in

Kedileri Düzenli Taramanın Faydaları

Kedi dostunuzu düzenli olarak taramanız onun için sandığınızdan çok daha faydalı, üstelik kedileri düzenli taramak sadece tüy sağlıklarını değil genel sağlıklarını korumaya da yardımcı oluyor.

Kedi bakımı konusunda çoğumuzun atladığı önemli bir nokta var; tarama. Oysaki kedi dostlarımızı tüylerine uygun tarak ya da fırça kullanarak düzenli şekilde taramamız son derece faydalı. Bu nedenle kedi dostunuzu taramayı ihmal etmemeniz en doğrusu. İşte kedileri düzenli taramanın faydaları.

Ölü tüyleri toplamak

Kediler yıl boyunca tüy dökerler ve özellikle mevsim geçişlerinde çok daha yoğun tüy dökerler. Dökülen ölü tüyler kedilerin tüy katmanları arasında birikir ve tarayarak bu tüyleri toplamış olursunuz, böylece kedi dostunuzun ölü tüylerden kurtulmasını sağlarken etrafa da daha az tüy dökmesine yardımcı olursunuz.

647289058

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Tüy topakları oluşumunu azaltmak

Sağlıklı bir kedi uyanık olduğu zamanın çoğunu tüylerine bakım yaparak ve temizlenerek geçirir. Kediler için tüy bakımı ve temizlik demek yalanmak demektir ve yalanırken hatırı sayılır miktarda tüy yutarlar ve bu tüyler zamanla midelerinde tüy topları oluşmasına yol açar, kediler bu tüy yumaklarını kusarak çıkartırlar. Düzenli olarak taranan, ölü tüyleri toplanan kediler doğal olarak yalanırken çok daha az tüy yutarlar ve bu da midelerinde tüy topakları oluşmasını büyük ölçüde engeller, yada daha doğru bir ifade ile geciktirir.

Brushing shutterstock 172928825

Cildin doğal yağını tüylere yaymak

Kedilerin tüylerinin altında bir yağ tabakası vardır ve düzenli taramak cildin doğal yağının tüylerine yayılmasını sağlar, böylece kedi dostunuzun tüyleri hem daha parlak hem de daha sağlıklı hale gelir.

Cat Cat Guide A cat owner brushing her beautiful cat

Düğümlenmeyi önleme

Uzun tüylü kedilerin diğerlerinden farklı olarak günde en az 2 kez düzenli olarak taranması gerekir çünkü bu kedilerin tüylerinde düğümlenmeler ya da keçeleşmeler oluşabilir. Düğümlenme beraberinde enfeksiyon gibi çeşitli sorunları getirebilir. Bu nedenle uzun tüylü kedileri düzenli taramak kısa tüylülere kıyasla çok daha önemlidir.

grooming your cat l3

Rahatlatma

Kedilerin çoğu taranmaktan, fırçalanmaktan çok hoşlanır ve kedi dostunuzu düzenli taramanız onu rahatlatmanızı sağlar. Bu arada şu öneriyi de yapalım, kedileri yavruluktan başlayarak taranmaya alıştırmak en doğrusudur. Yetişkin kedilerin taranmaya alışması daha uzun sürebilir.

cats spring shedding 10

Aranızdaki bağı kuvvetlendirme

Kediler birbirlerine olan sevgilerini, birbirlerini önemsediklerini birbirlerini yalayarak, birbirlerinin tüylerine bakım yaparak gösterirler ve böylece aralarındaki bağın kuvvetlenmesini sağlarlar, dolayısıyla kedi dostunuzun tüylerine düzenli bakım yapmanız, taramanız onunla aranızdaki bağı kuvvetlendirmenin harika bir yoludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pati Birliği Sokak Hayvanları için Yola Çıkıyoröç

Pati Birliği Sokak Hayvanları için Yola Çıkıyor

Bensu Soral Hayvanları Sevmeyen İnsanlara Saygı Duymuyorumöç

Bensu Soral: “Hayvanları Sevmeyen İnsanlara Hayatımda Yer Vermiyorum”