in

Kedilere İnek Sütü Verilir mi?

Kedi denilince hemen herkesin aklına ilk gelen şey süttür. Ancak inek sütü tüylü dostlarımıza umduğumuzdan çok daha fazla zarar verebilir.

Kedilerin sütü ne kadar çok sevdiğini bilmeyen yoktur. Ancak kedilerin her sevdiği yiyecek ve içeceğin bu güzel canlılar için faydalı olduğunu söyleyebilmek de mümkün değil elbette. Peki kedilere inek sütü verilir mi? Bu sorunun cevabı elbette hayır… Süt, daha doğrusu inek sütü de kedilerin bayıldığı ancak sağlıkları için ciddi riskler taşıyan besin maddelerinden biri. Birçok kişi için sütün kedilere zararlı olduğu bilgisi şaşırtıcı olabilir ancak işin doğrusu bu.

İşte kedilere inek sütü verilir mi sorusunun cevapları…

İnek sütünde çok yüksek miktarda laktoz bulunuyor

İnek sütünün kediler için uygun olmayan hatta zararlı bir besin olmasının altında yatan neden inek sütünün içerisinde yüksek miktarda laktoz bulunması. Süt şekeri olarak da bilinen laktoz inek sütünde diğer birçok memelinin sütündekinden çok daha yüksek düzeyde bulunuyor ve bu da kedilerin inek sütü içmesinin ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği anlamına geliyor.

Kedilere İnek Sütü Verilir mi

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İnek sütünde bulunan laktozun sindirilmesini laktaz enzimi sağlıyor

İnek sütünde yüksek miktarda bulunan laktozun sindirilmesini sağlayan laktaz isimli enzim ve bu enzim kedilerde sütten kesilmelerine dek olan süreçte salgılanıyor. Yavru kedilerin ürettikleri laktaz enzimi ancak çok düşük laktoz içeren kedi sütünün içerisinde yer alan laktozu sindirmelerine yetecek düzeyde oluyor. Yavruların sütten kesilme süreçleri yaklaştıkça laktaz enzimi üretimleri de azalıyor ve sütten kesilmelerinin ardından hiç laktoz üretmiyorlar.

Kedilere İnek Sütü Verilir mi

Sindirilmeyen laktoz birikiyor

Laktaz üretmedikleri için laktozu sindiremeyen kediler laktozu vücutlarından atamıyorlar yani laktoz vücutlarında birikiyor. Biriken laktoz zamanla bakteri oluşumuna zemin hazırlıyor. Yani inek sütü kedilerin sindirim sistemlerinde özellikle de bağırsaklarında bakteri üremesine yol açıyor. Bunun devamındaysa bağırsak enfeksiyonu ortaya çıkabiliyor.

Kedilere İnek Sütü Verilir mi

Kedilerin süte ihtiyacı yok

Doğada kediler anne sütünden kesildikten sonra bir daha süt içmiyorlar. Dolayısıyla kedilerin süt içmeye ihtiyacı yok, üstelik inek sütü kedilerin sağlığını bozma riski taşıyor.

Kedilere İnek Sütü Verilir mi

Kedinize inek sütü vermeyin

Evet, kediniz süt içmeye bayılıyor olabilir ancak ona inek sütü vermenizin sağlığı için olumsuz etkilerini düşünerek kedilere inek sütü vermekten kaçınmalısınız.

Tüylü dostunuza ille de süt vererek mutlu olmasını sağlamak istiyorsanız haftada bir seferi geçmemek kaydıyla az miktarda ve sulandırılmış keçi sütü çok daha makul bir alternatif zira keçi sütünün içerisinde inek sütüne kıyasla çok daha düşük laktoz bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kayipkopek2

Bir Çocuktan Dünyanın En sempatik Kayıp Köpek İlanı

anneleeeeeeeeeeeer

Yüreği Hayvan Sevgisi ile Dolu 13 Ajanimo Annesi