in

Kedilerin ‘Klark Çektiği’ 10 Sinema Filmi

Bugün 17 Şubat Dünya Kediler Günü. Sinema tarihinde kedilerin kilit rollerde bulunduğu, başrol aldığı filmlere bir bakalım dedik ve kedilerin ‘klark çektiği’ kült olan 10 filmi seçtik. Akşam eve vardığınızda beraber bir akşam yemeği sonrası pijamalarınızı giyip kedinizle birlikte bu filmlerden birini izleyebilirsiniz.
1. Hasta Kedi Yavrusu – The Sick Kitten (1901)

the-sick-kitten-ajanimo

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

1901’de, sinemanın doğuşundan altı sene sonra, kısa film The Sick Kitten çekildi. Konu basitti: İki küçük çocuk, hastalığının ne olduğu bilinmeyen hasta bir kediye doktorluk yapıyor. Ona ilaç niyetine süt içiriyorlar. Saniyeler içinde kedi yavrusu iyileşiyor ve küçük ekip bunu el sıkışarak kutluyor. Film, kedilerin ekranda çok sevileceğini en önce fark edenlerden biri olan G. A. Smith tarafından çekildi.

2. L’Atalante (1934)

latalante-ajanimo

Jean Vigo’nun filmi, yeni evlilerin yüzen evi üzerinde başlıyor. Filmin çoğu sahnesinde, huysuz mürettebat üyesi Père Jules’in (Michel Simon) kedilerinin, yeni evli çiftin yuvası olan teknede özgürce gezinmeleri sayesinde filmde sık sık görünüyor. Yeni evli çift, L’Atalante isimli tekneye ilk geldiklerinde Jules onları akordion çalıp dansederek karşılıyor ve bu sırada da bir kedi yavrusu Jules’un omzuna atlayıp gezinmeye başlıyor. Bu sahne, kedi tutunabilecek mi yoksa suya mı düşecek diye gerginlikle izleniyor ama aynı derecede de komik.

Kedilerle dolu bir ortamda büyümüş olan Jean Vigo, huysuz mürettebat Père Jules’un yanına ilk başta köpek vermeyi düşünmüş. Ama sonradan filmin doğal ve sürrealist tarzına mükemmel şekilde uyum sağlayan kedileri tercih etmiş.

3. Bir Kedinin Özel Hayatı – The Private Life of a Cat (1947)

bir-kedinin-ozel-hayati-ajanimo

Yenilikçi yönetmen Alexander Hammid, New York’taki kedilerin anne-babalığa başladığı bu sessiz, siyah-beyaz filmi yaptığı sırada önde gelen film yapımcılarından Maya Deren ile evliydi.

Filmde bir kedinin gözünden, doğumdan itibaren gerçekleşen sihirli anlara tanıklık ediyoruz. Hemen ardından kedi yavruları ilk adımlarını atıyorlar ve zamanla daha cesur hale geliyorlar. Kendinizi kedi doğumuna yakından bir bakışa hazırlayın.

4. Alice Harikalar Diyarında – Alice in Wonderland (1951)

Alice-in-Wonderland-Ajanimo

Walt Disney’in Sırıtan Kedi karakteri, Lewis Carrol’ın bu klasik masalla beraber anılır hâle geldi. Animasyon stüdyosu, kedinin korku etkisiyle filmin daha masum ve tuhaf karakterleri arasında akıllı bir denge kuruyor.

Palyaçolar gibi devamlı sırıtan her şey korkunç gelebilir, ama Sırıtan Kedi kendine olan güveni ve gizemli havası, kendisine sadık bir hayran kitlesi edindi. Alice Harikalar Diyarında filminde birçok zıpır karakter var: Mart Tavşanı, Beyaz Tavşan ve Tırtıl. Ama aralarından en çok öne çıkan, muhtemelen kedi kimliğinin de etkisiyle Sırıtan Kedi oldu.

5. Tatlı Hayat – La Dolce Vita (1960)

tatli-hayat-ajanimo

Ulaşılmaz kadının peşinden koşmak yeterince zor… Bu sahneye bir de karşı konulamayan bir kedi yavrusu ekleyin ve işte artık elinizde zorlu bir yarış var. Tabloid gazetecisi Marcello (Marcello Mastroianni), kendisini film yıldızı Sylvia (Anita Ekberg) ile Roma sokaklarında bulur. Marcello sirenlerden rahatsız olurken Sylvia ise bir kedi yavrusuna tutulur.

O sahne rüya gibi, çünkü filmin meşhur süs havuzu sahnesini doruğa çıkarıyor ama bir yandan da fazlasıyla kahkaha içeriyor. Sylvia, yavru kediyi beslemek konusunda ısrarlıdır, Marcello ise “Bu saatte nereden süt bulacağım?” şeklinde söylenmektedir. Şehrin kedilerle dolu olduğunu ve eğer başlarlarsa bu işin nerede sonlanacağını sorar. Sonunda Marcello Sylvia’nın ricasına karşı gelemeyip biraz süt bulmak için yola çıkarken Sylvia da kafasında yatan küçük arkadaşıyla dolaşır.

6. Tiffany’de Kahvaltı – Breakfast at Tiffany’s (1961)

tiffanyde-kahvalti-ajanimo

Kaynaklarda Holly Golightly’in kedili evinde 9 farklı kedi kullanıldığı belirtilse de, rol asıl olarak eğitimli ve profesyonel Orangey isimli kedi tarafından oynandı. Yoksa filmin son sahnesinde yağmurun altında iki kişi arasında sandviç olmaya tolerans gösterecek bir kedi nasıl bulunurdu? Hatta Orangey’ın performansı o yıl, Oscarların hayvanlar için olan versiyonu Patsy Award ile ödüllendirildi.

Holly, “Ben bir kediyim, isimsiz bir tembelim. Kimseye ait değiliz ve kimse bize ait değil. Birbirimize bile ait değiliz.”  şeklinde konuşur. Bu yüzden, kedi Holly’nin bağımsız ve bağlanamayan ruhunun bir metaforu olarak kullanılmaktadır. Ama bu durum filmin finalinde değişir ve çift ilişkilerini kabul ederler. Audrey Hepburn filmde oynadığı en tatsız sahnenin rol arkadaşı kediyi taksiden dışarı attığı sahne olduğunu belirtti.

7. Aristokediler – The AristoCats (1970)

The AristoCats-ajanimo

Kedilerin, Walt Disney ölmeden önce çekilen son müzikal animasyon filmi. Özel bir cins kedi olan Düşes ve onun üç yavrusu vahşi kâhya tarafından kırsal bir bölgeye bırakıldıktan sonra, cool kedi Thomas O’Malley onları beraberinde Paris’e götürür. Kedi ailesi sahipleri olan hanımefendiye tekrar kavuşana kadar, O’Malley onları penthouseunda misafir eder ve diğer arkadaşlarıyla beraber jazz söylerler. Aristokrat ekip son olarak, zariflik ve asillik, rahatlık ve umursamazlık bileşimi olan kedi kimliğini mükemmel şekilde yansıtan ‘Everybody Wants to Be a Cat’ (Herkes Kedi Olmak İster) şarkısını söylerler.

8. Baba – The Godfather (1972)

gotfather-ajanimo

Çoğu karanlık karakter korkuyu, bilerek bir kedinin varlığıyla vurgular (örneğin Bond kötü karakteri Blofeld gibi). Ama The GodFather’ın açılış sahnesinde Don Corleone’un kucağında yatan kedi tamamen doğaçlama bir dokunuştu. Stüdyoda gezinen kediyi fark eden yönetmen Francis Ford Coppola, kediyi Marlon Brando’nun ellerine verir ve oyuncunun hayvanlara olan sevgisini fark eder.

Bunun sonucunda, iş konuşurken bir yandan da nazikçe kedi okşayan mafya lordu şeklinde akıllıca bir zıtlık oluşur. Söylenen o ki, bu ikili birbirleriyle o kadar iyi anlaşmış ki, kedinin yüksek sesli mırıltısı bazen diyalogların bölünmesine neden oluyormuş.

9. Day for Night (1973)

day-for-night-ajanimo

Ferrand’ı canlandıran aktör François Truffaut, filmi çekerken sıkıntılar yaşayan yönetmene “Oyunculuk yapabilen bir kedi bulduğunda sahneyi çekeriz” diyordu. Bu sahnede film ekibi kedinin kahvaltı tepsisinden yemek yemesini sağlamakta zorlanıyordu. İnatçı bir kedi, kimin aklına gelirdi ki! Yavru kedinin yerine daha sonra sahneyi çekmek için stüdyoda büyümüş başka bir kedi koyuldu, sahne sorunsuz olarak çekilidi ve film ekibi rahatladı.

10. Yaratık – Alien (1979)

yaratik-alien-ajanimo

Nostromo’nun kızıl film ekibi üyesi Jones, ilk başta uzay aracını kemirgenlerden temizlemek için işe alınır. Ama film eleştirmeni Anne Billson’ın belirttiğine göre, Jones bundan çok daha fazlasını başardı. Diğer yetenekleri arasında, ekip çalışanlarının kendi başlarına dolaşmaları için bir neden olması, Ripley’in kendi kendine sesli şekilde konuşurken deli gibi gözükmemesini sağlaması ve sahneye aniden atlamasıyla kedi şoku yaratması var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kedi ajanimo müzik

Hepimizin İçinden Geçen Kedili Şarkılar

dikkat kedi çıkabilir sergi ajanmo 3 1

Dikkat Üsküdar’da Kedi Çıkabilir!