in

Kedinizin Ağrısı Olduğunu Nasıl Anlayabilirsiniz?

Kediler birçok farklı sebeple ağrı ve acı hissedebilir ve bunu dile getiremeseler de bizlerin anlama şansı vardır.

Herkes kedi dostunun sağlıklı ve mutlu olmasını istese de hayatın akışı içinde ne yazık ki bazen kedilerin de sağlığı bozulabiliyor ya da başlarına canlarının acımasına yol açan kazalar gelebiliyor. Kediler kendilerini kötü hissettiklerini, canlarının yandığını ya da ağrıları olduğunu konuşarak anlatamasalar da bu tüm bunları anlayamayacağımız anlamına gelmiyor tabi ki. Kediler aslında sorun yaşadıklarını birçok farklı hareketleri ile belli ediyorlar, bizlere düşen bu davranışları ciddiye almak ve kedimizin acı çektiğini, ağrısı olduğunu fark ettiğimiz anda veteriner hekime götürmek.

İşte kedimin ağrısı olduğunu nasıl anlarım sorusunun yanıtları.

Sesler

Kediler ağrıları olduğunda bazı sesler çıkartabilirler. Kedilerde ağrıya işaret edebilecek sesler arasında inleme, sürekli miyavlama, hırıltı ve mırlama sayılabilir. Bu arada sanılanın aksine kediler sadece mutluyken mırlamazlar, ağrıları olduğunda da mırlarlar. Bu sesler kedinin herhangi bir bölgesinin acıdığına ya da ağrıdığına işaret edebilir.

abdominal-pain-in-cats

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Ruh hali değişimleri

Kedilerde ağrı belirtilerinden biri de ruh hali değişimleridir; etrafa karşı ilgisizlik, saklanma, insanlara daha az sürtünme hatta daha az yaklaşma, depresyon gibi belirtiler kedinin ağrısı olduğunu gösterebilir.

600-sleepy-cat

Rutin dışı davranışlar

Kedilerin sergilediği rutin dışı tüm davranışları önemsemek çok önemlidir, zira bu tip davranışlar hastalıklara, ağrıya ya da acıya işaret edebilen emarelerdir aslında. Kediniz her zamankinden farklı hareket ediyorsa, beslenme alışkanlıkları değiştiyse, topallıyorsa, daha çok ya da daha az uyuyorsa kısacası gündelik yaşantısında belirgin değişiklikler varsa bu da ağrı belirtisi olabilir.

pet-limping-425mk091611

Sürekli belirli bir bölgeyi yalamak

Kediler ağrıyan ya da acıyan bölgelerini yalarlar, bu nedenle eğer kediniz sürekli belirli bir bölgesini yalıyorsa bu orada bir sorun olabileceği anlamına gelir. Hatta bazen ağrı ve acının yoğun olduğu durumlarda kediler ağrıyan bölgeyi dişleme gibi davranışlar da sergileyebilirler.

20121226-catster-cat-grooming-in-peace-5

Bunlar kedilerde ağrının genel belirtileridir, ayrıca hemen her hastalıkla birlikte görülen iştahsızlık, kendine bakmama, temizlenmeme gibi belirtiler de ağrıya işaret edebilir. Bunların yanı sıra kafayı bir tarafa doğru eğik tutma kulak ağrısına, ağızdan salya akması ve mama yemede zorlanma diş ağrısına, karnı hareket ettirmeden nefes alma da karın ağrısına işaret edebilen belirtilerdir. Kedinizde hangi belirti olursa olsun en doğrusu veteriner hekime başvurmak ve bu belirtilerin altında yatan hastalığın teşhis ve tedavi edilmesini sağlamaktır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Acun Ilıcalı Yokken Koltuğuna Bakın Kim OturuyorÖÇ

Acun Ilıcalı Yokken Koltuğuna Bakın Kim Oturuyor!

Protecting your dog from diabetes 758x426

Köpeklerde Şeker Hastalığı Neden Olur?