in ,

Kedilerin İnsandan Daha Gizemli Olduğunu Anlatan 10 Kitap

Kedi aşığı yetenekli yazarların müthiş gözlemleri sonucunda ortaya çıkan ve kedilerin insanlardan çok daha gizemli olduğunu anlatan 10 kitap…

Kediler sessizliklerinin yanında sevimlilikleriyle, o her şeyin en iyisini ben biliyorum tavırlarıyla, göz dolduran zarif yürümeleriyle etraflarındaki insanları büyülerler. Peki ya bu gizemli yaratıkların duygusal insanı düşüncelerini kağıda dökmekte usta yazarlarsa ? İşte o zaman birazdan bilgi sahibi olacağınız bu birbirinden muhteşem eserler ortaya çıkar. Her biri birbirinden nefis bu kitapları okurken siz de bizimle aynı fikirde olacaksınız. Eğer hazırsanız kedi aşığı yetenekli yazarların hayal dünyasına açılma vakti…:) İşte kedilerin insanlardan daha gizemli olduğunu anlatan 10 kitap;

1# Kedi Murr’un Hayat Görüşleri / E.T.A Hoffman

Kedili Kitaplarin Buyulu Dunyasina Girmeye Hazir Olun 3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Besteci Johannes Kreisler’in anılarını kaleme aldığı elyazmalarını sevgili kedisi Murr ele geçirir. Murr, edebiyat aşığı bir kedidir. Ayrıca zeki bakışlarının ardında insanlardan sakladığı gizemli hayatını kağıda dökmek isteyen kedi Murr, yaşam öyküsünü anlatmak için biricik sahibi Kreisler’in elyazmalarını müsvedde olarak kullanır. Kitapta Kreisler ile kedi Murr’un birbirinin içine giren anılarını okurken herkes gibi siz de çok keyif alacaksınız.

”İki ayak üzerinde dimdik yürümek bu kadar önemli bir şey mi ki, kendine insan diyen cins, sağlam bir dengeyle ortalıkta dolaşan biz dört ayaklılar üzerinde hâkimiyet kurma hakkını kendinde görüyor?”

“Önce mırıldandım, sonra taklidi mümkün olmayan şu, kuyruğu zarif dairelerle kıvırma yeteneği, ondan sonra da tek bir ‘miyav’ sözcüğüyle sevinç, acı , haz ve hoşnutluk, korku ve çaresizlik, kısacası bütün his ve tutkuları çeşit çeşit kademelerinde ifade edebilmek gibi mucizevi bir kabiliyet geliştirdim.”

2# Kedi Gülüşü / Deniz Kavukçuoğlu

Kedili Kitaplarin Buyulu Dunyasina Girmeye Hazir Olun 5

Siz kedi aşıkları kediler ve insanların ilişkilerini anlatan bu şahane kitapta sizler de birer parçanızı bulacaksınız. Deniz Kavukçuoğlu, “Kediler de güler mi ? ” sorusuna yanıt ararken kaleme aldığı Kedi Gülüşü kitabıyla okurlarını cezbetmeye devam ediyor. Sevgili kedi aşığı okurlar, tüylü dostlarımızın bilinmezliklerine, sürprizlerine hayata kattıkları eğlenceli anlara odaklanan bu kitabı okurken kedili yaşamları keşfedip hayatın içinden neşeli öykülerle gülümseyeceksiniz.

“Kimsenin zevkine karışılmaz, kedileri herkes sevsin demeyeceğim, ama ben kedi sevmeyenlerle anlaşamam. “

“Kedilerin bize ihtiyaç duymasına ihtiyacımız var. Yoksa kalbimiz kırılır. Ama onlar bize ihtiyaç duymasalar da çok severler.”

Doğada var olan her canlının yaşamı zenginleştirdiğini anlaması ne kadar zordu bazı insanların.,

3# Uygarlığı Değiştiren 100 Kedi / Sam Stall

Kedili Kitaplarin Buyulu Dunyasina Girmeye Hazir Olun 6

Bir kedi en fazla neler yapabilir? Bu soruyu kime sorsak vereceği yanıtları aşağı yukarı tahmin edebiliriz. Oyun oynar, mama yer , koşar, zıplar, yorulur ve uyur gibi cevaplar alabiliriz. Peki ya bir kedi uygarlığa yön verip onu değiştirebilir mi ? Evet değiştirebilir. Nasıl mı bu kadar emin konuşabiliyorum ? İşte bu kitaptaki her hikayenin gerçek olduğunu bildiğim için… Birbirinden mükemmel kedi dostlarımızın uygarlığı değiştirerek tarih sayfalarında yerlerini aldıklarını kanıtlayan bu hikayeleri hala merak etmediniz mi ? Eğer ettiyseniz en yakınınızda bulunan kitapçıya koşarak Uygarlığı Değiştiren 100 Kedi kitabını satın almanızın tam sırası…:)

4# Usta İle Margarita / Mihail Bulgakov

Kedili Kitaplarin Buyulu Dunyasina Girmeye Hazir Olun 1

Bildiğiniz tüm kedileri unutun ! Zira kedi Behennot tanıdığınız hiçbir kediye benzemiyor. O votka içen, sigara tüttüren, satranç oynayan bir kara kedi ! Şeytan’ın yardımcısı karakterindeki serseri kedi Behennot kitaptaki varlığıyla dikkatleri üzerine çeken en sıra dışı karakter. Onu tanıdıkça keşke efsane yazar Bulgakov, kedi Behennot için ayrı bir kitap yazsaydı diyeceksiniz . Kara kedilerin en şans getireni Behennot ünlü kitabın kapağında bizi çekici gülümsemesiyle karşılayarak onu tanımaya adeta davet ediyor. Sen de bizler gibi bu daveti kabul etmeye ne dersin ?

Şimdiden kendine güveninin azaldığını ortaya koyan bir sesle, “Dostoyevski öldü,” dedi kadın. “Protesto ediyorum!” diye ateşli bir sesle haykırdı Behennot. ” Dostoyevski ölümsüzdür! “

5# Kedi Mektupları / Oya Baydar

Kedili Kitaplarin Buyulu Dunyasina Girmeye Hazir Olun 7

Bu kitap diğer kitapların aksine insanlar için değil kediler için yazıldı. İnsanları anlamak isteyen tanımak isteyen kediler için. Hep insanlar kedileri tanımak ister onları çözebilmeye çalışırlar peki kediler insanları ne kadar tanıyor ? Bu kitapta bu sorunun yanıtını alabileceksiniz. Oya Baydar, kedi Nina’nın da kahramanlardan biri olduğu romanına şöyle başlar : ” Bu romandaki kahramanlardan yalnızca kediler gerçektir.” Yazarın kedileri bu gerçeklikte gördüğü bir romanı tüm gerçek hayvanseverlere tavsiye ederiz…

“Şu insanlar neden kendilerini dünyanın en akıllı yaratığı sanırlar acaba!”

“Ama biz kediler gözyaşı dökmeden de hıçkıra hıçkıra ağlanabileceğini biliriz.”

“Ve insan dediğin yaratık, hiçbir şeyi, tek bir satırı bile kalmadığını anlayınca, bitirmeli. İnsanın tek özgürlüğü de bu belki. Soran olursa, ‘Ağrına gidiyordu,’ dersin. ‘Soruyu sormuştu, yanıtı bulamamıştı,’ dersin. Yani, ‘Mav, miyav, mırnav’ dersin Yoldaşçığım.”

6# Dişi Kedi / Colette

Kedili Kitaplarin Buyulu Dunyasina Girmeye Hazir Olun 8

Bu romanda dişi bir kedi , bir kadın ve bir erkeğin arasında yaşanan aşırı sevgi ve bağlılığın getirdiği kıskançlık duygusunu iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Kedilerin özgür yaratıklar olmasının yanı sıra duygusal insanlarına karşı ne kadar bağlı olduklarını da bilirsiniz. İşte bu romanı okurken kendinizi dişi kedi Saha’nın duygusal insanı olan bir erkeği nişanlandığı kadın Camille’den kıskanmasıyla başlayan akıl almaz olayların birbirini takip ettiği heyecanlı ve sürükleyici bir hikayenin içinde bulacaksınız. Sonunda bir kazananı da olan bu entrika dolu serüvene ortak olmak için tek yapman gereken satırlar arasında kendini kaybetmek… 🙂

“Senden sonra rastgele birinin olurum, bir ya da birçok kadının. ” Ama hiçbir zaman başka bir kediyi sevmem…”

7# Şapkadaki Kedi

Kedili Kitaplarin Buyulu Dunyasina Girmeye Hazir Olun

11 milyondan fazla basılan, farklı dillere çevrilen ve filmi çekilen Şapkadaki Kedi’yi hala duymayanlarınız var mı ? Çocuk , genç, yaşlı demeden herkesi etkisi altına alan o fantastik kediyi ? Dr. Seuss ,kocaman kırmızı beyaz çizgili şapkasıyla büyüleyen Şapkalı Kedi’yi hayatımıza sokalı 64 yıl olmuş. Fakat dünyanın en komik kedi karakteri Şapkalı Kedi eskimek şöyle dursun herkesin kalbinde yer edinerek klasik hikayeler arasına girmeyi başardı. Onu hala tanımayanlar için o annesi evde olmayan çocukların ev bekçisi . Fakat kendi başına bile yeterince sorun çıkarabilen çılgın kedinin bakıcı olduğunu bir düşünsenize … Etrafınızdaki çocuklarla beraber eğlenerek onlara kedilerin ne kadar muhteşem yaratıklar olduğunu bu hikayeyle anlatabilirsiniz …:)

Şapkalı Kedi’nin de dediği gibi “eğlenceli eğlencedir.

8# Kediler / Charles Bukowski

Kedili Kitaplarin Buyulu Dunyasina Girmeye Hazir Olun 2

Charles Bukowski’nin kedilere aşık bir yazar olduğunu biliyor muydunuz? Onların hep gizemli ve mükemmel canlılar olduğunu düşünen başarılı yazar Bukowski, kediler hakkında onlarca öykü, şiir ve denemeler yazmış . Bir zaman boyunca kedileri konu alan bu eserleri sadece yeraltı dergilerinde parça parça yayınlanmış. İşte Kediler kitabında bütün bu eserlerin toplandığını tek bir kitap halinde önümüze geldiğini görüyoruz. Bu muhteşem yazarın dilinden kedileri tanımaya çalışmak istemez misiniz ?

“bir sonraki hayatımda kedi olmak istiyorum. günde 20 saat uyumak ve beslenmeyi beklemek. ortalıkta takılıp kıçımı sallamak. insanlar fazlasıyla sefil, öfkeli ve tek amaçlı.”

“Ortalıkta birkaç kedi bulundurmak iyidir. Kendinizi kötü hissediyorsanız kedileri seyredin, kendinizi daha iyi hissedersiniz, çünkü olan her şeyin olması gerektiği gibi olduğunu anlarsınız…”

9# Kedi Gibi Düşünmek ve Davranmak / Stephane Garnier

Kedili Kitaplarin Buyulu Dunyasina Girmeye Hazir Olun 4

Kedi gibi düşünmek ve davranmak isimli kitap okuduğunuz tüm kitaplardan farklı bir kişisel gelişim kitabı. Çünkü diğer kişisel gelişim kitapları gibi sadece bilgelik dolu öğütleri içermiyor. Bir kedi gibi yaşamanın insanları ne kadar geliştireceğinden onların huzur ve mutluluk anlayışını irdeleyerek anlatıyor. Hayata sevimli bir kedinin gözünden bakmanızı sağlayan ince seçilmiş ayrıntılarla insan ve bir kedinin yaşamlarını karşılaştıran bu mükemmel kişisel gelişim kitabını okumanızı tavsiye ediyoruz …

“Eğer siz de patronsanız kedi gibi daima güçlü ve davetkar bir tavır sergileyin, bakışlarınızla cesaretlendirin ve orada olun!”

“Başlangıçta Tanrı insanı yarattı ama bu denli zayıf olduğunu görünce ona Kedi’yi verdi..”

10# Kedilere Dair / Doris Lessing

Kedili Kitaplarin Buyulu Dunyasina Girmeye Hazir Olun 9

Nobel Ödüllü Dorris Lessing bu kitabında hayatına giren o güzel canlıları anlatıyor. Kedileri… Başarılı yazar Lessing, Kedilere Dair kitabında kedileri herhangi bir genellemeye sokmadan anlatıyor. Onların her birinin birbirinden ayrı mükemmel yaratıklar olduğunu kabul ederek kaleme döküyor. Onların büyülü güzelliklerini abartılı söz sanatları kullanmaya gerek duymadan bizlere anlatıyor. Sizler de bu şahane canlıları Lessing’in kaleminden dinlemeye hazır mısınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Kopek Bu Hale Gelene Kadar Hic mi Kimse Gormedi

Bu Köpek Bu Hale Gelene Kadar Hiç mi Kimse Görmedi?

Onun Duygusal Hayvani Bir Marti

Onun Duygusal Hayvanı Bir Martı