in

Kediniz Bu Davranışları Sergiliyorsa Psikolojik Bir Sorunu Olabilir

Kedilerin sergilediği bazı davranışlar psikolojik sorunlar yaşadıklarına işaret edebilir ve bu davranışları ciddiye alıp altında yatan nedeni bulmak gerekir.

Kediler ile ilgili umursamaz canlılar oldukları yönünde yaygın bir kanı var, ancak bu kanı aslında hiç de gerçeği yansıtmıyor zira kediler gayet de ilgili ve etraflarında olan bitenden ziyadesiyle etkilenen canlılar. Kediler birçok farklı etken nedeni ile ruhsal sorunlar yaşayabiliyorlar, strese hatta depresyona girebiliyorlar. Kedilerde ruhsal sorunların etkisi sanılandan daha yıkıcı olabiliyor çünkü ruhsal sorunlar nedeni ile sağlıklı bir kedi gibi yaşamayı bırakabiliyorlar ve bu da genel sağlık durumlarını olumsuz yönde etkiliyor.

Eğer kedinizde aşağıda sayacağımız belirtiler varsa ruhsal bir sorun yaşıyor olabilir.

Aşırı ya da az uyuma

Hepimizin bildiği gibi kediler oldukça uykucu canlılar, kedilerin normal uyku süresi yaşlarına ve aktivite seviyelerine göre farklılık göstermekle birlikte sağlıklı bir kedi günde ortalama olarak 13-18 saat arasında uyur. Yaşlı ve yavru kediler uykuya daha fazla gereksinim duyarlar, bunun dışında bir kedi sağlıklı uyku süresinden az ya da dikkat çekici şekilde çok uyuyorsa bu ruhsal bir soruna işaret edebilir.

sleeping-cat-2-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Aşırı ya da az yeme

Kedilerin hem fiziksel hem de ruhsal sağlık durumları ile ilgili bilgi edinebileceğimiz en önemli kaynaklardan biri iştahları. Kedilerde iştahsızlık fiziksel ve ruhsal sorunlara işaret eden en önemli belirtilerden biri. Ancak şunu da söylemeliyiz, iştahsızlık kadar aşırı yeme de sorun göstergesi.

57c16dde63252

Besin dışı maddeler yeme

Kedilerde psikolojik sorun belirtilerinden biri de besin dışı maddeler yeme. Bu duruma pika hastalığı ismi veriliyor ve ruhsal sorunlardan kaynaklanabileceği gibi vitamin ve mineral eksikliği, yetersiz beslenme gibi fiziksel etkenler nedeni ile de şekillenebiliyor.

pica

Tuvalet alışkanlıklarında değişiklik

Kediler titizlikleri ile kesinlikle haklı bir üne sahipler ve bu yönlerini tuvalet alışkanlıklarında da ortaya koyuyorlar. Sağlıklı bir kedinin kum kabı dışına çiş ve kaka yapması neredeyse imkansız. Kedilerde kum kabı dışına idrar ve dışkı yapma, özellikle de evde sizin dikkatinizi çekecek noktalara yapma ruhsal sorunlara işaret eden belirtilerden biri.

12473592_f520

Nedensiz saldırganlık

İşte kedilerde psikolojik sorunların en rahatsız edici yansımalarından biri; nedensiz saldırganlık. Kediniz nedensiz yere size ya da eve gelen misafirlere saldırıyorsa bu da ruhsal anlamda ciddi bir sıkıntı içerisinde olduğunu gösterebilir. Yazımızı bitirirken şu uyarıyı da yapmamızda fayda var, tüm bu saydıklarımızın altında fiziksel sorunlar da yatabilir, dolayısıyla öncelikle veteriner hekiminize danışmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nesli Tehlike Altındaki Kedigözlü Yılan Görüntülendi

Nesli Tehlike Altındaki Kedigözlü Yılan Görüntülendi

dog shaking head crop 758x426

Köpeğiniz Kafasını Sallıyorsa Dikkat!