çok büyük bir suç işledi. Bu istismarların ve bu şiddetin son bulması için bu kararın bir örnek teşkil edeceğine inanıyorum. Fakat alınan kararın bir emsal olabileceğine inanmıyorum. Çok eksik bir ceza verildi. Devletimiz belki bu konuyla alakalı yeni bir yapılandırmaya girer”

41745318 813048149059174 3087422006480601088 n

Hayvanlara Adalet Derneği üyesi Avukat Melike ÖzdemirYasa gereği sanığa mala zara verme suçundan ceza verildi. Bu suçun en üst sınırından ceza uygulandı ve indirim uygulanmadan sanığa 3 yıl hapis cezası verildi. Ne yazık ki şu an alabileceği en yüksek cezayı aldı ancaks anığın 3 ay cezaevinde kalması nedeniyle de 3 yıl hapis yatılacak bir ceza üst sınırı değil.”

41626325 316798895542971 3650139383127867392 n

Hayvan Hakları İzleme Komitesi koordinetörü Burak Özgüner “Türkiyede cinsel şiddet artış gösteren toplumsal bir şiddet.Mahkeme kararı yeterli değil bu insan tekrar topluma karışacak. Hayvanları Koruma Kanunun değiştirilmesinin aciliyeti bir kez daha ortaya çıkmış durumda. Hükümetin, kanunda sivil toplum kuruşları ve baro avukatlarının  görüşlerini alarak yasal düzenleme yapması gerek.”

Hayvanlara Adalet Deneği avukatlariı sanığın evinde bulunan çocuk pornoları nedeniyle de suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahmeh gemi

Bakanlığın İspanya’ya Gidecek Dediği Gemi Çeşme’de Görüntülendi

kedibeslemekavgası

Edirne Vali Vardımcılarının ‘Lojmanda Kedi Besleme’ Tartışması Mahkemelik Oldu