in ,

Kedilerden Korkarken Şimdi Bir Hayvan Hakkı Savunucusu Olan Oyuncu Ece Özdikici

Benim Adım Melek’in Funda’sı başarılı ve güzel oyuncu Ece Özdikici’nin hayvansever yönünü keşfedip tüylü dostları ile olan tanışma hikayelerine bayılacaksınız.

Benim Adım Melek adlı dizinin Funda’sı Ece Özdikici, canlandırdığı karakterlerle , müthiş oyunculuğuyla Türk halkının kalbinde sağlam bir yer edindi. Ece Özdikici kariyerine tiyatroyla başlayan başarılı oyuncu sadece yeteneğiyle değil aynı zamanda doğaya ve hayvanlara olan sonsuz aşkıyla da ön planda olan bir sanatçı. Yaptığı sanatı doğaya ve hayvanlara duyduğu aşkla birleştiren oyuncu iş hayatının dışındaki yaşamını birebir doğanın içinde hayvanlarla beraber geçiriyor.

Ece Ozdikici Ile Sevimli Hayat Arkadaslari

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Eskiden Hayvanlara Yaklaşmaktan Korkuyordu

Bir hayvanla tanışana kadar hayvanları sevseler bile onlardan korkan, kaçan, saklanmaya çalışan bir çok insan vardır. Bu kişi siz veya çevrenizdeki herhangi bir tanıdığınız olabilir. Ece Özdikici de bu kişilerden biriydi eskiden. Şimdilerde kendisine evde bir kedinin olmaması durumu dahi garip gelen Özdikici özellikle de kedilerden korkuyordu. Bu korkusundan dolayı yıllarca hiçbir kediye dokunmadı. Küçüklüğünde hayvan olmayan bir evde yaşamanın üzgünlüğünü yaşayan Özdikici, konservatuar okurken bir arkadaşının kaldığı zor durumdan dolayı 3 ay boyunca kedisine bakma cesaretini gösterdiğinde artık hayvanlar hakkındaki tabuları yıkılmaya başlamıştı. Kedi misafirine kısa sürede alışan Özdikici eve gitmek için artık tüylü bir sebebinin olmasına ve onu evde bekleyen bir nefesin var olmasına çok alışmış olacak ki misafir kedisi kendi evine döndüğünde hemen bir kedi sahiplenmeye karar verdi.

Ece Ozdikici Ile Sevimli Hayat Arkadaslari 1

Limon, Yampirik, Curly ve Bodrum’un Hikayeleri

İlk kedisi Limon’u Bodrum’da yaşayan bir akrabasının evinin bahçesinden sahiplendikten sonra eski hayatının onsuz ne kadar eksik olduğunu Özdikici şu sözlerle ifade ediyor: “Yıllardır susuz kalmışım gibi bir şey oldu bir anda. İhtiyacımı buldum. Ne çok şey kaçırmışım ne çok.” Limon ve Özdikici birlikte 16 yılı geride bıraktılar. Diğer sahiplendiği kedisi Yampirik ile Harbiye’deki bir parkta tanıştı. Ece Özdikici, Yampirik’i bulduğunda Yampirik yürümekte oldukça zorluk çekiyor neredeyse hiç yürüyemiyordu. Kediyi oracıkta sahiplenmeye karar veren Özdikici, beli kırılmış ve yanlış kaynamış olan kediciği tedavi ettiriyor. Tedavisi şuanda da ara ara devam eden Yampirik küçük aksaklıklar haricinde yürüyebiliyor. İnsan şiddetine uğrayarak bu hale geldiği tahmin edilen Yampirik insanlara karşı savunmasını hiç elden bırakmıyor. Ece Özdikici minik kedisinin yaşadıkları, çektiği acılar ve eziyetler hakkında konuşurken bile kendisini kötü hissettiğinden Yampirik’e özel bir ilgi gösterip yaşadıklarını ona unutturmaya çalışıyor. Tek erkek kedisi olan Curly ise sokaktan sahiplendiği diğer bir kedi. Amerikan Curly cinsi ile sokak kedisinin çiftleşmesi sonucu doğduğu düşünülen Curly için Ece Özdikici, ‘dünyanın en sevecen oğlanı’ diye bahsediyor. Evine gelen dördüncü kedi üyesi ise adı gibi tatlı bir Şeker. Şeker’in önceki sahibi ne yazık ki kansere yakalandığından öleceği için Şeker’i sahiplendirdi. Ayrıca kulakları da duymayan Şeker’in sokakta tek başına yaşamasına imkan yoktu. Ece Özdikici başta geçici bir süreliğine sahiplendiği sevimli kız Şeker’e oldukça hızlı bağlandı ve onu da bir daha bırakamadı. Son olarak Bodrum isimli canından çok sevdiği bir köpeği de var başarılı oyuncunun. Herkesle iyi anlaşan çok uyumlu bir köpek olan Bodrum maalesef sokağa atılmış bir köpekti. Dünyanın en iyi kalpli canlısı olarak nitelediği Bodrum’u sokağa nasıl attıklarını hala anlayamayan Ece Özdikici hayvan dostlarıyla birlikte yaşamaktan dolayı çok mutlu. Onların kendisini tamamladığını ve bir bütün olduklarını söylüyor.

Ece Ozdikici Ile Sevimli Hayat Arkadaslari 2

Tüm Dostlarının Doğalarına Saygısı Var

Kedi ve köpeklerle bir arada yaşamak tabiki bir takım fedakarlıklar gerektiriyor. Öncelikle her canlının kendi doğası olduğunu kabul etmek ve ona göre davranmak gerek. Bir köpeğe çok havladığı için veya bir kediye miyavladığı için kızmak oldukça gereksiz. Hayvan sahiplenen kişiler de öncelikle bu durumu kabul ederek sahiplenmelidir. Bunun farkında olmadan hayvan sahiplenip bir süre sonra vazgeçtim diyerek sokağa bırakılan hayvanların büyük travmalar yaşadığını unutmamalıdır. Sahiplendiği her canlının ayrı doğalara sahip olduğunu bilen, onları anlayan tanıyan bir hayvan sever Ece Özdikici. İstedikleri zaman onları seven yalnız kalmak istediklerinde onlara saygı duyan birisi. Bir hayvan sahiplendiğinin onların hissiz bir oyuncak ayı olmadığının farkında olarak birbirlerine olan sevgilerini hissettiklerini ve bunun tek önemli şey olduğunu söylüyor.

Ece Ozdikici Ile Sevimli Hayat Arkadaslari 3

“Satın Alma Sahiplen”

Hayvan hakları konusunu savunan sokaklarda ve barınaklarda yaşayan hayvanlarla sürekli etkileşimde olup onlara yardım eden bir hayvansever Ece Özdikici. Hayvan satışları hakkında tepkisini net bir şekilde gösteren başarılı oyuncu Ece Özdikici hayvanı bir eşyaymışçasına satın almanın yanlış bir şey olduğunu insanların anlamaya başladığını düşünüyor. Ne yazık ki anlaşılmakta geç kalınmış bir konu olsa dahi hala tam insanların bu konuda tam olarak bilinçlenemediğini ve yasaların bile hayvan satışı konusunda net bir yasaklayıcı yasası olmadığından insanların o bilince varamaması maalesef normal bile sayılır. Bundan dolayı Özdikici’ye göre hayvan haklarıyla ilgili etkili bir yasanın çıkması gerekmektedir. Hayvan satışı konusunun ne kadar ciddi bir durum olduğunu en iyi Ece Özdikici ifade ediyor: “Eskiden insanlar satılıyormuş. Bunu garipsiyoruz ya. Şuanda da hayvanlar satılıyor ne farkı var?” Bu yazıyı okuyan herkes soruyu kendine sorabilir. İnsan ve hayvan ikisi de canlı, ikisinin de hisleri, duyguları var. Peki insan ticaretini hayvan ticaretinden üstün tutan şey ne? Ne farkı var?

Ece Ozdikici Ile Sevimli Hayat Arkadaslari 5

“Onlarsız Bir Hayatı Düşünemiyorum.”

İşte onlarsız bir hayat düşünemeyen tüylü dostlarıyla birbirlerini tamamladıklarını düşünen ve tüylü dostlarının tüm zorluklarını da onların güzelliklerinin yanında kabul eden iyi kalpli oyuncu Ece Özdikici’nin ve tatlı dostlarının sosyal medyada büyük beğeni toplayan tatlı fotoğrafları :

1# “Kucak Kucağa Olmak Tercihimiz”

Ece Ozdikici Ile Sevimli Hayat Arkadaslari 6

2# Sokak Çocuğu

Ece Ozdikici Ile Sevimli Hayat Arkadaslari 7

3# Pembik Ağız, Yamık Kız , Yampirik 🙂

Ece Ozdikici Ile Sevimli Hayat Arkadaslari 9

4# Korkunç Görünümlü, Dünyanın En Sevecen Oğlanı 🙂 Curly

Ece Ozdikici Ile Sevimli Hayat Arkadaslari 8

5# “Home is ….” Dedikleri 🙂

Ece Ozdikici Ile Sevimli Hayat Arkadaslari 11

6# Dikkat! Aşırı Güzel, Aşırı Yampirik, Aşırı Bıyıklı Kedi Çıkabilir

Ece Ozdikici Ile Sevimli Hayat Arkadaslari 10

7# Smile Baby

Ece Ozdikici Ile Sevimli Hayat Arkadaslari 13

8# Şeker <3 My Love

Ece Ozdikici Ile Sevimli Hayat Arkadaslari 12

9# Orman Çocuklarıyla Güzel Bir Gün

Ece Ozdikici Ile Sevimli Hayat Arkadaslari 15

10# Yazdan Tatlı Bir Kare

Ece Ozdikici Ile Sevimli Hayat Arkadaslari 14

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Agackakanin yuva yapmasi kameralara yansidi

Ağaçkakanın Yuva Yapması Kameralara Yansıdı

Cudi Daginda Yillar Sonra Nesli Tukenme Tehlikesi Yasayan Ceylan Turu Goruntulendi 1

Cudi Dağı’nda Yıllar Sonra Nesli Tükenme Tehlikesi Yaşayan Ceylan Türü Görüntülendi