in

Kedilerde Tüy Dökülmesini Hafife Almamak Gerekiyor

Kedilerde yoğun tüy dökülmesinin altında umduğunuzdan çok daha ciddi hatta bazen ölümle sonuçlanabilecek hastalıklar yatabiliyor.

Kediler ve tüy dökülmesi ayrılmaz bir ikili olarak görülebilir zira kedilerin yılın tümü boyunca ama özellikle de mevsim değişimlerinde belirli miktarda tüy dökmesi normal kabul edilir. Ancak bir kedi mevsim geçişlerinin dışında da aşırı miktarda tüy döküyorsa bunu normal olarak kabul etmek mümkün değildir. Hatta kedilerde aşırı tüy dökülmesi bazı ölümle sonuçlanma riski taşıyan hastalıklara bile işaret ediyor olabilir.

Eğer kedinizin tüyleri yoğun biçimde dökülüyorsa bu sorunun altında yatabilecek olan önemli hastalıkları öğrenince bu durumu daha ciddiye alacağınız kesin.

Kanser

Kedilerde yoğun tüy dökülmesine yol açabilen en ciddi hastalıklardan biri kanserdir. Kanser denilince belirti olarak insanların aklına ilk gelen şey vücuttaki şişliklerdir, oysaki kedilerde kanserin illede vücutta görülebilir ya da elle hissedilebilir bir şişliğe neden olması gerekmez. Birçok kez kedi sahiplerinin önemsemediği belirtiler kansere işaret eder ve yoğun tüy dökülmesi de bunlardan biridir.

ab-alopecia-moffat-f1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hormonal düzensizlikler

Kedilerde görülen yoğun tüy dökülmesinin nedenlerinden biri de hormonlarındaki düzensizliklerdir. Özellikle de vücuttaki tiroit ve stereoid düzeylerinin yükselmesi aşırı tüy dökülmesine yol açabilir. Bu hormonların yükselmesi basit bir durum gibi algılansa da aslında önemli olan bu hormonların ne sebeple yükseldiğidir. Örneğin tiroit yükselmesinin altında tiroit bezindeki tümörler yani kanser yatabilir. Dolayısıyla kedilerde hormon düzensizliklerinden kaynaklanan yoğun tüy dökülmesi asla hafife alınmamalıdır.

figure-13

Mantar

Mantar enfeksiyonlarının birçoğu kedilerden diğer kedilere kolayca bulaşabileceği gibi bazıları insanlara da bulaşabilme riski taşır. Mantar enfeksiyonlar tabi ki ölümcül değildir ancak ilerlediği durumlarda kedilerde ciddi sorunlara yol açabilir. Yoğun bölgesel tüy dökülmesi ile karşılaşıldığında akla gelmesi gereken sorunlardan biri de mantardır.

18_103727

Parazitler

Söz konusu bölgesel ve aşırı tüy dökülmesiyse parazit enfeksiyonları da bu durumdan sorumlu olabilir. Özellikle de akarlar ismi ile bilinen ve uyuz hastalığına yol açan parazitler hem yoğun kaşıntıya ve tüy dökülmesine hem de ilerleyen dönemde lezyonlara neden olabilir. Kediniz yoğun tüy dökülme sorunu yaşıyorsa altında yatan nedeni kesin olarak öğrenip tedavi olmasını sağlamanın tek yoluysa tabi ki en kısa zamanda veteriner hekime başvurmaktır.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

99 Milyon Yıllık Kuş Fosili Bulunduöç

99 Milyon Yıllık Kuş Fosili Bulundu

dogs summer 758x426

Sıcak Havalarda Kedi ve Köpek Dostlarımızı Etkileyebilecek Sağlık Sorunları