in

Kedilerin Tüy Dökmesi Nasıl Engellenir?

Kedinizin tüy dökmesini tamamen engelleyemezsiniz ancak bazı önlemlerle azaltabilirsiniz.

Kedileri hepimiz çok seviyoruz ve onları bu kadar sevmemizde tabi ki pofuduk tüylerinin rolü büyük. Ancak kedileri kedi yapan ve onlara bayılmamızı sağlayan tüyleri bazen aşırı dökülür ve bu da bizi rahatsız edebilir. Bize göre her ne kadar kedi tüyünden rahatsız olmak pek de makul olmasa da kedilerde tüy dökülmesi sadece insanlara verdiği rahatsızlık açısından değil sağlık sorunlarının belirtisi olabileceği için de önemsenmesi gereken bir konudur.

Özellikle içinde bulunduğumuz bahar ayları kedilerin tüy değişim dönemi olduğu için aşırı tüy dökmeleri normaldir. Peki, kedilerin tüylerini daha az dökmesini sağlayabilir miyiz? Tabi ki sağlayabiliriz, bunun için bir kaç küçük önlem almamız yeterli.

Peki kedilerin tüyünün dökülmesi nasıl engellenir?

Kedinizi düzenli olarak taramak önemli

Kedi bakımı bir kaç alt başlığa ayrılır ve tüy bakımı da bu başlıklardan biridir. Kedilerin kendini mükemmel şekilde temizleyebilen canlılar olduğu hepimizin malumu, bu nedenle kedilerin tüy bakımı için onları yıkamamız değil düzenli olarak taramamız gerekiyor. Kedinizin tüy yapısına ve boyuna uygun tarak ya da fırça seçerek düzenli taramanız hem dökülen tüyleri toplamanızı sağlar hem de derisindeki kan dolaşımını hızlandırarak tüy köklerinin güçlenmesini. Yani kedilerin tüy dökmesini azaltmanın ilk yolu düzenli taramadır.

Kedilerin Tüy Dökmesi Nasıl Engellenir?

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kedinizin bol su içmesini sağlayın

Kediler su içme konusunda oldukça nazlıdırlar. Zira su kaplarına koyulan su kediler için neredeyse koyulur koyulmaz bayatlamış sayılır ve bayat suyu içmeyi sevmezler. Bir kedinin yeterli su içmemesi de tüy dökmesine yol açar. Bu nedenle kedinizin yeterli miktarda su içebilmesini sağlamak için su kabının daima bol ve taze su ile dolu olmasını sağlamanız gerekir. Eğer imkanınız varsa kediniz için su pınarı alarak her an taze suya ulaşabilmesini daha kolay şekilde sağlayabilirsiniz bu arada.

Kedilerin Tüy Dökmesi Nasıl Engellenir?

Sağlık kontrolleri aksatmayın

Kedilerin tüy dökmesi, özellikle de aşırı tüy dökmesi bazı hastalıklara bağlı da olabiliyor. Bu nedenle kedinizi düzenli olarak veteriner kontrollerine götürmeniz olası hastalıkların erken teşhis ve tedavi edilmesini sağlayacağı için hastalıklar sebebi ile tüy dökülmesi ile karşılaşma riskinizi de ortadan kaldırır.

Kedilerin Tüy Dökmesi Nasıl Engellenir?

Bunlar kedilerin tüy dökmesini engellemek için alabileceğiniz önlemler, ancak yazımızı bitirirken şu uyarıyı yapmamızda da fayda var. Şayet kediniz bir anda çok tüy dökmeye başladıysa mutlaka veteriner hekime başvurmanız ve bu durumun altında yatan nedenin belirlenmesini sağlamanız gerekir. Zira kedilerde tüy dökülmesi kimi zaman kanser de dahil olmak üzere birçok ciddi hastalığın habercilerinden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

happy

Köpeklerin Ağzı Neden Kötü Kokar?

Tavuk ve Yumurta Endüstrisinin Gerçek Yüzüöç

Tavuk ve Yumurta Endüstrisinin Gerçek Yüzü