in

Kedilere Tasma Takmanın Olası Zararları

Kediler çok hareketli canlılar ve güvenliksiz tasmalar takmak kedilerin başının ciddi belalara girmesine hatta bazen uzuv kayıplarına ve ölümlere neden olabiliyor ne yazık ki.

Kedileri kedi yapan ya da daha doğru bir ifade ile bizlerin kedilere bayılmamıza neden olan en önemli özelliklerinden biri hareketli ve oyuncu yapıları. Eğer hayatınızı bir kedi ile paylaşıyorsanız her an yeni bir heyecana hazır olmalısınız. Çünkü tüylü kankamız kedilerin ne zaman ne yapacağını önceden kestirmek pek de kolay değil… Peki bu oyuncu ve hareketli kedilere tasma takmak sizce ne kadar mantıklı?

Hayatını kedilerle paylaşan herkes sevgili kedisiyle harika zaman geçirmenin yanı sıra onun güzel görünmesi ve sağlıklı olması için de çaba harcıyor tabi ki… İşte kedi tasmaları da burada devreye giriyor. Çoğu kedici tüylü kankasına pire tasması ya da şık görünsün diye süslü kedi tasmaları takıyor. Ancak kedi tasmaları, yazımızın başında da altını çizdiğimiz hareketli yapıları ile birleşince ciddi kazaların ortaya çıkmasına zemin hazırlayabiliyor.

Tasmalar kedilerin boğularak hayatını kaybetmesine neden olabiliyor

Kediler çok zeki canlılar oldukları halde çok da meraklı ve oyuncular. Bu üç özellik birleştiğinde ortaya umulmadık aksilikler çıkabiliyor ve ev kazaları da bunlar arasında yer alıyor. Tasma kedilere zarar verir mi sorusunun yanıtı işte bu nedenle evet. Bu yazıyı okuyan birçok kedi insanı “yaa, ben yıllardır takıyorum kedime tasma hiç bir şey olmuyor, amma uydurmuşlar” diyecektir.

Ancak bu kedilerle yaşayanların en büyük hatalarından biri aslında zira, uyarılara “ben yaşamadım” mantığı ile, sadece kendi deneyimlerine dayanarak kulak asmamanın neticesi acı olabiliyor.

Kedilere Tasma Takmanın Olası Zararları

Evet, siz hiç yaşamamış olabilirsiniz ancak bu yaşamayacağınız anlamına gelmez, bu uyarıyı yaptıktan sonra konumuza dönelim; tasmalar kedilerin birçok kazaya karışmasına neden olabiliyor ve özellikle de evde yalnız bırakılan kediler tasmalarının çıkıntılara, köşelere yani herhangi bir yere takılması sonucu boğularak hayatını kaybedebiliyor.

Bu nedenle kedileri boynunda tasma ile evde tek başına bırakmak bir yere takılıp asılı kaldığında, nefessiz kaldığında kurtaracak kimse de olmayacağı düşünüldüğünde ciddi bir risk almak anlamına geliyor.

Kedilere Tasma Takmanın Olası Zararları

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Koltuk altı yaralanmaları

Kedilerin köprücük kemiği yoktur ve bu da süper esnek olmalarını, kafalarının geçtiği yerlerden geçebilmelerini sağlar. Tabi bu esneklik söz konusu tasma olduğunda yukarıda gördüğünüz gibi bir kazaya da neden olabilir.

Kedilerin birçoğu doğal olarak tasmayı çıkarma eğilimindedir. Nasıl yaptıklarını anlayamasanız da, kollarını tasmadan geçirip son derece ciddi yaralanmaya sebep olabilirler.

Tasma nedeni ile oluşan bu koltuk altı yaraları kedilerde en zor tedavi edilen yaralardan biridir. Zira koltuk altı hem oynak bir bölgedir, hem de kapalı durduğu için bakteri oluşumuna çok elverişlidir. Tasma yüzünden koltuk altı yaralanması yaşayan, hatta ön patisi ampüte edilmek zorunda kalan kediler bile var, inanın var.

Kedilere Tasma Takmanın Olası Zararları

Bill tasma nedeni ile patisini kaybetti

Bill de tasma ile koltuk altı yaralanan binlerce kediden biri ve yukarıda anlattığımız sebeplerle koltuk altındaki yara birden fazla ameliyat olmasına karşın kapatılamadığı için sonunda patisi ampüte edilmiş, yani cerrahi operasyon ile alınmış.

Kedilere Tasma Takmanın Olası Zararları

Bir tasma yaralanması daha…

Bu şeker pisi de tasmanın kaslarını kesmesi neticesinde çok ciddi bir operasyon geçirmiş. Uzun süren bir tedavi döneminin ardından sağlığına kavuşmuş.

Kedilere Tasma Takmanın Olası Zararları

Boyun yaralanmaları

Kedime tasma takamıyorum diye üzülüyorsanız olaya bir de bu açıdan bakmanızı tavsiye ediyoruz; tasmalar kedilerde boyun yarası oluşumuna da yol açabiliyor. Gerek sıkı oluşları, gerekse kedinize tasmanın verdiği rahatsızlık hissi sebebiyle sürekli kaşınması ve ciddi yaralar olarak karşımıza çıkabiliyor.

Ayrıca tasmanın alerjik reaksiyona yol açması da yine boyun yarasına sebep olabiliyor.

Kedilere Tasma Takmanın Olası Zararları

Ağza takılma

İşte kedilere tasma takmanın zararları içinde en sık karşılaşılanlardan biri; ağza takılma. Kediler tasmanın verdiği rahatsızlık sebebiyle ağızları ile çıkartmaya çalışırken bu durum ortaya çıkıyor. Eğer siz evde yoksanız, kediniz tasmadan kurtulmayı başaramazsa; en iyi ihtimalle siz dönüp de onu bu durumdan kurtarana kadar mama yiyemiyor ve su içemiyor.

Peki, en kötü ihtimalle ne mi oluyor?

Kedilere Tasma Takmanın Olası Zararları

İşte bu oluyor! Tasmanın yapıldığı malzemeye de bağlı olarak kedinin ağzına takılan tasma ciddi yaralanmalara yol açıyor. Ağız yarası olduğu için aynı zamanda kedinin mama yemesini, su içmesini de zorlaştırdığından genel sağlık durumunu olumsuz etkiliyor.

Gördüğünüz gibi kedilere tasma takmanın zararları ya da olası riskleri son derece fazla… Üstelik tasmanın kedinize vereceği zararlar yaşamını kaybetmesine dek varabiliyor.

Bu nedenle size tavsiyemiz kedinize tasma takmadan önce bir kez daha düşünmeniz. Eğer kedi dostunuza tasma takacaksanız mutlaka güvenli tasmaları tercih etmeniz.

Kedilere Tasma Takmanın Olası Zararları

Kaynak: ukalahayvan.com

 

Yorum

Yorum Ekle
  1. Fotolardaki tasmaların hepsi çöp, elastik değil . LAstikli tasmalar var. Yavru kedilere tasma takmazssanız ezerek öldürme riski yüksek. 1 yavru kediler sessizce ayak altınızda dolan aya bayılır 2- yeni yerlere keşfetmeye ve herdeliğe girmeye bayılır, cıngırak olmazsa o sessiz hareket eden ufaklığı bulma ihtimaliniz düşük. O çıngıraklı tasma olmazsa hayvanın üstüne basıp ezmeniz mümkün. Yavru kedilere kesinlikle çıngıraklı tasma takılmalı. Elastik olmalı. Rijit yada deri olmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hanesi Tecavüze Uğrayan Caretta Carettanın Nefsi Müdafası1

Hanesi Tecavüze Uğrayan Caretta Caretta’nın Nefsi Müdafası

sick dog cancer chemo joayej 758x426

Köpeklerde Kanserin 10 Erken Uyarı İşareti