in

Kedilerin Kum Kabı Dışına Tuvalet Yapmasının Nedenleri

Kediler titiz canlılardır ve bir kedi eğer kum kabı dışına tuvalet yapıyorsa bunu ciddiye almak, altında yatan nedeni öğrenmek gerekir.

Günümüzde kedilerin büyük bir kısmı insanlarla birlikte evde, apartman dairelerinde yaşıyor ve dışarıya çıkamıyor, bu yüzden kum kabı evde kedi bakımının olmazsa olmazlarından biri durumunda. Kediler titiz yapıları ve içgüdüsel olarak tuvaletlerini kuma yapıp üstünü kapatma huyları sayesinde kum kabına alışmakta hemen hemen hiç bir zorluk çekmiyorlar ve yavruluktan itibaren tuvaletlerini kum kabına yapıyorlar. Ancak bazen kediler kum kabı dışına tuvalet yapmaya başlıyor ve bu hayatını kedilerle paylaşanları rahatsız ediyor. Oysaki kedilerin kum kabı dışına tuvaletlerini yapmasının altında genellikle bazı fiziksel ya da psikolojik sorunlar yatıyor. Dolayısıyla eğer kedi dostunuz aniden kum kabı dışına çiş ya da kaka yapmaya başladıysa bu duruma kızmak yerine kedinizin bu hareketi sergilemesinin altında yatan nedeni bulmaya odaklanmanız gerekir.

Kedilerin kum kabı dışına tuvalet yapmasına neden olabilecek sorunları öğrenince bu durumu daha ciddiye alacağınız şüphesiz.

Kas ve iskelet hastalıkları

Söz konusu özellikle de yaşlı kediler olduğunda kum kabı dışına tuvalet yapmanın altında yatan nedenlerin ilk sırasında kas ve iskelet hastalıkları gelir. Örneğin eklem iltihabı olan artrit, osteoartrit, romatizma gibi hastalıklar kedilerin ağrı ve acı duymasına neden olur ve bu yüzden kum kabına girmekte zorlanarak tuvaletlerini kum kabı dışına yapabilirler.

492403919

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kızgınlık dönemine girme

Kısırlaştırılmayan kediler kızgınlık dönemine girdiklerinde kum kabı dışına tuvalet yapabilirler. Bu davranışı kızgınlık dönemine giren hem erkek hem de dişi kediler sergileyebilirler.

istock_000010821270xsmall1

İdrar yolu sorunları

Kedilerde sık karşılaşılan sorunlardan biri idrar yolu problemleridir. Özellikle idrar yolları dişilere kıyasla daha dar olan erkek kedilerde bu sorunların görülme sıklığı daha fazladır ve bu sorun bazen kedilerin kum kabı dışına çiş yapmasına yol açabilir. Özellikle de kediniz kum kabı dışına çiş yapıyor, yaparken acı acı miyavlıyorsa, idrarında kan varsa muhakkak hiç zaman kaybetmeden veterinere başvurmanız gerekir.

cat-care_litter-box-problems_main-image1_0

Stres

İşte kedilerin kum kabı dışına hem çiş hem de kaka yapmasının en sık karşılaşılan nedeni, stres. Kediler kargaşadan, gürültüden, rutinlerindeki değişimlerden, taşınmaktan hiç hoşlanmıyorlar ve bunlar gibi birçok nedenle strese girebiliyorlar, stresin yansımalarından biri de kum kabı dışına tuvalet yapmaları oluyor. Yazımızı bitirirken eğer kediniz kum kabı dışına tuvalet yapmaya başladıysa yapmanız gereken en makul şeyin veteriner hekime başvurup bu davranışın altında herhangi bir fiziksel sorun olup olmadığının belirlenmesini sağlamak olduğunun altını çizelim.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kuş Cenneti’ne Otoban Proje Gediz Deltası’ndaki Doğal Hayatı Tehdit Ediyoröç

Kuş Cenneti’ne Otoban: Proje Gediz Deltası’ndaki Doğal Hayatı Tehdit Ediyor

kedi

Kediler Susuzluğa Ne Kadar Dayanır?