in

Kedilerde öksürük

Kedi dostlarımız da aynı bizler gibi öksürebilirler, ancak bizlerde öksürük her zaman ciddi sorunlara işaret etmezken kedilerde öksürük biraz daha ciddiye alınması gereken bir durumdur. Öksürük tek başına bir sorun olmaktan çok genellikle kardiyovasküler (kalp-kan damarları) sitemdeki hastalıklardan ya da solunum sistemindeki hastalıklardan kaynaklanır. Öksürük solunum sisteminde salgıların ve yabancı maddelerin birikmesini önleyen bir koruyucu mekanizma görevi görür ve özellikle de birçok solunum yolu hastalığı için en önemli erken uyarı işaretidir. İşte tüm bunları göz önünde bulundurarak kedim öksürüyor diyen herkesin kedi dostunu öksürüğün altında yatan nedenin belirlenip tedavi edilmesini sağlamak için mutlaka veteriner hekime götürmesi gerekir.

Kedilerde öksürük nedenleri

Kedilerde öksürük farklı nedenlerden kaynaklanabilir, bu nedenler şunlardır:

 • Astım: Kedilerde en sık görülen solunum yolu hastalıklarından biri astımdır, kedilerde astım polenler, alerji, kedi kumunun temizlenmemesi, yanında sigara içilmesi, parfüm, şişmanlık ya da stresten kaynaklanabilir. Kedilerde öksürük özellikle de inatçı öksürük astım belirtisi olabilir, astım hızla kötüleşebilir ve kedi dostunuz nefes alamayabilir, yapmanız gereken onu hemen veterinere götürmektir.
 • Alerjiler: Nedenleri çoğunlukla yukarıda belirttiğimiz astım nedenleri ile benzerlik gösteren alerjilerin de belirtilerinden biridir öksürük. Kedi dostunuzun öksürüğü alerjiden kaynaklanıyorsa buna neyin sebep olduğunu ve tedavi yöntemini veterineriniz belirleyecektir.
 • Akciğerlerde mantar enfeksiyonu: Mantar denilince çoğumuzun aklına ciltteki mantar gelse de mantarlar kedilerin burnunda, akciğerlerinde de enfeksiyona neden olabilir. Burun boşluğundaki ve akciğerlerdeki mantar enfeksiyonlarının da belirtilerinden biri öksürüktür.
 • Kalp kurdu: Sivrisineklerden yayılan ve ülkemizde de sıcak bölgelerde karşılaşılabilen kalp kurdu kedilerde öksürük nedenleri arasındadır.
 • Akciğer kanseri: Kedilerin akciğerinde ortaya çıkan kanser öksürüğe yol açar, akciğer kanseri öksürüğün en ciddi nedenlerinden biridir.
 • Kalp hastalıkları: Kedilerde öksürük kalp hastalıklarına işaret edebilir.
 • Enfeksiyonlar: Bakteriyeli viral ya da parazit kaynaklı enfeksiyonlar öksürük nedenleri arasındadır.

Bunların yanı sıra solunum yoluna kaçan yabancı cisimler de kedilerde öksürük görülmesine neden olabilir.

Kedinin öksürüğünün nedeni nasıl anlaşılır?

Kedilerde öksürük sıklıkla solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanır, ancak öksürük çok şiddetliyse ve bir süredir devam ediyorsa kapsamlı bir araştırmaya gerek duyulabilir. Veteriner hekime sorunun başlayışı ve ilerleyişi, kedide öksürükten başka herhangi bir belirti olup olmadığı gibi konularda detaylı bilgi vermeniz hekimin nedeni belirlemesine yardımcı olacaktır.

Kedilerde öksürük tedavisi

Kedilerde öksürüğün bir hastalık değil çeşitli hastalıklardan kaynaklanan bir belirti olduğunu söylemiştik, dolayısıyla kedilerde öksürük tedavisi için önce bu belirtiye neden olan hastalığın teşhis edilmesi gerekir. Hekim yapacağı muayene, gerekli gördüğü durumda tahlil ve testlerle öksürüğün altında yatan sebebi belirledikten sonra bu sebebi ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi prosedürü belirleyecektir.

Kedileri öksürükten koruma yolları

Kedi dostunuzun öksürmesine neden olabilecek durumlardan korumanın bazı yolları vardır.

 • Kedilerin yanında sigara içmemek
 • Kedilerin yanında ya da kediye parfüm sıkmamak
 • Kedilerin kum kabını düzenli olarak temizlemek
 • Kedi dostunuzu viral enfeksiyonlardan koruyabilmek için aşılarını düzenli olarak yaptırmak
 • Kedi dostunuzun iç ve dış parazit uygulamalarını düzenli olarak yaptırmak
 • Aşırı kilo almasını engellemek
 • Kedinizin aşırı strese girmesini önlemek
 • Kedi kumu seçerken fazla tozlu olmayan kumları tercih etmek

Elbette bu önlemler kedilerde öksürüğe kesinlikle engel olacaktır denilemez ancak bunlar olası etkenlerdir, kedilerin bu etkenlere maruz kalmasını engellemek öksürmelerini de önlemeye yardımcı olur. Yazımızı bitirirken kedilerin yanında sigara içmenin sadece öksürüğe değil ağız ve akciğer başta olmak üzere çeşitli kanserlere neden olabildiğini anımsatalım ve lütfen kedi dostunuzun yanında sigara ve diğer tütün ürünlerini içmeyin diyelim.

Boxer Köpek Cinsi Hakkında Her Şey

Kedilerde Mantar Hastalığı Ve Belirtileri