in

Kediniz İştahsızsa Çok Ciddi Bir Sorunu Olabilir

Kedilerde iştahsızlık birçok hastalığın ilk ve en önemli belirtilerinden biridir ve bu nedenle kesinlikle önemsenmesi gerekir.

Kediler obur canlılar değildirler ancak sağlıklı bir kedi düzenli olarak ihtiyacı olduğu kadar besin tüketir. Bir kedinin iştahının olmaması kesinlikle normal kabul edilen bir durum olmadığı gibi çoğu kez son derece ciddi hastalıklara işaret eden bir belirtidir. Kedilerin iştah durumunu daima yakından takip etmek gerekir çünkü kedilerin iştah durumu sağlıkları hakkında bize önemli ipuçları sunar. Eğer kediniz iştahsızsa ve bu durum bir günden uzun süredir devam ediyorsa mutlaka veteriner hekiminize başvurmanız ve kedinizin nesi olduğunu öğrenmeniz, tedavi edilmesini sağlamanız gerekir.

İşte kedinizin iştahsız olmasının altında yatabilecek nedenler.

Ağız ve diş sorunları

Kedilerde iştahsızlığın en sık karşılaşılan nedenlerinden biri ağız ve diş sorunlarıdır. Ağız içinde yara olan, dişi çürük kediler mama yemeyi kesebilirler. Bu nedenle eğer kedinizin iştahı yoksa yapmanız gereken ilk şeylerden biri ağzını ve dişlerini kontrol etmektir.

cat-tooth3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İç parazitler

İç parazitler her yaştan kedide görülebiliyor ancak özellikle yavru kedileri daha çok etkiliyor ve iştahsızlığa yol açabiliyor. Yavru kedilerin 6 haftalık olduktan sonra iç parazitlere karşı aşılatılması ve hayatları boyunca ortalama olarak her üç ayda bir bu aşının tekrarlanması gerekiyor.

intestinal-parasite-coccidia-cats

Mama değişimi

Kedilerin tat alma duyusu son derece gelişmiştir ve mama değişimi karşısında yeni mamayı yemeyi reddetmeleri pek de şaşılacak bir durum değildir. Mama değişimi kedilerde iştahsızlığa yol açabilir, eğer yakın zamanda yeni bir mamaya geçtiyseniz kedinizin iştahsızlığının altında yatan neden bu olabilir.

cat-kibble

Burun tıkanıklığı ve sorunları

Kediler mamalarını öncelikle koklarlar ve öyle yerler. Burnu tıkalı olan bir kedi mamanın kokusunu anlamayacağı için iştahsızlaşır. Burun tıkanıklığı, burun içi tümörler gibi etkenler kedilerde iştahsızlığa yol açabilir.

cat-238471_960_720

Sindirim sistemi hastalıkları

Kedilerin sindirim sistemlerinin herhangi bir yerinde, örneğin mide ya da bağırsakta ortaya çıkan her türlü hastalık iştahsızlık sebebidir, hatta sindirim sistemi sorunları için kedilerde iştahsızlığın en sık karşılaşılan nedeni bile denilebilir.

stock_cat06_big

Diğer nedenler

Elbette kedilerde iştahsızlık bunların yanı sıra birçok farklı nedenden de kaynaklanabilir. Aşısız kedilerde görülen viral enfeksiyonlar, karaciğer, böbrek gibi organlarda ortaya çıkan hastalıklar da kedilerin iştahının kapanmasına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüylü Hastalarını Ameliyata Girmeden Önce Gitar Çalarak Rahatlatan Veteriner Hekim

Tüylü Hastalarını Ameliyata Girmeden Önce Gitar Çalarak Rahatlatan Veteriner Hekim

Çalınan köpekler güvenlik kamerasından bulunduöç

Antalya’da Çalınan İki Köpek Polisin Çalışması Sonucu Sahiplerine Kavuştu