in

Kedileri Öldüren Bitkiler

Kedilerde karşılaşılan zehirlenmelerin birçoğu bitkilerden kaynaklanıyor ve özellikle bazı ev bitkilerini kedilerden kesinlikle uzak tutmak gerekiyor.

Kediler evcilleşmiş olmalarına karşın doğa ile olan bağlarını hiç koparmamış durumdalar ve her fırsatta doğayla, bitkilerle iç içe olmaya bayılıyorlar. Ancak kedilerin bitkilere olan düşkünlükleri kimi zaman ölümcül kazalarla sonuçlanabiliyor. Kedilerde görülen organik zehirlenmelerin birçoğu çeşitli bitkilerden kaynaklanıyor ve bu zehirlenmeler eğer zamanında fark edilip kedi kısa sürede veterinere götürülüp tedavi olması sağlanmazsa kediler hayatını kaybedebiliyor. Aslında kediler için ölüm anlamına gelen bitkileri uzakta aramamak gerekiyor zira evlerde süs bitkisi hatta besin olarak bulunan çok sayıda bitki kedilerin zehirlenmesine yol açabiliyor.

İşte kedilerde zehirlenmeye hatta ölüme yol açabilecek bitkiler.

Ormangülü

Ormangülü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en popüler ev ve bahçe bitkilerinden biri ve bu bitki çok estetik görünse de kediler için ciddi anlamda zehirleyici etkisi var. Bir kedi ormangülü yediği takdirde kusma, ishal gibi belirtiler ortaya çıkıyor ve eğer kedi veteriner hekime yetiştirilmezse böbrek sorunları hatta ölüm görülebiliyor.

azalea-1422232_960_720

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Sarımsak ve soğan

İşte hepimizin evlerinde deyim yerindeyse demirbaş olan yiyeceklerden ikisi; soğan ve sarımsak. Bu iki bitki Türk mutfağının vazgeçilmezi durumundalar ancak kediler için tehlikeliler. Soğan ve sarımsak tüketen kedilerde kırmızı kan hücrelerinde meydana gelen hasar nedeni ile ölümcül seyredebilecek anemi yani kansızlık ortaya çıkabiliyor.

20170111210406724

Çiğ patates

İşte yine mutfakların baş tacı bir bitki, patates. Bizlerin en sevdiği yiyeceklerden biri olan patates aynı zamanda kedi dostlarımız için ölümcül bir bitki. Üstelik sadece patates değil patatesin de dahil olduğu patlıcangiller familyasına ait olan patlıcan, biber gibi birçok bitki de yine kedileri zehirleme potansiyeline sahiptir.

baigan-and-aloo-recipe

Kasımpatı

Güzelliği dillere destan bir bitki olan ve yine hem evlerde hem de bahçelerde yetiştirilen kasımpatı da kediler için hem alerjik hem de zehirleyici etkiye sahip.

kasimpati-cicegi

Zehirli sarmaşık

Zehirli sarmaşık hem insanlar hem de kediler için ölümcül sonuçlara yol açabilen en tehlikeli bitkilerden biri. Bu bitki ve aynı aileden olduğu diğer birçok bitkinin az bir miktarı bile kedilerde ölümcül zehirlenmelere yol açabiliyor.

ivy54

Kenevir

Ülkemizde kullanılması, yetiştirilmesi ve bulundurulması yasak olan kenevir bitkisi ya da halk arasındaki ismi ile esrar bitkisi de kediler için son derece zehirleyici.

what-does-on-gram-of-cannabis-look-like-a-visual-guide-to-cannabi-480x300

Siklamen

Siklamen ev ve bahçe bitkilerinin en popülerlerinden biri ancak bu muhteşem çiçek kedi dostlarımız için son derece ölümcül zehirlenmelere yol açabilecek bir tehlike.

siklamen-cyclamen

Bunlar kedileri öldürebilecek bitkilerin en bilinen ve çevremizde en fazla bulunanları. Bunların yanı sıra üzüm, ökseotu ve lale gibi birçok bitki daha kedileri öldürme riski taşıyor. Bu nedenle kedi sahipleri eğer çiçek de bakmaktan hoşlanıyorsa çiçek seçmeden önce mutlaka kedilere zararlı olup olmadığını kontrol etmeli ayrıca papates, soğan ve sarımsak gibi yiyecekleri de kedilerinden uzak tutmalı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yıldız Teknik Üniversitesi Hayvan Hakları Kulübü Umut Ödüllerini Dağıtmaya Hazırlanıyor öç

Yıldız Teknik Üniversitesi Hayvan Hakları Kulübü “Umut Ödüllerini” Dağıtmaya Hazırlanıyor

Dog supplement pills 810x538 758x426

Aspirin Köpeğinizi Öldürebilir