in

Kedilerin Sandığınız Kadar Umursamaz Olmadığını Gösteren Araştırma!

Brezilya’da 130 kedi ve insanı üzerine yapılan bir araştırma, patili dostlarımızın bizlerin sandığı kadar umursamaz olmadığını gözler önüne serdi.

Kedilerin sahiplerine karşı kayıtsız olmadığı ve tıpkı köpekler gibi ayrılık kaygısı yaşadıkları ortaya çıktı. Yapılan araştırma, her 10 kediden 1’inin yalnız bırakıldığında sorunlu davranışlar sergilediğini ortaya çıkardı.  Bu davranışlar; saldırganlık, depresyon ve dışkılama. Kaygı problemi, evde tek evcil hayvan varsa ve oyuncakları yoksa ortaya çıkıyor.

YAŞADIKLARI EVDE HİÇ KADIN YOKSA…

Ayrıca kedilerin yaşadıkları evde hiç kadın yoksa, iki kadın varsa ya da yetişkin olmayan sahipleri varsa kaygılarının daha da arttığı ortaya çıktı.

Bildirilen davranışsal sorunlar arasında saldırganlık, depresyon, aşırı bağırma ve uygunsuz dışkılama ve idrara çıkma yer alıyor.

TERK EDİLME KORKULARI VAR

Araştırmacılar, kedilerin sandığımız kadar umursamaz olmadıklarını ve sahipleriyle derin bağlar kurabileceklerini söylüyor. Araştırmacılar, kedilerin yüzde 13.5’inin terk edilme ile ilgili sorunlara ilişkin kriterlerden en az birini sergilediğini buldu.

ÇEŞİTLİ BELİRTİLER İLE ORTAYA ÇIKIYOR

Anket ayrıca 30 kediden 20’sinin yıkıcı davranışlar ve diğer sorunlu davranışlar veya zihinsel durumlar sergilediğini gösterdi.

Bunlar arasında aşırı seslendirme (30 kediden 19’u), uygunsuz idrara çıkma (18 kedi), depresyon-ilgisizlik (16 kedi), saldırganlık (11 kedi), ajitasyon-kaygı (11 kedi) ve uygunsuz dışkılama (7 kedi) vardı.

Kaynak: Posta

 

Yorum

Yorum Ekle
  1. Hangi kedi sahibi, kedisinin böyle bir araştırmada kullanılmasına razı gelir ki, kedimi evde yanlız bırakayım da bakalım depresyona mi girecek yoksa saldırganlaşacak mi? Çok Saçma geldi bana.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bursada Binlerce Arının Şok Eden Ölümüöç

Bursa’da Binlerce Arının Şok Eden Ölümü

ebabil kuşu

1 Saat Boyunca Kendine Su Veren Okul Çalışanın Yanından Ayrılmayan Bitkin Haldeki Ebabil Kuşu