in

Kedilere Aşı Yapılmazsa Ne Olur?

Kedilere aşı yapılmazsa ne olur? Kedilere hangi aşılar yapılır? Kedilerde aşının önemi bu içerikte.

Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde de aşı hayati önem taşıyor. Doğru zamanda doğru dozda yapılan aşılar kedinizi belirli hastalıklara karşı koruyor.

Hangi aşı ne zaman yapılır?

Kedilerin olması gereken 3 temel aşı vardır. Bunlar; karma aşı,lösemi aşısı ve kuduz aşısıdır. Yavru kedilerde yavru 8 haftalık olduktan sonra aşı takvimine başlaması önerilir. Bu aşılar her yıl tekrarlanır.  İç parazitin önlenmesi için yapılan aşı ise 3 ayda bir yaptırılmalıdır.

Peki Kediler Aşı Yapılmaza Ne olur?

Kedilerde Lösemi Aşısının Önemi

Kedi lösemisi kedi severlerin korkulu rüyalarından biri ki böyle olması da gayet doğal zira kedi lösemisi tüm ırklardaki evcil kedilerin ölüm nedenleri arasında büyük bir yer tutuyor. Erkek kedilerde dişi kedilere kıyasla daha sık görülen kedi lösemisi her yaştan kedide görülebilir ancak 1-6 yaş arasındaki kedilerde görülme sıklığı çok daha fazladır. Kedi lösemisi viral bir hastalıktır ve etkeni feline leukemia isimli virüstür. Tüm viral hastalıklarda olduğu gibi kedi lösemisinde de tedaviden çok korumaya odaklanmak gerekir zira viral hastalıkların tedavisi oldukça zordur, üstelik birçok kedi bu tedavilere cevap vermeyip hayatını kaybedebilir. Kedileri bu hastalıktan korumanın en etkili yolu tabi ki düzenli aşılamadır, ayrıca erkek kedileri kısırlaştırarak kavga etme, ısırılma riskini minimize etmek de lösemiden koruma konusunda son derece etkili bir önlemdir.

Kedilerde Karma Aşının Önemi

Karma aşı kedilerde sık görülen viral hastalıkların korunamsına yönelik yapılmaktadır. Kedinizin viral hastalıklara karşı korunması için karma aşı büyük önem taşıyor.

Kedilerde Kuduz Aşısının Önemi

Kuduz aşısı kedileri ölümcül bir zoonoz yani hayvanlarla insanların paylaştığı hastalıklardan biri olan kuduzdan korumakla kalmıyor aynı zamanda yasal bir zorunluluk olma özelliğini taşıyor. Ülkemizde kedi bakanların kedilerini kuduza karşı aşılatmaları yasalarca mecbur tutuluyor ve bu yükümlülüğü yerine getirmeyenlere çeşitli cezai yaptırımlar uygulanıyor.

Kedilerde İç Parazit Aşısının Önemi

Parazit olan canlılarda yeterince beslenemediği için tüy kalitesi bozulabilir, karında şişlik oluşabilir, sürekli bitkin bir haldedir, anemik(kansızlık) olabilir, vücutta ödem oluşabilir, yerleştiği dokunun aktivasyonunu engelleyebilir. Bağırsakta parazit yoğunluğu artarsa kabızlık veya en kötüsü bağırsak duvarının yırtılıp septisemiye neden olup canlının ölümüne yol açar. Örneğin; Toxoplazma, Tenyalar, yuvarlak kurtlar gibi canlılar buna sebep olur. Bu yüzden düzenli iç parazit aşısı kediler için büyük önem taşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oyuncaklariyla Ask Yasayan 15 Hayvanoc

Oyuncaklarıyla Aşk Yaşayan 15 Hayvan

Kopeklere Asi Yapilmazsa Ne Olur

Köpeklere Aşı Yapılmazsa Ne Olur?