in ,

Kedileri Tehdit Eden FIP Hastalığı için Tedavi Geliştirildi

Kansas Eyalet Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi araştırmacıları, geçtiğimiz haftalarda yayımladıkları bir makalede sadece kedigilleri etkileyen ve ölümcül sonuçlar doğuran FIP (feline infectious peritonitis) hastalığının antiviral tedavisinde başarıya ulaştıklarını açıkladılar. Uygulama sonucunda virüsün çoğalmasının durdurulduğu ve hastalığın ilerlemesinin önüne geçildiği de belirtiliyor.

fib-ajanimo

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

FIP hastalığına ‘kedigil korona virüsü’ (feline coronavirus) olarak adlandırılan bir virüs neden oluyor. Aslında kedigil korona virüsünün çeşitli türleri var ve çoğu nispeten zararsız. Fakat korona virüslerin küçük bir yüzdesi, kedi vücudunda mutasyona uğrayarak FIP haline gelebiliyor. FIP’i ölümcü kılan, kedinin bağışıklık sisteminin virüsün bu mutant biçimine verdiği tepki oluyor. Dolayısıyla, bağışıklık aracılı olan bu hastalıkla başetmek için bilimciler viral replikasyon üzerine gitmeye karar vermiş.

FIP hastalığının iki türü var: Islak FIP ve kuru FIP. Koronavirüs FIP tipine evrilir evrilmez, genellikle hastalığın ıslak biçimi görülüyor. Karında su birikiyor, ateş çıkıyor, sarılık ve kilo kaybı baş gösteriyor. Durumu teşhis etmek çoğu zaman güç ve geç kalınmış olarak gerçekleşiyor. Bunda kedilerin kendilerini ne kadar kötü hissettiklerini belli etmemek konusundaki yeteneklerinin de payı olsa gerek.

fib-ajanimo2

Şimdiye kadar FIP’in tedavisi yoktu ve bu belirtiler başladıktan kısa bir süre sonra ölüm kaçınılmaz oluyordu. Kansas ekibi, bir antiviralin FIP’in ilerleyişini durdurup, süreci geri çevirebilme olasılığının açıklığa kavuşmamış olduğunu ve gerçekleştirdikleri çalışma sonucunda tam olarak bunu başardıklarını ifade ediyorlar. Deneye katılan FIP hastası kedilerin, 20 günlük bir antiviral tedavinin ardından iyileşerek, eski sağlıklarına kavuştuklarını ekliyorlar.

fib-ajanimo3
Kırmızı ile gösterilen antiviral bileşik, korona virüs proteazına bağlanıyor. Korona virüs proteazı, virüsün çoğalmasında önemli rol oynuyor. Antiviral bileşik aktif bölgeye bağlanarak, viral proteazın işleyişini engelliyor ve virüsün çoğalmasını durduruyor. Telif: Kansas State Üniversitesi

Ekip lideri Yunjeong Kim şöyle anlatıyor: “FIP’in ileri klinik evresindeki laboratuvar kedilerinin başarılı tedavisine ilişkin ilk deneysel kanıtı sunduk. Antiviral tedavinin, tedavi edilmediği takdirde ölüme götüreceği kesin olan bir evresinde, kedilerin bütünüyle iyileşmesini sağladığını ortaya koyduk.”

Araştırmadan elde edilen bulguların, insanlar da dahil olmak üzere hayvanlar aleminin diğer üyelerinde görülen benzeri rahatsızlıkların tedavisinde yol gösterici olması umuluyor. FIP’e benzer özellikler gösteren insan korona virüsü hastalıklarına örnek olarak MERS (Middle East respiratory syndrome) verilebilir. Yunjeong Kim, geliştirdikleri antiviral bileşiklerin, MERS korona virüsü de dahil, hücre kültürü içindeki çeşitli korona virüsler üzerinde de etkili olduğunu ve çalışmalarını sürdüreceklerini ekliyor.

Kaynak: BilimFili.com, “Kedileri Tehdit Eden FIP Hastalığı İçin Tedavi Geliştirildi”

http://bilimfili.com/fip-hastaligi-icin-tedavi-gelistirildi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meke ajanimo2

Türkiye’nin ‘Nazar Boncuğu’ da Kurudu

drone ajanimo1

Kedisini Drone Yapan Adam Tepkilere Rağmen Durmuyor