in

Kedisinin Uyutulmasına İzin Vermeyince Polis Tarafından Evi Basıldı

Belçika’nın Anvers kentinde psikoloji eğitimi gören Selena Ali, Peru’da sahiplendiği kedi yavrusunun, “kuduz riski taşıdığı” gerekçesiyle uyutularak öldürülmesi izin vermedi.

Ali, kedisi Lee’yi Pazartesi akşamına kadar Federal Gıda Güvenliği Kurumu’na (FASFC) teslim etmesi yönündeki çağrıya uymadı. Bu nedenle Salı akşamı polis ve FASFC müfettişleri tarafından Belçikalı öğrencinin evi basıldı. Bu gelişme üzerine hükümet, Lee’nin kurtarılması için harakete geçti.

Screenshot 37

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Anvers’te uygulamalı psikoloji öğrencisi olan 22 yaşındaki Selena Ali, bu yılın başlarında 4 aylık staj için gittiği Peru’dan, koronavirüs salgını nedeniyle ülkesine dönmek zorunda kaldı. Ali, Belçika’ya dönerken Cuzco kentinde kapanmakta olan bir kedi kafeden sahiplendiği Lee adlı 6 aylık kedi yavrusunu da beraberinde getirdi.

Belçika’nın Lima Büyükelçiliği yetkilileri de, koronavirüse bağlı olağanüstü durum nedeniyle, kedinin 3 ay karantinada kalmasının mümkün olmayacağını belirterek Selena Ali’yle birlikte yola çıkmasına izni verdiler.

Ancak Belçika Gıda Güvenliği Kurumu, Peru’nun kuduz açısından yüksek derecede riske sahip bir ülke olduğunu belirterek, Lee’nin 3 aylık karantina süresi dolmadan Belçika’ya getirilmesinin mevzuata aykırı olduğunu bildirdi.

Müfettişler, en geç 11 Mayıs Pazartesi akşamına kadar, uyutulması için kedi yavrusunun kendilerine teslim edilmesini istedi. Kararın iptali için mahkemeye başvuran Ali, buradan da olumsuz yanıt alması üzerine, internet üzerinden bir imza kampanyası başlattı.

Yaklaşık 24 saatte 25 binden fazla kişi, yavru kedi Lee’nin kurtarılması çağrısına destek verdi. Pazartesi akşamın kadar verilen sürenin sonunda Belçikalı öğrenci, kediyi resmi makamlara teslim etmedi.

Bunun üzerine polis ve FASFC müfettişleri Selena Ali’nin Stabroek kasabasındaki evine baskın düzenledi. Ancak yapılan aramada kedi Lee bulunamadı. Polisin kapıyı açmak için zor kullanması nedeniyle elinden hafif yaralanan Selena Ali, sorgulanmak üzere karakola götürüldü.

Avukatı ile birlikte ifadesi alınan Ali, kedinin yerini asla söylemeyeceğini belirtti. Belçikalı öğrenci, sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

FASFC sözcüsü Helena Bonte, kediyi bulmak ve uyutulması için veterinere götürmek için Ali’nin evine gittiklerini belirterek, “Umarım kısa sürede kedi bulunur. Çünkü enfekte olursa, onunla temas eden insanlar risk altına girer” dedi.

Selena Ali, kedinin yaşadığı Cuzco’da 10 yıldır kuduz vakası görülmediğini, tüm aşı ve testleri tamam olan Lee’nin sağlıklı olduğunu savunuyor.

Flaman Hayvan Refahı Bakanı Ben Weyts, kedi yavrusunu bulmak için polisin ev basmasını “abartılı ve kötü bir Belçika şakası” olarak değerlendirdi. Weyts, FASFC’nin bağlı olduğu Tarım Bakanı Denis Ducarme’ye bir mektup yazarak, “Sahibinin doğru bir şey yaptığını söylemiyoruz. Bir ceza verilecekse bu hayvana değil, sahibine verilmeli. Uyutma, en son çare olarak düşünülmeli” dedi.

Kaynak: BBC Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğa Severlerin Bahçesine Giren Şeritli Engereköç

Doğa Severlerin Bahçesine Giren Şeritli Engerek

İBBnin adalardaki atlarla ilgili sahiplendirme kararını atçılara sorduk

İBB’nin “Bedava Sahiplendirme” Kararına Atçılardan Cevap: Atçının da Çiftçinin de Ata İhtiyacı Yok!