in

Kedilerde Mide Hastalıkları ve Belirtileri Nelerdir?

Kedi dostlarımız da tıpkı bizler gibi hastalanır. Bu hastalıkların en başında mide rahatsızlıkları görülür.

kedi-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kedi dostlarımızın yumaklara iplere merakı herkes tarafından bilinir. Dostlarımız ip ve yumaklarla oynarken hem yumağı hem de üzerine yapışan bakterileri yutabilirler. Kedi dostlarımız kişisel temizliklerine çok dikkat eden canlılardır bu sebepten onları çok sık kendilerini yalarken bulabiliriz. Bu yalama esnasında dostlarımız tüylerini de yutarlar. Özellikle uzun tüylü kedilerde bu sebepten mide rahatsızlığı görülebilir. Mide rahatsızlığının en büyük belirtileri kusma ve iştahsızlıktır. Bu belirtilerin birçok sebebi olabilir.

kedi2

Besin tahammülsüzlüğü ve ayrıca ot yeme gibi sebeplerden dolayı da kediniz kusmaya ve dolayısıyla iştahsız hale gelmeye başlayabilir. Bunlar akla gelen ilk sebepler olsa da kusma, ülserden tümörlere kadar çok ciddi rahatsızlıkların habercisi de olabilir.

kedi-o-c

Dostlarımızda en çok görülen mide rahatsızlıkları ülser, gastrit, mide tümörü ve karın iltihabıdır. Eğer kediniz bu hastalıklardan birine maruz kaldıysa en büyük belirtisi kusmadır. Bu tip sebeplerden kaynaklanan kusmalarda kedinin davranışlarının kontrol altına alınmaya çalışılması veya bakıma özen gösterilmesi sorunu çözmeyeceğinden, en kısa sürede tedavi için veteriner hekime danışmak gerekir.

Ancak her kusma bu hastalıkların belirtisi değildir. Kusmalar büyük çoğunlukla yutulan tüylerden ve kurtlardan kaynaklanırken, kedi bunu bir refleks olarak yapar. Yani normalde midede olmaması gereken yabancı maddeleri beden dışına atmak için kusar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sansur on haberiçi

Facebook Kedi Fotoğrafı Paylaşan Hintli Bloggeri Blokladı

foto on

Doğal Yaşam Ortamlarındaki Hayvanların 13 Komik Fotoğrafı