in

Kedilere Ev Yemeği Verilir Mi?

Birçok kişi kedi dostlarını evde pişen yemeklerle besliyor ancak kendimiz için yemek yaparken kullandığımız yiyeceklerin kediler için sağlıklı olduğunu söylemek zor.

Kedi bakımı konusunda en önemli nokta tabi ki sevimli dostlarımızın beslenmesi. Kedi beslenmesi hakkında birçok farklı görüş ve yöntem bulunuyor ve kedilere ev yemeği vermek de bunlardan biri, hatta çok fazla kişinin kedilere ev yemeği verdiğini ve bunun en sağlıklısı olduğunu düşündüğünü biliyoruz. Ancak bu düşüncenin doğru olduğunu söyleyebilmek ne yazık ki mümkün değil, hele de Türk damak tadına uygun olarak pişirilen yağlı, bol baharatlı, soğanlı, sarımsaklı, tuzlu yemeklerin kedilere faydalı olmak bir yana birçok sağlık sorununa yol açabilme riski bulunuyor.

Eğer kedi dostunuzu ev yemekleri ile besliyorsanız ona iyilik yapmadığınızı bilmelisiniz.

Kedilerin besin gereksinimleri bizlerden farklıdır

Kedilerin sağlıklı olabilmesi için doğru beslenmeleri çok önemlidir ve kedi dostlarımızın besin ihtiyaçları bizlerden farklıdır, dolayısıyla her şeyden önce bizim yemeklerimiz kedilerin besin ihtiyacını karşılamaya uygun değildir.

tumblr_m6sxltk7521qa69mr

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yağlı yiyecekleri kediler için kesinlikle uygun değil

Yemek yaparken en fazla kullandığımız malzemelerden biri yağ ve yağlı yiyecekler kediler için kesinlikle uygun değil. Yağ kedilerin sindirim sistemini zorluyor dolayısıyla yağlı yiyeceklerden uzak durmaları gerekiyor.

cat-eating-at-table-2-breaking-mews

Soğan ve sarımsak kedilerde anemiye neden olabilme riski taşıyor

Aynı aileden olan iki sebze soğan ve sarımsak Türk mutfağının olmazsa olmazları arasında yer alıyor, hemen her yemeğimizde kullandığımız bu ikili ev yemeklerinin kediler için zararlı olmasının en büyük sorumlusu zira soğan ve sarımsak kedilerin kırmızı kan hücrelerine zarar vererek anemiye yol açma riski taşıyor. Kedilere ne pişmiş ne de çiğ olarak bu iki sebzenin kesinlikle verilmemesi gerekiyor.

thinkstockphotos-186221576-700x485

Baharatlar kedilere uygun besinler değil

Ev yemeklerinin kedilere zararlı olmasının sebeplerinden biri de baharatlar. Tüm baharatlar kediler için zararlı ayrıca yemeklerde bulunan tuz da böbrekleri için son derece tehlikeli.

cat-13-720-1

Kedi beslenmesinde yoğun karbonhidrat olmamalı

Kediler etobur canlılar dolayısı ile kedi beslenmesinde yoğun olarak karbonhidrat bulunması doğru değil. Karbonhidrat tüketen kedilerin başta dişleri olmak üzere vücutlarının çeşitli yerlerinde sorunlar ortaya çıkabiliyor.

sick-cat-eating-pasta

Kedilere ev yemeği verilecekse özel olarak pişirilmeli

Kedi dostunuza mamasının yanında lezzetli bir öğün vermek için ev yemeği sunmak istiyorsanız bu yemeği kediler için faydalı sebzeler ve et kullanarak sadece suda haşlayıp hazırlamanız en doğrusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dog drinking from a water hose crissy kight wwwdearcrissycom 758x426

Köpeklere Soğuk Su Vermek Doğru Mu?

cropped 2422753065951305c2c0935.56750512 758x426

Klima Evcil Hayvanlar İçin Zararlı Mı?