in ,

Kedim Neden Mırıldanmıyor?

Kedi denilince akla gelen ilk şeylerden biri mırıldanma, ama bazı kediler mırıldanmıyor. Peki, kedi dostumuz mırıldanmıyorsa endişelenmeli miyiz?

Kedilere olan tutkumuzda bu muhteşem canlıların mırıldanmasının rolü büyük. Çoğumuz için dünyanın en güzel şarkısı olan kedi mırıltısının insan sağlığına da birçok fayda sağladığı düşünülüyor, hatta birçok faydası kanıtlanmış durumda. Yani bizlerin kedi mırıltısını sevmemizin sebebi sadece sesin hoşumuza gitmesi değil, kendimize iyi gelen bu eşsiz sesi içgüdüsel olarak da seviyoruz. Ancak mırlama kedilerle özdeşleştirilse de tüm kedilerin mırladığını ya da mırıldandığını söyleyemeyiz, bazı kediler hayatları boyunca hiç mırlamayabiliyor. Kedim neden mırıldanmıyor diyorsanız, kedinizin mırlamamasının bir sağlık sorunundan kaynaklanma olasılığını düşünüp endişeleniyorsanız yazımızı mutlaka okumalısınız.

Hand petting cat purring 760x335 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kediler neden mırlar?

Kedi mırıltısının genel olarak mutluluk belirtisi olduğu düşünülür ama bu tam olarak doğru değildir, çünkü kediler sadece mutluyken değil birçok farklı durumda mırlayabilirler. Ayrıca mırıldanma kediler için bir iletişim yoludur, dünyaya gözleri ve kulakları kapalı olarak gelen yavru kediler annelerinin mırıldanması sayesinde onunla iletişim kurarlar. Kedilerin mırlamasının nedenleri şunlardır:

  • Mutluluk
  • Rahatlık
  • Korku
  • Yaralar
  • Hastalıklar
  • Emzirme
  • Süt emme
  • Bazen yeni bir kediyle tanışma

Ayrıca ölüme yakın kedilerin de mırıldandığı belirlenmiştir. Kedilerin hastayken, yaralıyken mırlamasının sebebinin ağrılarını azaltmak, korkmuşken ve ölüme yakınken mırlamalarının nedenininse kendilerini yatıştırmak olduğu biliniyor.

kedim mırlamıyor

Bazı kediler çok sessiz mırıldanır

Her kedinin mırıldanması farklı yüksekliktedir, yani bazı kediler yüksek sesle, hatta çok yüksek sesle mırıldanırken bazılarıysa çok alçak sesle mırıldanır. Örneğin bir smokin kedi olan Merlin “mırlama rekortmeni kedi Merlin” olarak anılıyor çünkü mırlaması tam 67,8 desibel, yani Merlin bir klima ya da bulaşık makinesi kadar ses çıkartarak mırıldanıyor ve bu özelliğiyle adını rekorlar kitabına da yazdırmış. Ancak bazı kediler de gerçekten çok alçak sesle mırıldanıyor, yani “kedim mırıldanmıyor” diyorsanız belki de mırıldanıyor ama siz duymuyor olabilirsiniz. Kedinizin mırıldanıp mırıldanmadığını anlamak için elinizi karnına ya da boğazına nazikçe koyarak anlayabilirsiniz, eğer titreşimler hissediyorsanız kedi dostunuz mırıldanıyor ama çok alçak sesle mırıldandığı için siz duymuyorsunuz demektir :).

Screen Shot 2018 03 21 at 15.35.49 810x412 1 .

Bazı kedilerse hiç mırıldanmaz

Kediler de aynı bizler gibi birer bireydir ve kişilikleri farklıdır, bazı kediler mırıldanmayı bir iletişim yolu olarak seçmeyebilir ve asla mırıldanmayabilir. Bunun yerine vücut dili, yüz ifadeleri ve elbette miyavlama ile sizinle iletişim kurar. Yani eğer kedi dostunuz onunla ilk tanıştığınız günden beri hiç mırıldanmıyorsa bu endişelenecek bir durum değildir, kediniz mırıldanmayan bir kedi olmayı seçmiştir.

p06fl8mn

Kediniz mırıldanmayı aniden keserse bu sorun işareti olabilir

Evet, bazı kediler asla mırıldamaz ve bu herhangi bir soruna işaret etmez ancak normalde mırıldanan kediniz bir anda mırıldanmayı kestiyse tehlike çanları çalıyor olabilir. Normalde mırıl mırıl olan kedi dostunuzun bir süredir mırlamadığını fark ettiğinizde bunu ciddiye almanız gerekir çünkü bu durumun altında stresin yanı sıra çeşitli tıbbi etkenler de yani sağlık sorunları da yatıyor olabilir. Hele de kedinizin mırlamayı bırakmasına saklanma, iştahsızlık, uygunsuz idrara çıkma, rutin dışı davranışlar, kusma, ishal gibi çeşitli belirtiler de eşlik ediyorsa muhakkak veteriner hekime başvurmanız gerekir.

file 20170630 23414 fufmih

Kedinizi mırıldanmaya teşvik edebilir misiniz?

Eğer kedi dostunuz gerçekten sessiz ve mırıldanmamayı seçmiş bir kediyse ne yazık ki onu mırıldanmaya teşvik etmeniz imkansız denecek kadar azdır. Yine de gıdısını, kulaklarının arkasını yumuşak hareketlerle okşayarak şansını deneyebilirsiniz. Ayrıca kediler yoğurmaya da bayılırlar bildiğiniz gibi, ona yoğurması için yumuşak bir battaniye ya da kazak vererek yoğururken mırıldanmasını sağlamayı da deneyebilirsiniz, ama tüm bunların kesin sonuç vereceğini söylememiz imkânsız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünyada Dört Ayağına Birden Protez Pati Takılan İkinci Kedi Yine Rusyadaöç

Dünyada Dört Ayağına Birden Protez Pati Takılan İkinci Kedi Yine Rusya’da

Bindiği Otübüste Yolcular ile Beraber Şehir Turu Atan Köpeköç

Bindiği Otobüste Yolcular ile Beraber Şehir Turu Atan Köpek