in

Kedilerin Uyuma Pozisyonu Karakterlerini Yansıtıyor

Kediler yapıları gereği çok fazla uyurlar. İnsanlarda olduğu gibi kedilerin de çok farklı uyuma şekilleri var ve hangi pozisyonda uyudukları karakterleri hakkında bize önemli bilgiler veriyor.

uyuma

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

AAFP( Amerikan Kedi Pratisyenler Derneği) eski başkanı veteriner hekim Elizabeth Colleran bizleri kedilerin uyku dünyasında kısa bir yolculuğa çıkartıyor.

Bakalım kedimiz uyuma şekliyle aslında bize kişiliğini nasıl yansıtıyor?

uyuma1

1. Kıvrılarak Uyuyan Kediler

Kuyruklarını toplayıp kıvrılarak uyuyan kediler, kendilerini rahat ve güvende hisseden kedilerdir. Dolayısıyla bu şekilde uyumayı tercih eden kedilerin genellikle uyumlu ve sakin mizaçlı olduğu söylenebilir. Ayrıca bu, kedilerin soğuk günlerde de tercih ettikleri bir uyuma biçimidir.

uyuma2

2. Birlikte Uyuyan Kediler

Birlikte uyuyan kediler genellikle kardeş ya da birbirlerini bebeklikten itibaren tanıyan kediler olur. Kedilerin beraber uyumaları kedi dostlarına insan dostlarından daha fazla güvendiklerinin göstergesidir.

uyuma3

3. Saklanarak Uyuyan Kediler

Pek çok diğer hayvan gibi kediler de güvenli hissettiren, sıcak ve karanlık yerlerde uyumayı severler. Bu nedenle kedinizi arayıp bulamadığınız zamanlarda ya bir örtünün altından ya da çekmeceden çıkabilir. Sıklıkla böyle uyumayı tercih eden kedilerin bağımsızlıklarına diğer kedilere oranla biraz daha çok düşkün olduklarını söylemek mümkündür.

uyuma4

4. Patilerini İçeri Çekip Kafalarını Zemine Koymadan Uyuyan Kediler

Uykularının ilk 10-30 dakikasında tetikte olurlar. Tamamen uykuya dalmış gibi görünseler bile en ufak bir uyaranın etkisiyle uyanırlar. Bu da ataları Felis Silvestris’in onlara evrim aracılığı ile geçirdiği bir özelliktir. Ancak kediniz çoğunlukla böyle uyumayı tercih ediyorsa gergin ve hassas bir yapısı olduğu söylenebilir.

uyuma5

5. Patileri Dışarıda Kafalarını Zemine Koymadan Uyuyan Kediler

Bu uyku pozisyonunu tercih eden kediler, kendilerini güvende hissetmeyen ve her an herşeye hazır olması gerektiğini düşünen, ürkek yapıdaki kedilerdir. Bu pozisyon, aynı zamanda ciddi sağlık sorunlarının da habercisi olabilir. Özellikle pnömonisi ( zatürre ya da akciğer iltihabı) olan kediler, akciğerlerinin üzerindeki baskıyı hafifletmek amacıyla patilerinden destek alarak böyle uyumayı tercih edebilirler. Eğer böyle bir şüpheniz varsa veteriner hekiminize danışmanızda fayda var.

uyuma6

6. Tek Gözü Açık \Yarı Açık Uyuyan Kediler

Bu şekilde uyuyan kediler, kendilerini potansiyel bir tehdidin hedefi olarak hisseden kedilerdir. Genellikle biraz huysuz ve yaramaz olurlar. Bu uyku pozisyonunda, beynin bir tarafı uykuya geçerken diğer tarafı uyanık kalır.  “Unihemispherical  sleep “ (tek yarım küresel uyku) adı verilen bu uyku formuna genellikle yunus gibi uyku arasında sudan dışarı çıkıp nefes alması gereken deniz memelilerinde ve kuşlarda rastlanır.

uyuma7

7. Sırt Üstü Uyuyan Kediler

Bu kadar savunmasız bir uyku pozisyonu tercih eden kediler, kendilerini tamamen güvende ve huzurlu hisseden kedilerdir. Eğer genellikle bu uyku pozisyonunda uyuyan bir kediniz varsa şanslısınız, çünkü o mutlu bir kedi 🙂

Kaynak: Kırmızıtilki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

van ö.ç

Van Erçek Gölü’nde Flamingo Festivali

buradabirkediyatıyor1

Özrü Kabahatinden Beter: “Biz Ne Bilelim Onun Kedi Olduğunu”