in

Kedilerin Şişmanlamasına Göz Yummak Büyük Bir Hata

Fazla kilolar kedilere sanılandan çok daha fazla zarar veriyor ve birçok ölümcül hastalığa zemin hazırlıyor.

Değişen yaşam koşulları tabi ki binlerce yıldır insanların yanı başından bir an olsun ayrılmayan kedilere de yansıyor. Eskiden evden dışarı çıkma şansı olan kediler bugün apartman dairelerinde kapalı yaşıyorlar ve bu da yeterli derecede hareket etmelerini engelliyor. Elbette bunu engelleyebilmek elimizde; kedimizle düzenli oyun oynayarak günlük egzersiz ihtiyacını karşılamasını sağlayabiliriz. Kedilerin şişmanlamasının diğer nedeniyse tabi ki beslenme. Çoğu kedi insanı kedi dostlarını gerekenden fazla besliyor, yanlış, yağlı gıdalar tüketmesine göz yumuyor ve tüm bunlar kedilerin hızla kilo almasına yol açıyor. Kedilerin kilo almasına izin vermek ömürlerinin kısalmasına ve hastalanmalarına izin vermekle aynı anlama geliyor. Eminiz ki şişmanlığın kedilere zararlarını öğrenince kedi dostunuzun formunu korumaya çok daha fazla özen göstereceksiniz. İşte şişmanlığın kedilere zararları.

Şeker hastalığına zemin hazırlar

Kedilerde şişmanlık şeker hastalığı yani diyabet oluşumunun en önemli sebebidir. Şeker hastalığının şişman kedilerde görülme olasılığı ideal kilodaki kedilerden çok daha yüksektir. Şeker hastalığı tipine bağlı olarak insülin kullanmayı gerektirebilir ya buna gerek kalmayabilir. Ancak şunu unutmamak önemli; şeker hastalığı kedilerin tüm vücudunu, organlarını etkileyen bir hastalıktı ve ölümcül olabilme riski taşır.

1378400626002-nasbrd-08-11-2013-tennessean-1-b004-2013-08-10-img-nas-fatcat-03jpg-1-1-p

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kalp-damar hastalıklarına davetiye çıkartıyor

Kedilerde şişmanlığın neden olabildiği sorunlardan biri de kalp-damar hastalıkları ki kalp kedilerin en hayati organı ve bu organdaki sorunların ölümcül olabilme riski çok yüksek. Kilolu kedilerde kalp hastalıklarının yanı sıra kalp krizinden hayatını kaybetme oranının da diğer kedilerden daha yüksek olduğunu ekleyelim.

642294404

Şişman kedilerde solunum sorunları ile de karşılaşılıyor

Bunlarla da kalmıyor ve şişmanlık kedilerin solunumunu da olumsuz yönde etkiliyor. Fazla kilolu kedilerde soluma güçlüğü, horlama, uyku apnesi gibi sorunlar ile çok daha sık karşılaşılıyor.

maxresdefault

Şişmanlıkla kanserin de ilişkisi var

Kedilerde kanser vakaları her geçen gün artıyor ve bunun en önemli sebeplerinden biri de fazla kilolar. Ev kedilerinin sürekli kilo alması beraberinde kanserde artışı getiriyor.

1

Kas- iskelet sorunları

Fazla kilolar aynı insanlarda olduğu gibi kedilerde de kas-iskelet sisteminde birçok soruna yol açıyor. Aşırı kilolar nedeni ile kedilerin kemiklerine yani iskeletine ayrıca kaslarına aşırı baskı oluyor ve bu da beraberinde birçok sorunu getiriyor. Bunun yanı sıra şişman kedilerin çok az hareket ediyor oluşu da yine kas-iskelet sistemi sorunlarına zemin hazırlıyor.

chunky

Kediniz şişmansa veteriner hekimden yardım alın

Eğer kediniz yaşına göre ideal kilosunun üzerindeyse, özellikle de obezite hastası sayılabilecek kadar kiloluysa mutlaka veteriner hekime danışarak sağlıklı şekilde kilo vermesini sağlamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

canine heart disease at dogPACER 758x426

Köpekler Kalp Krizi Geçirir Mi?

Sarnıca Düşen Kedi Kedi Sesi ile Kurtarıldıöçç

Sarnıca Düşen Kedi, “Kedi Sesi” ile Kurtarıldı