in

Kedilerin Gözünden Dünyaya Bakmak Ne Anlama Geliyor?

Kedilerin görme yetileri her zaman merak konusu olmuştur. krepüsküler, yani alacakaranlıkta görebilen, ışığın en az olduğu şafak vakti ve geceleri görüşlerinde azalma olmayan canlılar olması merakı daha da arttırıyor.
Dünyayı Kedilerin Gözünden Görmeye Ne Dersiniz-Ajanimo-3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Araştırmacı Nickolay Lamm, hazırladığı simülasyonlarla kedilerle insanların görüşü arasındaki farkı ortaya koydu. Kediler, gözümüzün hiçbir şey göremediği karanlıkta, her detayı net bir şekilde ayırt edebiliyor.

Dünyayı Kedilerin Gözünden Görmeye Ne Dersiniz-Ajanimo-4

Kedilerin süper gece görüşü, karanlıkları hareketleri de çok iyi algılamalarını sağlıyor. Kedilerin çevre görüşü de insanlardan çok daha üstün.İnsan gözü, kedi gözünü bir tek gündüz vakti alt edebiliyor.

Dünyayı Kedilerin Gözünden Görmeye Ne Dersiniz-Ajanimo-1

Gözlerimiz, aydınlığı işleyecek çok daha fazla hücreye sahip. Bu özellik, kırmızı, turuncu, kahverengi gibi renkleri çok rahat ayırt etmemize imkan veriyor. Bilim insanları kedilerin algılayabildiği renk çeşidi konusunda çok emin değil.

Dünyayı Kedilerin Gözünden Görmeye Ne Dersiniz-Ajanimo-7

Bazıları mavi ve gri ağırlıklı olarak görebildiklerini düşünürken, bazı araştırmacılar da yeşil tonların öne çıktığını düşünüyor. Ancak renk konusunda kediler insanın çok gerisinde. Kediler, insanlara kıyasla görüntüye odaklanmada daha başarısız. İnsanların yaklaşık 15 cm mesafeden net bir şekilde görebildiği nesneleri, 25 cm mesafeden seçebiliyorlar.

Dünyayı Kedilerin Gözünden Görmeye Ne Dersiniz-Ajanimo-6

Kedilerin uzak görüşü de insanlardan daha kötü. 30 metreden net bir şekilde görebildiğimiz bir nesneyi, kediler kesinlikle görebilmek için 6 metre yakınlaşmak zorunda. Uzaktaki nesneler, insan gözüne oranla kediler için daha bulanık beliriyor. Panoramik görüntülerin, kedilerin gözüne bize olduğu kadar çekici gelmediği düşünülüyor.

Kaynak: Sabah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

erhan meço ajanimo 1 1

Hayvan Dostu Erhan Meço’nun Gözünden Kediler

kuşyuvası ajanimo1

Ormanların Koruyucusu Kuşlar için Binlerce Yuva