in

Kediseverlere Özel Seyahat Rotaları

Yüzyıllar boyunca insanlara dostluk yapan kedilere adanmış pek çok yer olduğunu biliyor muydunuz?

Tatilinizi kedilerin oluşturduğu yerleri ziyaret etmek fikri nasıl sizce? Eğer bu fikir hoşunuza gittiyse yada sizi heyecanlandırdıysa, kedi kafe, kedi tapınağı, kedi müzesi gibi yerleri görmek, kedi temalı etkinliklere katılmak için kedi tutkunları için hazırladığımız bu önerilere mutlaka bir göz atın.

İşte size kedilerin el üstünde tutulduğu o seyahat noktaları

Tokyo’nun kedi kafeleri

Japonların dünyadaki en kedisever insanlar sanırız. Kediye kötülük yapanın 7 yıl boyunca lanetleneceğine dair geleneksel bir inanca sahipler. Kedilere olan bu sevgileri hayatın çeşitli alanlarında kendisini göstermiş durumda. Sadece Tokyo’da 50’ye yakın kedi kafe bulunması bile Japonların sahip olduğu kedi sevgisinin en açık göstergesi. Kahvelerinizi yudumlarken çok sayıda kediyle vakit geçirebileceğiniz bu kafelere giriş için bir miktar ücret ödemeniz gerekiyor. Giriş ücretlerinden toplanan paralar sokak kedilerinin beslenme, barınma ve sağlık ihtiyaçları için kullanılıyor. Tokyo’nun en ünlü kedi kafelerinden bazıları ise; Shimokitazawa en Cateriam, Nekobukuro, Carl Up Kafe, Nyafe Melanj, Temari ne Ouchi.

cat cafe pic 5

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.


Kattenstoet Kedi Festivali

Belçika’nın Ypes kentinde her üç yılda bir Mayıs ayının ikinci pazar günü düzenlenen kedi festivalinin 44.’sü bu sene gerçekleştirilecek. Bu festivalin geçmişi pek parlak değil. Ortaçağ’dan kalma bir gelenek olarak kötü ruhlardan korunma amacıyla yüksek çan kulelerinden aşağıya kedi fırlatılıyormuş. 1800’lü yıllarda son bulan bu gelenek bugün kedi dostu bir festivale dönüşmüş durumda. Kedi festivali mevsimi yaklaştığı zaman şehrin bütün dükkânları oyuncak kediler, kedi kostümleri, kedi şekli verilmiş çikolata ve şekerlerle süsleniyor. Dev kedi geçitlerinin yapıldığı festivalde yüksek yerlerden canlı kediler değil yüzlerce oyuncak kedi atılıyor.

239492d29ff52dcac00dc409c30d8e18


Ernest Hemingway Evi ve Müzesi

”Snowball” adında 6 parmaklı bir kedisi olan Hemingway’in kedi sevgisi meşhurdur. Yazar, Florida Key West’teki evinde yaklaşık 50 kadar genetiği bozuk kediye kapılarını açmış. Bu nedenle genetiği bozuk olan kediler ‘’Hemingway’in kedisi’’ olarak anılır. Ünlü yazarın bir dönem yaşadığı kedi ev bugün müze olarak hizmet vermekte. Bu müzede Hemingway’in ünlü altı parmaklı kedisi Snowball’un soyundan gelen 60’a yakın kedi bulunmakta. Kedilerin ortak özelliği hepsinin Snowball gibi altı parmaklı olması. Ziyaretçi akınına uğrayan kediler görenlerin büyük ilgisini çekiyor.

cats


Kuching Kedi Müzesi

Kediler birçok Asya kültüründe olduğu gibi, Malezya’da şanslı kabul edilir. Malezya’nın Kuching kentinde harika bir manzaraya sahip Bukit Siol tepesinin üzerinde bulunan Kedi Müzesi’nin girişinde dev bir kedi yüzü sizi karşılıyor. Müze içerisinde 2 bine yakın kedi koleksiyonu bulunuyor. Kedi severlerin dolaşmaktan büyük keyif alacakları bu müzede kedilere ithaf edilmiş sergiler, heykeller ve bin yıllık Mısır kedisi mumyası görülebilir.

Cat_Museum_001,_Kuching,_Malaysia


Torre Argentina Kedi Tapınağı

Jul Sezar’ın öldürüldüğü yer olduğuna inanılan Roma’daki Torre Argentina (Arjantin Kulesi Meydanı) bugün adeta bir kedi barınağına dönüşmüş durumda. ”Kedi tapınağı” ismiyle anılan bu yerde kutsal bir misyon üstlenen gönüllüler Roma’nın terk edilen kedilerinin yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla çeşitli çalışmalarda bulunuyorlar.

roma_torre_argentina_kedi-960x548


Poezenboot (Kedi Teknesi)

Kedilerin genellikle sudan pek hoşlanmadıkları bilinir fakat Amsterdam’ın Herengracht kanalının kıyısında bulunan kedi teknesi şehrin başıboş kedileri için mükemmel bir yer. 1966 yılında Henriette van Weelde isimli iyiliksever bir kedi dostunun beslemiş olduğu kedilerin barınması amacıyla satın aldığı tekne bugün kediler için sıcak bir ev olmaya devam etmekte. Kedi teknesini ziyarete gelen turistlerin gönüllü olarak yaptıkları bağışlar kediciklerin bakımı için kullanılıyor.

poezenboot


Tashirojima Adası

Japonya’da bulunan bu adanın kedi nüfusu insan nüfusundan daha fazla. Bu nedenle ‘’kedi adası’’ ismiyle anılıyor. Bir balıkçı adası olan Tashirojima’da kedilerin şans getirdiğine inanıldığı için 18.yüzyıldan beri kediler burada büyük bir özenle beslenmiş. Ortasında bir kedi tapınağı bulunan ada, sevimli dostlarla keyifli bir gün geçirmek isteyen ziyaretçilerin uğrak yerlerinden.

cat_05

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kaplan6

Tapınaktaki Kaplanlar Taşınıyor

lüleburgaz1

Saranlı Deresi’ndeki Balık Ölümleri Halkı Tedirgin Etti