in

Kedinizin Cildini Korumak için 5 Kolay Yol

Kedilerin tüy ve ciltlerinin sağlıklı olması için bu kolay 5 ipucu size yardımcı olacaktır.

Kedinizin cildi ve tüyleri onların sağlığını sandığınızdan daha fazla etkiliyor. Bu yüzden sağlıklı bir cilt sağlıklı bir kedi olmanın önemli kurallarından biridir.  Aslında kedinizin cildini korumanın yolları çok kolaydır. Kedi dostlarımız zaten tüy bakımlarına büyük önem verirler. Siz sadece ona zarar vermemek için bazı kurallara uymalısınız.

kedi2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hadi kedinizin sağlıklı bir cilde sahip olması için neler yapmamız gerektiğini öğrenelim.

İyi Beslenme

Tüylerin ve derinin sağlıklı olması için kedinizin iyi besinler alması çok önemlidir. İyi beslenmeden kastımız ihtiyaçları olan vitaminleri alması. Kedinizin tüyleri ve cildi için omega-6 hem de omega-3 yağ asitleri çok önemlidir.

Ek Gıda

Ek  gıda vitamin takvisyesi bazı kediler için gerekli olsa da bazıları için isa fazlası kesinlikle çok zararlıdır. Kedinize takviye gıda vermek istiyorsanız mutlaka neye ihtiyacı olduğunu ve olmadığını veteriner hekiminize danışmalısınız. Aksi takdirde bazı ek gıdalar kediniz de tüy dökümüne neden olabileceği gibi bazıları da kaşıntı vb.sorunlara iyi gelebilir.

Pireden Koruma

Pire vb. parazitler kedinizin sadece cildi için değil genel sağlığı için de büyük tehlike oluşturur. Piresi olan bir kedinin cildi deforme olur. Kaşınarak kendini yaralayabilir, pire ısırıkları ve dışkıları kedinizin cildine büyük zarar verir. Bu sebebten kedinizin dış parazit damlasını düzenli olarak yaptırmayı ihmal etmeyin.

Tarama

Kedinizi taramak hem onu psikolik olarak rahatlatırken hem de cildinin bakımlı olmasını sağlar.Kedinizi her gün düzenli olarak tararsanız tüylerinin dökülmesinin önüne geçersiniz. Kediniz taramaya yavruluk döneminden itibaren başlarsanız taranmaya alışması çok daha rahat olacaktır.

Asla Yıkama!

Yazının girişinde de değimiz gibi kediler kendi tüy bakımlarını fazlasıyla yaparlar. Kediler kendilerini yalayarak temizlediği için onu yıkmanıza gerek yoktur. Hatta kedinizi yıkamak onun cildine büyük zararlar verebilir.Kedinizi yıkamanız mantar, egzama gibi hastalıklara yakalanmasına neden olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İTFAİYE EKİPLERİNDEN KUMRU KURTARMA SEFERBERLİĞİ

İtfaiyeden kumru kurtarma seferberliği

bilecikte bir vatandaş karantinaya alınan köydeki tavukları ve köpeği için CİMERe başvurdu

Karantinaya alınan köydeki tavuk ve köpeği için CİMER’e başvurdu