in

Kedilerde Strese Neden Olan Etkenler

Kediler de aynı bizler gibi strese girebiliyorlar ve bazı etkenler kedi dostlarımızın kendilerini ciddi anlamda stresli hissetmesine neden olabiliyor.

Stres kediler için de bizler için olduğu gibi son derece zararlı bir durum, genel sağlık durumlarının bile bozulmasına neden olabiliyor. Kediler her ne kadar çevrelerinde olup bitenle köpekler kadar ilgili gibi görünmeseler de aslında çevreleriyle sürekli etkileşim halindedirler ve çevrelerinde olan bitenden hem de fazlasıyla etkilenirler. İşte kedilerde stresi tetikleyen etkenler.

Havai fişekler

Havai fişeklerin çıkarttığı sesler kediler için ciddi bir stres kaynağı olabilir. Havai fişeklerin aniden ortaya çıkarttığı yüksek ses kedilerin huzursuzlanmasına, strese girmesine yol açar. Ayrıca yeri gelmişken havai fişeklerin kuşların ölümüne de neden olduğunu ekleyelim. Yani bir gün havai fişek patlatmayı düşünürseniz aklınıza hemen bunun kedileri strese soktuğu, kuşları öldürdüğü gelsin ve lütfen bu fikirden hemen vazgeçin.

Kedilerde Strese Neden Olan Etkenler

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Fırtınalar

Aslında fırtınaların da kedileri strese sokmasının sebebi yine aşırı yüksek seslere neden olmasıdır. Gök gürültüsü birçok kedi için sıradan olsa da bazı kedileri ciddi anlamda strese sokabilir.

Kedilerde Strese Neden Olan Etkenler

Yüksek frekanslı sesler

Yüksek frekanslı sesler denilince aklınıza patlamalar, gümlemeler geliyor olabilir ancak yüksek frekanslı seslerden kasıt bu değildir. İnsan kulağı çok yüksek frekanslı sesleri algılayamaz oysaki kedi dostlarımızın muhteşem işitme duyusu algılar. Elektrikli aletlerin çıkarttığı ve bizlerin duyamadığı sesler gibi birçok ses kedilerde stres nedenidir. Bu yüzden yatarken ya da kullanmadığımızda elektrikli aletleri uyku pozisyonunda bırakmak yerine tamamen kapatarak kedi dostlarımızı stresten biraz da olsa koruyabiliriz.

Kedilerde Strese Neden Olan Etkenler

Güçlü kokular

Kedilerin burnu öylesine hassastır ki güçlü kokular deyim yerindeyse kedilere acı verir. Aşırı hassas burunlu kediler için güçlü kokular da stres kaynağıdır. Bu nedenle kedi dostunuzun yanında parfüm, deodorant sıkmaktan kaçınmanız gerekir. Ayrıca temizlik maddeleri de aynı şekilde strese neden olabilir.

Kedilerde Strese Neden Olan Etkenler

Taşınma

Kediler mekanlarına daha doğrusu alanlarına çok bağlıdır ve taşınma kediler için başlı başına bir stres kaynağıdır. Tabi ki kedi dostumuz strese girmesin diye taşınmamamız mümkün değildir, bu yüzden taşındığımız yerde stresini azaltmak için özenli olmak gerekir.

Kedilerde Strese Neden Olan Etkenler

Eve gelen yeni kişiler

Eve yeni bir insan ya da hayvan gelmesi de kedilerin strese girmesine yol açabilir. Tüm bunların yanı sıra hastalık da kedilerde stres nedenidir. Dolayısıyla kediniz taşınma, gürültü gibi etkenler yokken de stresliyse veterinere götürmeniz en doğrusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

anaplasmosis body image 2 758x426

Köpeklere Kenelerden Bulaşan Tehlikeli Bir Hastalık: Anaplasmoz

5699517a18c77369d49501e1

Kendisine Haksızlık Yapıldığını Düşenen Gizem Özdilli’den Basın Açıklaması