in

Kedilerde Anneliğin Kısır Döngüsü: Kısırlaştırma

Anneler gününü kutlayacağımız şu günlerde kısırlaştırma operasyonu ile bir hayvanın annelik hakkını elinden alarak ona iyilik mi yapmış oluyoruz yoksa kötülük mü?

Hayvanseverlerin kararsız kaldığı konuların başında “kısırlaştırma” geliyor. Anneler gününü kutlayacağımız şu günlerde kısırlaştırarak doğum hakkını elinden aldığımız kısırlaştırma uygulaması yapılmalı mı yapılmamalı mı?

Hayvenseverlerin çokça tartıştığı bu konuyla ilgili her iki taraf ait olan görüşleri sizler için derledik.

Neden Kısırlaştırılmalı?

kisirlastirma

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

 

 • Eşleşme isteğine bağlı problemler ( evden kaçma, yüksekten atlama veya düşme, aşısız hayvanlardan hastalık bulaşması, vb.) önlenecek veya büyük ölçüde azalacaktır.
 • Meme tümörü, yumurtalık ve rahim kanseri riskleri elimine edilecek veya azaltılacaktır. ( özellikle ergenlik öncesi (prepubertal dönemde) kısırlaştırılırlarsa)

   

 •  Plansız kedi ve köpek yavrularının sayısı azaltılmış olacaktır.
 • Daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarına yardımcı olacaktır. ( kısırlaştırmanın köpeklerde 1-3; kedilerde 3-5 yıl kadar ömürlerini uzattığı kaydedilmiştir!)
 • Eşleşme isteğine bağlı olarak sık karşılaşılabilecek problemler önlenebilecek veya azaltılmış olacaktır. Özellikle kedilerde görülen spreyleme veya işaretleme (kötü kokulu-feromonlu- idrar yapmaları), kaçma, kavga edip yaralanma, trafik kazası bu problemlerin başında sayılabilir.

 

 

 • Testis kanseri riski ortadan kaldırılıp, prostata ilişkin hastalıkların da riski büyük ölçüde azaltılmıs olacaktır.

Neden Kısırlaştırılmamalı?

kısırlaştırma

 • Her kedi bir kere anneliği tatmalı.
 • Doğalarına müdahale edilmemeli.
 • Kısırlaştırma operasyonu sonrasında ortaya çıkan olumsuz komplikasyonlar.
 • Cinsel dürtüleri engellenmemeli

Her iki görüşünde ortak noktası bu hayvanların refahı. Tüm hayvanseverler olarak hemfikir olacağımız bir konu var ki o da kedilerin doğasında özgürce ve bize muhtaç olmadan yaşamaları. Peki bu mümkün mü? Binlerce yıl önce evcilleştirerek kendimize muhtaç hale getirdiğimiz ve her yeşilliği betonlaştırdığımız bir dünya da maalesef mümkün gözükmüyor.

kedi kısırlaştırma

Esasen özgürce yaşayıp doğurmaları gereken dünyalarını betonlaştırdığımız bu hayvanlara yaşayabilecekleri ve özgürce çoğala bilecekleri bir doğa bırakmadık. Kısırlaştırsak da kısırlaştırmasak da zaten bizler bu hayvanların üreme hakkını ve özgürce yaşama hakkını yüzlerce yıl önce gasp ettik.

Çokça tartışılan bu konu hakkında sizler nasıl düşünüyorsunuz? Sizce bir kedi kısırlaştırılmalı mı? Yoksa kısırlaştırılmamalı mı?

Yorum yaparak bizlerle görüşlerinizi paylaşmayı unutmayın.

 

 

Kaynak: Happy pets, Hastane.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Koyununu Kırptı Gözlerine İnanamayıp Veterinere Koştu ÖÇ

Koyununu Kırptı, Gözlerine İnanamayıp Veterinere Koştu

kidney failure in cats 758x426

Kedilerde Böbrek Yetmezliği Belirtileri