in

Kedilerin Doğal Yaşam Alanı Neresi?

Birçok insan “kedilerin yeri doğadır” diyor, oysaki bunu söyleyenlerin gözden kaçırdığı çok önemli bir nokta var, kediler evcil hayvanlar yani yaşam alanlarının doğa olduğu kesinlikle doğru bir görüş değil.

Hayvan severler arasında birçok konuda görüş ayrılıkları bulunduğu bir gerçek ve aslında böyle olması da normal. Ancak bilimsel gerçekler ile ilgili görüş ayrılıkları olmasını normal kabul etmek mümkün değil ve gün gibi ortada olduğu hale hala tartışılan konulardan biri kedi dostlarımızın doğal yaşam alanının neresi olduğu. Bir kısım hayvan sever kedilerin doğal yaşam alanının doğa olduğunu ve bu canlılara evlerde bakmanın hayvan severlik olmadığını, hatta işi ileriye götürüp kedilere evde bakmanın işkence olduğunu söyleyebiliyorlar.

Oysaki kedi yani felis catus doğada yaşayan diğer kedigil akrabalarından farklı olarak evcil bir tür, evcil kavramı eve, insana alışmış, insanla birlikte yaşayan hayvanları tanımlamakta kullanılıyor.

Kediler binlerce yıl önce evcilleştiler

Tam tarihi bilinmemekle birlikte ilk evcil kedilerin 9500 yıl önce Ortadoğu’da tarım yapılmaya başlanması ile birlikte ortaya çıktıkları düşünülüyor. Kediler tarım toplumuna geçişle birlikte hasatların kemirgenlerden korunması konusunda insanlara yardım ettikleri için evcilleştiler. O günden beri yani neredeyse 10 bin yıldır insanların en yakın dostlarından biri durumundalar.

science-says-domesticated-cats

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Evcil hayvanların yaşam alanı insanların yanı

“Kedilerin yaşam alanı doğadır” iddiasında bulunanların hayalinde kediler adeta birer aslan, kaplan gibi Serengeti düzlüklerinde atlayıp zıplıyor olabilir. Ancak gerçeğin bununla uzaktan yakından alakası bulunmuyor. Tüm evcil hayvanlar gibi kedilerin yaşam alanı insanların bulunduğu her yer.

domestic-cat-origins

Eğer bir kedi evde yaşayamıyorsa hayatta kalabileceği tek yer insan olan yerler

Kedilerin evcil bir hayvan olması nedeni ile bir kedi için en uygun yaşam alanı, tabi ki sevgili insanları ile birlikte yaşayacağı evler. Evcil kediler için ev yaşamına uyum sağlamak son derece kolay. Eğer bir felis catus şanssızsa ve bir evde yaşamıyorsa onun için en uygun yaşam alanı insanların yakınında olabildiği yerlerdir. Bugün insanlar yoğun olarak şehirlerde yaşadığı için şehirler kedilerin doğal yaşam alanı olarak kabul ediliyor.

street_cats

Şehirlerin kedilerin yaşam alanı olduğu yasa ile de sabit

Ülkemizde yürürlükte olan Hayvanları Koruma Yasası ile şehirlerin kedilerin de köpeklerin de yaşam alanı olduğu kabul edilmiştir. Ve kedilerin seçtiği her noktada yaşamaya hakları olduğunun altı çizilmiş. Kısacası kedilerin doğal yaşam alanı ormanlar, dağlar, ovalar değil, evcil bir hayvan olan kedilerin doğal yaşam alanı insana yakın olabildiği her yer.

Dolayısıyla bizlere düşen kedilerin doğal yaşam alanının neresi olduğu tartışmalarını bırakıp sevgili kedi dostlarımız için şehirleri, kasabaları, sokakları daha yaşanabilir hale getirmeye çalışmak olmalı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

manisada kaplumbaga gorunumlu ev

Kaplumbağaları Ters Çevirenleri Protesto Etmek İçin Bu Evi Yaptı

Fi hayvanhayvanatecavüzfarkindalik 6

Fİ Dizisinden Hayvan Hakları Yasası ve Tecavüze Ağır Gönderme