in

Kediniz Depresyonda olabilir mi?

Kedi dostlarımız da bizler gibi depresyona girebilir. Kedi dostlarımızın depresyona girmesine birçok neden sebep olabilir ve birçok farklı şekilde belirti gösterebilir.

depresyon

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Depresyon sadece insanlarda görülen bir hastalık değildir. Pek çok hayvan da olduğu gibi kedilerde de görülebilir. Kediler, hayvanlar arasında en duygusal olanlardandır. Kedi dostlarımız, çevresinde ki olaylardan, değişimlerden etkilenebilir ve bu olaylar depresyona girmesine neden olabilir. Kedi dostlarımız konuşamaz ancak bazı şeyleri bize davranışları ile anlatabilirler. Kedi dostumuzun, depresyona girip girmediğini davranışlarından anlayabiliriz.

depresyon-2

Eğer kedi dostunuz bu belirtileri gösteriyorsa depresyona girmiş olabilir;

  • Aşırı şekilde kendini yalama ve buna bağlı olarak tüylerinin dökülmesi, deride alerjik belirtiler.
  • Aşırı korkma, çekingenlik ve saklanma
  • İştahsızlık veya aşırı yemek
  • Kusma, ishal (strese bağlı mide rahatsızlıkları)
  • Genel davranışlarının aksine davranma

depresyon3

Peki, kedi dostlarımızın bu davranışları sergilemesine yani depresyona girmesine neden olan durumlar nelerdir?

  • Yuva değişimi; kedi dostumuz farklı bir aileye sahiplendirildiğinde bu durumu kaldıramayıp depresyona girebilir.
  • Uzun süre yalnız bırakılması; kedi dostumuzun uzun süre yalnız bırakılması depresyona girmesine neden olabilir
  • İlgisizlik veya aşırı ilgi gösterme; kedi dostlarımız da bizler gibi farklı karakterlere sahiptir. Bazı kedi dostlarımız için sevilmek, yeme içme ihtiyacından önce gelebileceği gibi bazı dostlarımızın pek maruz kalmak istemediği bir durumdur. Eğer ilgi görmeyi isteyen kedi dostumuza, uzun süre istediği ilgiyi göstermezsek depresyona girmesine neden olabiliriz ya da ilgiden pek hoşlanmayan dostumuzu fazlı sıkarak huysuzlaşmasına neden olabiliriz.
  • Yaşamsal ihtiyaçları ihmal etme; Kedi dostumuzun yaşamsal ihtiyaçlarını ihmal etmemiz depresyona girmesine neden olabilir uzun süre aç bırakılması ve kumunun temizlenmemesi depresyona neden olabilir.
  • Eve yeni bir dost gelmesi; Yaşadığı eve gelen başka bir kedi ya da başka bir hayvan dostumuzun depresyona girmesine neden olabilir. Hatta bu yeni misafir bir bebek bile olabilir

giphy

Kedi dostumuz depresyonda ise neler yapmalıyız?

Eğer kedi dostunuzun depresyonda olduğunu düşünüyorsanız veteriner hekiminizin yol göstericiliği ile bir tedavi süreci başlatmalısınız. Bu tedavi sürecinde önemli olan sorunun kaynağıdır.  Depresyon dönemlerinde kedilere kesinlikle daha şefkatli davranılması ve daha çok ilgi gösterilmesi gerekmektedir. Kedilerde depresyon nedenleri arasında sahiplerinin psikolojik durumları olduğu da tahmin edilmektedir. Özellikle sürekli stresli ve sinirli dönemlerinizde kedilerin sürekli etrafta olup biteni takip etmesinden dolayı sizden etkilenebilmektedir.

200

Depresyon tedavisi nasıl olmalı?

Depresyon tedavisi, iki şekilde yapılabilir.

1-İlaçlı tedavi: Depresyon teşhis edilmesi durumunda veteriner hekiminizin uygun göreceği ilaçlı tedavi sürecine başlanması gerekebilmektedir. İlaçlı dönemde genelde psikolojik yapıyı, noradrenalin ve dopamin sistemini düzenleyecek takviye ilaçlar kullanılmaktadır.

2-Davranış tedavisi: Kedilerinizin farklı davranışlarını sürekli takip ederek not alınması ile uygulanan yöntemden kedilerin verdiği tepkilerin sebepleri tespit edilebilmektedir. Geriye dönüş yapılarak normal davranışlar kediye tekrar bıkmadan usanmadan verilmesi sağlanır. Oyun oynanması sağlanmalı, ortamına hareketli oyuncaklar konulmalı ve onu şaşırtmalısınız böylece yaşam enerjisi verilmeye çalışılır. Yalanma hareketi yaparsa dikkatini başka yere çekebilecek çeşitlilikler sunabilmelisiniz. Top atma seslenme vb. Sevebileceği türde gıdalara yönelmeli aynı gıdada ısrarcı olmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HAYDOS1 öç

Fethiye’deki Veteriner Hekim Hakkında ‘Kedileri Vuranı Değil, Besleyeni Suçladı’ İddiası

peru ö.ç

Peru’nun Hayvan Sesi Çıkaran Islık Şişeleri