in

Kediniz Neden Kaşınıyor?

Kediniz kaşınıyorsa bunu hafife almamanız gerekir, çünkü kaşıntının altında çeşitli sorunlar yatıyor olabilir.

Kedilerde kaşıntı en sık karşılaşılan durumlardan biridir ve çoğu kedi sahibi kedilerinin kaşınmasını kanıksadığından olsa gerek bu durumu pek de önemsemez. Ancak aslında kedilerin kaşınmasını önemsemek gerekiyor. Elbette arada sırada kaşınan bir kedi için endişelenmek yersiz ama söz konusu sürekli ya da sık sık kaşınmak olduğunda bunun altında yatan nedeni belirlemek ve ortadan kaldırmak gerekiyor. Kedilerin kaşınmasının altında birçok farklı etken yatabiliyor ve kaşıntı kimi zaman bazı sağlık sorunlarına işaret edebiliyor.

Bakalım kediler neden kaşınır sorusunun yanıtları nelermiş.

Uyuz

Uyuz kedilerde en sık karşılaşılan parazit hastalıklarından biri, çoğu insan bilmese de aslında uyuza akarlar adı verilen parazitler neden oluyor ve bu parazitler çıplak gözle görülemiyor. Kaşıntı uyuzun en önemli belirtilerinden biri, eğer kediniz sürekli kaşınıyorsa ayrıca derisinde kızarıklık ve yaralar varsa bu belirtiler uyuza işaret ediyor olabilir. Uyuz tedavisi olan bir hastalıktır ancak çok sık olmamakla birlikte tedavi edilmeyen uyuz vakaları ölümle sonuçlanabilme riski taşır.

Kediniz Neden Kaşınıyor?

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Besin alerjisi

Kedilerde de birçok farklı alerjene karşı alerjik reaksiyonlar gelişebiliyor ve bu alerjenlerin bir kısmı da yiyeceklerin içinde bulunuyor. Kedilerde besin alerjisi genellikle yiyeceklerin içerisinde yer alan protein, koruyucu ve renklendirici maddeler ile karbonhidrattan kaynaklanır. Kedilerde sürekli kaşıntı besin alerjisi belirtilerinden biridir. Özellikle de mama değişimi sonrası bu sorunu yaşamaya başladıysanız kedinizin kaşınmasının altında yatan nedenin besin alerjisi olma ihtimali yüksektir.

Kediniz Neden Kaşınıyor?

Çevresel alerjiler

Kedilerde gıda alerjisinin yanı sıra çok sayıda farklı alerjene karşı da alerjiler gelişebilir ve herhangi bir alerjene karşı şekillenen alerjiler görülebiliyor ve kaşıntı da bu alerjilerin en kolay fark edilebilen belirtilerinden biridir. Özellikle mevsimsel kaşıntılarda alerjiden şüphelenilebilir. Örneğin, polen alerjisi bahar aylarında ortaya çıkar ve başka birçok belirtinin yanı sıra kaşıntıya da yol açar.

Kediniz Neden Kaşınıyor?

Kedilerde Pire Sorunu

Evet, işte geldik tüylü dostlarımızın kaşınmasının en fazla karşılaşılan nedenine, küçük asalaklar pireler. Pireler kan emici asalaklar ve kedileri ısırdıklarında kaşıntıya neden oluyorlar. Ayrıca bazı kedilerde pire alerjisi de görülebiliyor ve bu çok daha fazla kaşıntıya neden oluyor.

Bunlar kedilerde kaşıntı nedenleri arasında ilk akla gelenler. Ancak eğer kediniz kaşınıyorsa en doğrusu veteriner hekime başvurarak bu kaşıntının altında yatan nedenin teşhis ve tedavi edilmesini sağlamak.

 

Yorum

Yorum Ekle
  1. köye geldim burda türlü türlü böcekler var kedim kelebek sinek tüketiyor menüsünde kuru mama var bazen bahçeye kaçıyor sonra hemen dönüyor muhtemel ot yiğiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anne Maymunun Yavrusu için Göz Yaşı Döktüğü Etkileyici Fotoğraf

Anne Maymunun Yavrusu için Göz Yaşı Döktüğü Etkileyici Fotoğraf

Bir Hastaneye Terk Edilen Hamsterın Yeni Yuvası Polis Karakolu Olduöç

Bir Hastaneye Terk Edilen Hamsterın Yeni Yuvası Polis Karakolu Oldu