in

Kediniz için Tehlike Oluşturabilecek 7 Gıda

Kedileriniz için tehlikeli olabilecek gıdaları biliyor musunuz?

Can dostumuz, kedinizin beslenmesi için en iyi kedi mamasına sağlamak isteriz. Zaman zaman onlara küçük kaçamaklar,ödül mamaları vermek isteriz. Kimi zaman da onlara kendi ellerimiz ile besinler hazırlamak isteriz. Ancak bazı gıdalar kedilerimiz için ölümcül tehlike oluşturabilir. Bu gıdaları kesinlikle kedilerimize doğrudan ya da içinde bulunduğu bir ürünü vermemmeliyiz.

Kediniz için Tehlike Oluşturabilecek 7 Gıda1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hadi bu 7 zararlı gıdayı öğrenelim

Soğan ve sarımsak

Soğan, sarımsak, arpacık soğanı ve yeşil soğan, kedinizin kırmızı kan hücrelerine zarar verebilir ve anemiye yol açabilir. Bu gıdalar büyük miktarlarda yenildiğinde zehirlidir.  Eğer kediniz bunlardan birini yerse ,uyuşukluk, halsizlik, iştah azalması, soluk diş etleri,turuncu ile koyu kırmızı idrar semptomları gösteren kediler hemen veteriner hekime götürülmelidir.

Çiğ yumurta, çiğ et ve kemikli etler

Tıpkı insanlar gibi, çiğ yumurta veya çiğ et tüketimi kedilerde salmonella hastalığına neden olur. Ve bakteri oluşumuna sebep olur. Üstelik bunlar insana da bulaşabilmektedir. Çiğ yumurtalar ayrıca cilt sorunlarına neden olur. Kemikli ürünler kedinizin boğulmasına neden olabilir.

Çikolata ve Kafein

Çikolatanın köpekler için ölümcül olabileceğini hepimiz biliyoruz, ama kediler için de çikolata zehirlidir. Çikolata, kusma ve ishal, yüksek vücut ısısı, kas titremeleri, anormal kalp ritmi, karın rahatsızlığı, susuzluk ve nöbetlere neden olabilen metilksantin denilen maddeler içerir. Metilksantin kafeinli içeceklerde de bulunur ve bu sebepten kedinizi kafeinli içeçeklerden uzak tutun.

Alkol

Alkollü içecekler ve alkol içeren yiyecekler kediniz için tehlikeli olabilir. Yutma kusma, ishal, titreme, nefes darlığı, koma ve hatta ölüme neden olabilir.

Süt ve Süt Ürünleri

Kediniz süt içmekten hoşlansa da,süt kediler için tehlikeli bir gıdadır. Kediler, midelerinde laktozu sindirmekte zorlanırlar, bu da ishale neden olabilir. Kediler sadece annelerinin sütünü içmelidir.

Üzüm ve Kuru Üzüm

Az miktarda üzüm ve kuru üzüm bile kedinizin hastalanmasına neden olabilir. Hatta böbrek yetmezliğinin hızlı gelişmesine bile yol açabilir. Yutulduktan sonraki 12 saat içinde bazen kusma meydana gelir. 24 saat içinde ortaya çıkabilecek diğer belirtiler arasında uyuşukluk, ishal, iştah azalması, karın ağrısı, idrarda azalma ve karın ağrısı bulunur.

Köpek maması

Köpek maması kediler için toksik değildir. Ancak kedinizin bir köpekten daha farklı besin ihtiyacı vardır. Kedi maması bol miktarda A vitamini, taurin, araşidonik asit ve protein içermelidir. Ancak köpek mamasında bu besinler çok daha düşük seviyelere sahiptir. Köpekler daha düşük seviyelerde A vitamini ve protein ile hayatta kalabilirken, kediler bunu  yapamaz. Köpekler ayrıca taurin ve araşidonik asit üretebilirler, ancak kediler bu asitleri yiyeceklerinde almalıdır. Yeterli miktarda taurin almayan kedilerde,kalp hastalığı, görme ve diş sorunları olabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çalınan Köpeğinin Ardından Gözyaşı Dökmüştü... Köpeğine Kavuştuöç

Çalınan Köpeğinin Ardından Gözyaşı Dökmüştü… Köpeğine Kavuştu

Balkona Gerilen File Can Alıyordu

Balkona Gerilen File Can Alıyordu