in

Kedinizle Mutlu Bir Hayat Yaşamak İçin 10 Önemli Tüyo

Evimizi paylaştığımız kedimiz ile daha mutlu bir hayat yaşamak için bazı kurallara ihtiyaç vardır. Tabii bu kurallar sizin değil kedinizin kuralları :) Hadi o zaman kediniz ile mutlu bir hayat yaşamak için uymanız gereken 10 tüyomuza bakalım.

Bir kediyi mutlu etmek aslında çok kolaydır. Kimisi kedim huysuz, kimisi mızmız veya çok yaramaz der, bütün kedilerin karakterleri farklı olsa da, bütün kediler sevgi doludur canlılardır. Sadece kedilerde bunu belli etmenin yolları biraz farklıdır. Siz de kediniz ile mutlu bir hayat yaşamak istiyorsanız, onları da düşünerek bazı kurallara uymanız gerekir.

İşte kediniz ile mutlu bir hayat yaşamanız için 10 önemli tüyo

1. Kedinizi karakter sahibi olduğunu kabul etmekle işe başlayın.

Kediler de, insanlar gibi farklı karakterlere sahiplerdir. Her kedi saatlerce okşanmaktan, kucağa alınıp sevilmekten hoşlanmayabilir. Kediniz yalnız kalmayı ve sizden kaçmayı tercih ediyorsa buna saygı duymanız gerekir. O istediğinde zaten yanınıza gelip kendini sevdirecek ve sizinle ilgilenecektir.

kedi karakter

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

2. Kedinizi asla cezalandırmayın

Kediniz sizin istemediğiniz davranışlar gösterebilir. Mamasını yemek istemeyebilir, suyunu dökebilir, hatta çişini veya kakasını tuvalet kabı dışında bir yere yapabilir. Bu hareketlerinden dolayı kedinizi sakın cezalandırmayın. Kedinizin neden ısrarla bu davranışları yapmak istediğini anlamaya çalışın. Kedinizi anlamak yerine cezalandırmak kendisini daha güvensiz hissetmesine ve korkmasına neden olacaktır.

asabi kedi

3. Mama ve su kabını uygun bir yere koyun, kum kabının hijyenik olmasına dikkat edin

Hiç kimse tuvaletinin yanında yemeğini yemek istemez, dolayısıyla kedinizin mama ve su kabını tuvalet kabına yakın yerlere koymayınız. Su kabını, mama kabının hemen yanına koymanız kedinizin daha az su içmesine neden olacaktır. Su kaplarını evin belli yerlerine koyunca suyu daha çok içtiğini fark edeceksiniz. Ayrıca kediler akan  taze suya bayılırlar, kedinizin musluktan su içmek isterse buna izin verin.

kedi mama kabı

4. Tırmalama tahtaları bulundurun

Kediler tırmalama tahtalarına bayılırlar. Tırmalama tahtalarını koyacağınız yerin onların rutin yürüme yollarında ya da uyuma alanlarına yakın bir yerde olmasına özen gösterin. Bazen tırmalama tahtaları yerine evdeki koltukları tırmalamak isteyebilirler bu konuda sabırlı davranın ve kedinizle konuşarak bunu yapmaması gerektiğini anlatmaya çalışın.

kedi tırmalama tahtası

5. Klasik müzik ve aroma terapi

Yapılan araştırmalar kedilerin klasik müzikten çok hoşlandıklarını belirlemişler. Uzun çalışma saatleri olan bir yaşantınız varsa siz evde yokken kedinize Beethoven, Brahms, Mozart’dan bir müzik dinletisi yapabilirsiniz. Ayrıca kediler lavanta kokusuna bayılırlar. Lavanta yağı emdirilmiş bir bez parçasını kedinizin sık bulunduğu odaya koyarak onu mutlu edebilirsiniz.

kedi muzik

6. Kediniz avlanma iç güdüsüne izin verin

Kediler yırtıcı hayvanlardır. Avlanmak ve oyun oynamak onların doğal avlanma içgüdülerinin harekete geçmesine neden olur. Buna izin vermediğinizde hem davranış problemlerine hem de obeziteye davetiye çıkarmış olursunuz.
avcı kedi

7. Kedinizi aniden uyandırmayın

Kediler için uyku oldukça önem taşır. Özellikle yavru kediler gelişimlerinin büyük bir kısmını uyuyarak tamamlarlar. Bu yüzden kedinize her zaman, rahat uyuyabileceği, sakin bir ortam yaratmaya çalışın. Çadır şeklinde üstü kapalı alternatifler ya da kedi sepetlerini evin sessiz bölgelerine koyarak onların daha sakin olmalarını sağlayabilirsiniz.

uyuyan kedi

8. Onunla vakit geçirmeyi ihmal etmeyin

Kedinize ayırdığınız zamanın onun için en uygun zaman diliminde olmasına özen gösterin. Kediler rutin uygulamaları çok severler. Kedinizle geçirdiğiniz saatleri hep aynı zaman diliminde yapmanız ona güven vereceği gibi onu mutlu da edecektir.

kedinizlevakitgecirin

9. Dışarıyı izleyebileceği bir alan yaratın

Kediler özgürlüklerine çok düşkün hayvanlardır. Eğer dışarı çıkmayan bir ev kediniz varsa dışarı bakan bir pencerenin kenarında ona uygun bi alan hazırlayın. İnanın dışarı çıkmasa da dışarıda olan biteni seyretmesi onu mutlu edecektir. Özellikle de kuşları izlemeye bayılırlar.

kedi pencere

10. Kedi çimini ihmal etmeyin

Kediler avlanmayı seven hayvanlar olsa da, doğaları gereği çim yemeyi de severler. Bu çimler kedilerin sindirim sistemini rahatlamasına yardımcı olur. Ayrıca tadını çok sevdikleri için onları mutlu eder. Kediler için özel kedi çimleri vardır. Kedi çimi harici diğer bitkileri çok fazla yemesine izin vermeyin. Birçok bitki kediler için zararlı olabilir.

kedi cimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

150 Yıllık Sır Zebraların Çizgilerinin Ne İşe Yaradığı Sorusuna Yanıt Bulunduöç

150 Yıllık Sır: Zebraların Çizgilerinin Ne İşe Yaradığı Sorusuna Yanıt Bulundu

2 Gündür Kurtarılmayaı Bekleyen Kayalıklara Sıkışmış Köpek Kurtarıldıöç

2 Gündür Kayalıklarda Mahsur Kalan Köpek Kurtarıldı