in ,

Kedilerin Beslenmesinde Kuru Mamanın Önemli Rolü

Kedi dostlarımızın beslenmesi nasıl olmalıdır? Kedi dostlarımıza mama seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Kedi mamaları kedilerin tüketebilmesi için özel olarak hazırlanmış besinlerdir. Kedilerin sağlıklı olması ve düzgün beslenebilmeleri için doğru besin maddelerine ihtiyaçları vardır. Pek çok vitamin ve amino asidi de içeren bazı besin maddeleri, üretim sırasında uygulanan ısısal işlemler nedeni ile bozulabilir ve bu nedenle, beslenmede yetersizlikten kaçınmak için mamaya üretimden sonra eklenir. Örneğin ette bulunan taurin isimli amino asit, mamanın işlenmesi sırasında bozulur. Bu nedenle sonradan eklenir. Uzun süreli taurin eksikliği kedilerde retinal dejenerasyon, kalp krizi ve görme kaybı ile sonuçlanabilir.

Kedilerin Beslenmesinde Kuru Mamanın Önemli Rolü 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kediler gerçek etoburlardır ve beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilmek için hayvan eti içerisinde bulunan besin maddelerine bağımlı bulunmaktadır. Kedilerin doğası gereği ne kadar taze et isteseler de iç güdülerindeki fırsatçı avcılık dan dolayı önlerine gelen kuru kedi maması lezzetli ise yemekten kendilerini alıkoymayacaklardır. Kedilerin doğal yemeklerinde sebze maddesi bulunmamakla birlikte, bazen kimi bitkileri ve otları zaman zaman tükettiği bilinmektedir.

Kedilerin Beslenmesinde Kuru Mamanın Önemli Rolüöç

Hazır olarak satılan kaliteli kedi mamalarının öne çıkan en önemli faydası, kedinizin büyüyebilmesi ve daha sağlıklı olabilmesi için gereken bütün mineral ve vitaminleri içeriyor olmasıdır. Evde hazırladığınız yemekleri kedinize vermeniz doğru bir davranış olmaz. Her ne kadar yapım aşamasının sağlıklı olduğunu bilseniz de hazırladığınız yemeğin kedinizin biyolojik ihtiyaçlarına karşılık vereceğinden emin olamazsınız. Kuru mamalar besin değerleri açısından kediniz için daha sağlıklı ve devamlı kullanılan bir mama olacaktır.

Kedilerin Beslenmesinde Kuru Mamanın Önemli Rolü 1

Kedi maması seçerken özellikle kedinizin yaşına, kilosuna, ırkına ve hatta cinsiyetine göre seçimler yapmalısınız. Yavru ve genç olan kediler için tercih edilecek mamada protein ve yağ oranı yüksek olmalıdır. Kedinizin yaşı ilerledikçe ise yağ oranı düşük ama proteini yüksek mamalar tercih etmelisiniz. Kedi mamanızı ilk kez seçerken bir veterinere danışarak kediniz için en uygun mamayı satın alabilirsiniz. Kedinize mama verirken yeterli miktarda vermelisiniz. Aksi halde kilolu, sağlıksız bir kediye sahip olabilirsiniz.

Satın alacağınız kaliteli ve taze kedi maması ile kediniz sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşam sürer. Bu nedenle açık olarak satılan, son tüketim tarihi belli olmayan mamalar tercih edilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rusyada Uyuşturucu Taşıttırılan Kedi Tutulduğu Hayvanat Bahçesinden Kaçtıöç

Rusya’da Uyuşturucu Taşıttırılan Kedi Tutulduğu Hayvanat Bahçesinden Kaçtı

Kocaelili Anneler Sokak Hayvanlarını Doyurduöç

Kocaelili Anneler Sokak Hayvanlarını Doyurdu