in

Kedilerin Yememesi Gereken Yiyecekler Nelerdir?

Kedi dostlarımız, kendi mamalarından çok bizim yediğimiz yemekleri tercih ediyor. Ancak her yemek onlar için faydalı olmadığı gibi bazı zararlara yol açabiliyor.

Kedilerin Yememesi Gereken Yiyecekler Nelerdir?

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kedi dostumuzdan uzak tutmamız gereken ve kedilerin yememesi yiyecekler ise şöyle:

1. Kuru üzüm

Üzümler insanlar için çok lezzetli ve sağlıklı bir atıştırmalık olsa da kediler üstünde zehir etkisi vardır. Bir avuç kuru üzüm kediler üstünde kötü etkilere sebep olur. Kuru üzüm gibi taze üzümde vermemeniz lazım ve kedimizin yanlışlıkla bunları yemediğinden emin olmalısınız. Yediyse bile bunun işaretleri yirmi dört saat içinde kusma, iştahsızlık, halsizlik ve azalan idrar olarak ortaya çıkacaktır.

Kedilerin Yememesi Gereken Yiyecekler Nelerdir?

2. Soğan

Can dostunuza soğanlı yemek vermek pek iyi bir fikir değil. Soğanın içindeki maddeler kedilerin kırmızı kan hücrelerine zarar verir. Soğan tozu genellikle saklı bir baharattır yani çok dikkat edin. Bebek yemeklerinde ve paketlenmiş ürünlerde bulunabilir. Kedinize bir şey vermeden önce dikkatlice okuyun.

kedi-ve-yemek-1

3. Çiğ yumurta

Bakteri riski olmadığından emin olunmadan insanlar çiğ yumurta tüketmemelidir. Kediniz de aynı şekilde çiğ yumurta yememelidir.

kedi-ve-yemek-2

4. Kafein

Çayınızı ya da kahvenizi asla kedinizle paylaşmayın. Kafein içeren yiyecek ve içecekler dostunuz için tehlikeli olabilir. Bu onun kalbini ve sinir sistemini bozacaktır. Çikolata da kafein içerdiği için kedinizi öldürebilecek bir kimyasaldır.

kedi-ve-yemek-9

5. Yağlı Garnitürler

Küçük porsiyon yağlar iyi olabilir, ancak pişirdiğiniz yağlı yemekten kedinize bir parça vermek iyi bir fikir değil. Hayvanınızın midesini bozacaktır, kusmaya sebep verecektir. Kediler için onaylı yiyeceklerden vermek daha iyi bir fikir olacaktır.

6. Kemik

Listedeki en tehlikeli yemeklerden biri kemiktir. Kemikler piştikleri zaman kedinize zarar verecek bir hale gelirler. Kemikler yağla kaplı olduğu için sindirim sorunlarına yol açacaktır ve kediniz kusma sorunu yaşayacaktır.

kedi-ve-yemek-7

7. Süt veya krema

Kediler olgunlaştıktan sonra laktoza duyarlı hale gelirler. Laktozu sindirememeleri ishale yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kopeklerdepremihissedebilirmi

Köpekler Depremi Önceden Hissedebilir mi?

ekoviyadük2

İsveç’te Yaban Hayvanları için ‘Eko Viyadük’