in

Kediniz Stresli Hissediyor Olabilir Mi?

Kedilerde aynı bizler gibi strese girebiliyor ve davranış bozuklukları gibi çeşitli sorunlara yol açabiliyor.

Kediler ile ilgili umursamaz oldukları gibi aslında gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmayan bir inanış vardır, oysaki hayatını bu muhteşem canlılarla paylaşan herkes gayet iyi bilir ki kediler etrafları ve insanlar ile son derece ilgilidir ve çevrenin, insanların, diğer hayvanların kediler üzerinde ciddi şekilde etkisi vardır. Kedilerin çevreleri ile sürekli etkileşim içinde olmaları beraberinde olumsuz durumlarla karşılaştıklarında strese girmelerini de getirir. Kedilerde stres davranış bozukluklarının yanı sıra genel sağlık durumları üzerinde de olumsuz etki yaratabilir. Taşınma, eve gelen yeni kişiler ki bu kişiler insan da hayvan da olabilir, aşırı gürültü, bağırış, çeşitli hastalıklar, sürekli kapalı bırakılma gibi birçok etken kedilerin strese girmesine neden olabilir. Peki, kedilerde stres belirtileri nelerdir? Bu sorunun yanıtlarını yazımızda bulacaksınız.

Saklanma

Stresin kedilerde ortaya çıkarttığı ilk tepkilerden biri saklanmadır. Zira kedilerde strese neden olan en önemli etken kendilerini güvende hissetmeme durumudur. Dolayısıyla stres kedilerde saklanmaya da yol açar.

3849627901_f7b411d777_b

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yün ya da kumaş emme

Yün, kumaş ya da kazak emme hareketi ile kedilerde aslında oldukça sık karşılaşılır ve bu hareketin altında anneden erken ayrılma, besin olmayan maddeleri yeme durumu olan pika sendromu gibi bazı etkenlerin yanı sıra stres de yatabilir. Özellikle de ayrılık anksiyetesi yaşayan kediler sakinleşmek için yün emme davranışına başvurabilirler.

cat-treading-sucking-600x400

Aşırı mama yeme

Nasıl ki bazı insanlar strese girdiklerinde aşırı yerlerse kedilerde de strese karşı gösterilen tepkilerden biri aşırı yemedir.

cat-in-food-bowl

İştah kaybı

Stres kedilerin aşırı yemesine yol açabileceği gibi tam tersi bir etki de yapabilir ve iştahsızlığa da neden olabilir. İştahsızlık kedilerde hemen her hastalığın ilk belirtilerinden biridir ve kesinlikle veteriner hekime başvurulmasını gerektirir.

600px-kitten-eating

Normalden fazla kendini yalama

Kedilerde stresin belirtilerinden biri de kendini normalden çok daha fazla yalamadır. Hatta öyle ki bazen bu yalanma kedilerin dillerindeki papillalar sebebiyle tüy dökülmesine ve yaralara dahi neden olabilir. Tüm bu durumlar elbette stresin ya da farklı ruhsal sorunların belirtisi olabileceği gibi fiziksel sorunlardan da kaynaklanabilir. Bu nedenle size tavsiyemiz bu belirtilerin stres kaynaklı olduğunu düşünmeden önce veteriner hekime kedinizi muayene ettirerek fiziksel sorunların var olma olasılığını elemenizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

How often should a dog urinate 0 758x426

Köpeğinizin Aşırı Çiş Yapması Normal Değildir

Bilgi Üniversitesinde Neler Oluyor20 Kedi Kayıp Hayvanlara Kötü Muamele Varöç

Bilgi Üniversitesi’nde Neler Oluyor? “20 Kedi Kayıp, Hayvanlara Kötü Muamele Var”