in

Kedim Çok Su İçiyor

Kedilerde aşırı su içme bazı hastalıklara işaret edebilir.

Hepimizin bildiği gibi su kedilerin sağlıklı olması için çok önemlidir, bu yüzden kedi dostlarımızın mama kabının yanında daima bol ve taze su ile dolu su kabı da bulunması gerekir. Kedimizin yeterince su içmemesi genellikle sağlık sorunlarına işaret eder, zaten hayatını kedilerle paylaşan herkes kedi dostunun yeterince su içmediğini fark ettiğinde bunun bir soruna işaret edebileceğini düşünerek veteriner hekime başvurur. Ancak söz konu tam tersi olduğunda yani kedilerimiz aşırı su içtiğinde bunun sağlık belirtisi olduğunu düşünür içten içe seviniriz, oysaki kedim çok su içiyor diyorsanız buna sevinmek yerine yine veterinere başvurmanız gerekir çünkü kedilerde aşırı su içme de çeşitli hastalıklardan kaynaklanabilir.

cat drinking faucet.jpg.653x0 q80 crop smart

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kediler neden aşırı su içmeye başlar?

Kedilerde aşırı su içme şu sebeplerle görülebilir:

  • Kuru mama ile beslenen kediler diğerlerine kıyasla daha çok su içerler çünkü kuru mama kedilerin susamasına neden olur.
  • Bazı kediler insanlarının yanında su içmeyi sever, bu kediler özellikle musluğu açtırıp musluktan su içmeyi tercih ederler, yani sadece siz musluğu açtığınızda uzun uzun su içiyorsa bu normaldir.
  • Hastalıklar da kedilerin çok su içmesine yol açabilir

Yazımızın başında da altını çizdiğimiz gibi bazı hastalıklar da kedi dostlarımızın çok su içmesine yol açabilir ve bunlar genellikle ciddi hastalıklardır. Kedilerde çok su içmeye neden olabilecek hastalıklar şunlardır:

  • Diyabet: Kedilerde de aynı insanlar gibi diyabet hastalığı görülebiliyor ve bu hastalığın en önemli belirtilerinden biri de aşırı su içme. Kedi dostunuz aşırı su içmeye ve idrara çıkmaya başladıysa şeker hastalığından muzdarip olabilir. Özellikle yaşlı ve kilolu kedilerde diyabet görülme olasılığı daha yüksektir. Bu arada yeri gelmişken kedilerin çok kilo almasının yalnızca diyabete değil birçok sağlık sorununa zemin hazırladığını da ekleyelim.
  • Böbrek hastalığı (böbrek yetmezliği): Böbrek yetmezliği kedilerde özellikle de yaşlı kedilerde en sık görülen sorunlardan biridir ve kedilerde böbrek yetmezliği belirtilerinin de en önemlisi aynı diyabet de olduğu gibi aşırı su içmektir. Aynı zamanda aşırı idrara çıkmaya da neden olur ve böbrek yetmezliği kedilerin ölüm nedenleri arasında da ne yazık ki ilk sıralarda yer alır. Kedi dostunuzun aşırı su içmeye başlamasının altında yatan neden böbrek yetmezliğiyse onu hemen veterinere götürmeniz hastalığın tedavi edilip en azından ilerleyişinin yavaşlatılmasını sağlayabilmenizin tek yoludur. Kedilerde böbrek yetmezliği belirli bir aşamaya geldikten sonra tedavi edilemez hale gelir, dolayısıyla kediyi olabildiğince erken veterinere götürmek hayati önem taşır.
  • Hipertiroidi: Tiroksin hormonunun aşırı salgılanmasıyla ortaya çıkan hipertiroidi de kedilerde aşırı su içme durumuna sebep olabilir. Hipertiroidi tiroit bezlerinde geline tümörler, tiroit bezinin iltihaplanması ya da genişlemesi gibi etkenler nedeniyle görülebilir. Kedilerin aşırı su içmesinin yanı sıra iştah artışı, ishal ya da kusma, iştah artışına karşın kilo kaybı gibi belirtilere de neden olabilen hipertiroidi de muhakkak tedavi edilmesi gereken bir durumdur, yani yine kedi dostunuzu veterinere götürmeniz gerekir.
  • İshal-kusma: İshal de kusma da kedilerin ciddi şekilde su kaybetmesine yol açar ve bunun neticesinde kedi kaybettiği sıvıyı geri kazanmak için aşırı su içer. Özellikle 24 saatten uzun süre geçmeyen ishal ve kusma kesinlikle ciddiye alınması gereken bir durumdur. Eğer kedi dostunuzun ishali geçmiyor, sık sık kusuyorsa onu veterinere götürmemeniz üzücü sonuçlarla karşılaşmanızla sonuçlanabilir.

cat drinking water from tap banner1

Kediler yaz aylarında daha fazla su içebilirler

Tüm bunların yanı sıra tabi ki hava koşulları da kedilerin su tüketim miktarını etkileyen bir unsurdur, sıcaklıkların yüksek olduğu yani su kaybının da daha fazla olduğu yaz aylarında kedi dostlarımız kışa kıyasla daha fazla su tüketebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tedavi Edilen Atmaca Doğaya Salındı öç

Tedavi Edilen Atmaca Doğaya Salındı

ayakları baglanan kopekler

Ayakları Bağlanıp Ölüme Terkedilen Köpekler Kurtarıldı