in

Kedinizde Bu Belirtiler Varsa Kalp Hastası Olabilir

Bazı önemsemediğimiz belirtiler kedilerde kalp hastalığı varlığına işaret ediyor olabilir ve bu belirtileri önemsemeyip veterinere başvurmamak kedimizin hayatına mal olabilir.

Kalp kedilerin en hayati organı ve ne yazık ki kedilerde kalp hastalıkları ile sanılandan çok daha sık karşılaşılıyor. Kalp hastalıkları kimi zaman doğumsal olsa da birçok kedi bakım ve beslenme hataları sebebiyle de bu ciddi hastalıklara yakalanabiliyor. Hemen her hastalıkta olduğu gibi kedilerde kalp hastalıkları da ne denli erken fark edilirse tedavi şansı da o kadar yüksek oluyor ve kedinin hayatını bu hastalıklar sebebi ile kaybetme olasılığı minimize edilebiliyor. Bu yüzden kedilerde kalp hastalığı belirtileri hakkında bilgi sahibi olmamız ve kedimizde bu belirtilerin varlığını fark ettiğimiz ilk anda zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurmamız gerekiyor.

İşte kedinizin hayatını kurtarmanızı sağlayabilecek kalp hastalığı belirtileri.

Solunum sorunları

Kedilerde kalp hastalığının en önemli belirtilerinden biri nefes alma sorunlarıdır. Özellikle uyurken hızlanan solunum kalp hastalığı varlığına işaret eder ve kediniz uyurken ya da uyanıkken nefes almakta zorlanıyor, hızlı soluk alıp veriyorsa muhakkak veterinerinize danışmanız gerekir.

cat_check_up

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hareket ve egzersize karşı dayanıksızlık

Kalp hastası kediler için hareket etmek güçtür. Kediniz az miktarda hareket ettiğinde hemen yoruluyorsa, solunumunda sorunlar ortaya çıkıyorsa, hareket etmekte isteksizse kalp hastalığı yaşıyor olma riski yüksektir.

photolibrary_rm_photo_of_cat_with_paw_on_chair_leg

Öksürük

Çoğu kedi sahibi kedisinin öksürdüğünü duyduğunda aklına gelen ilk olasılık üşütmüş olabileceği oluyor. Oysaki öksürük, özellikle de inatçı, geceleri artan öksürük kalp hastalıklarına işaret edebiliyor.

coughing-cats

Bayılma

İlerlemiş kalp hastalıklarında aniden bayılma, yığılma gibi belirtiler de gözlemlenebilir. Kediniz aniden bayılıyor, yığılıyorsa muhakkak veterinere götürmeniz gerekir. Ayrıca kimi zaman kalp hastalıkları kedilerde geçici felce de yol açabilir.

30631_pets-products_january-site-flip-part-2_2-catbeds_short-tile_592x304-_cb286977734_

Rutin dışı davranışlar

Kalp hastalıkları kedilerin rutin dışı davranışlar sergilemesine de yol açabilir. Örneğin saklanma, kaçma, sosyalleşmekten çekinme gibi davranışların altında yatan neden çeşitli kalp hastalıkları olabilir. Tüm bu belirtiler elbette kalp hastalıklarının yanı sıra başka birçok hastalığa da işaret ediyor olabilir ve muhakkak veteriner hekime başvurup bu belirtilerin altında yatan hastalığın teşhis ve tedavi edilmesini sağlamanız gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pd shustock cat tp 758x426

Kedilerde İshal Bazen Ölümcül Hastalıklara İşaret Edebilir

Kedi Çorapı Polisin Biber Gazı mı Öldürdüöç

Kedi Çorap’ı Polisin Biber Gazı mı Öldürdü?