in

Kedilerde Kusma

Kedilerin kusması bazen ölümcül olabilecek sorunlara işaret eder bu nedenle önemsenmesi gereken bir durumdur.

Kedilerin kusması çoğumuz için alışılageldik bir durumdur, çünkü kediler aşırı temiz canlılardır ve tüm gün boyunca kendilerini yalayarak temizlenirler ve bu işlem sırasında doğal olarak bolca tüy yutarlar, bu tüyleri de kusarak çıkartırlar. Bu açıdan bakınca kedilerde kusma aslında sağlıklı bir kedinin rutin davranışları arasında yer alır. Ancak kedilerin kusmasının rutin bir davranış olduğunu düşünüp ciddiye almamak kimi zaman üzücü sonuçlarla karşılaşmamıza neden olabilir, zira kedilerde kusma bazen son derece ciddi, hatta ölümcül durumların en önemli belirtisidir. Bu nedenle kediniz kustuğunda onu takibe almanız, eğer başka hastalık belirtileri de varsa hiç zaman kaybetmeden veterinere başvurmanız gerekir.

Zehirlenme

Kedilerin en sık karşılaştığı ölümcül durumlardan biri zehirlenme ve kusma da zehirlenmenin ilk belirtilerinden biri. Kediler organik ve inorganik birçok madde sebebiyle zehirlenebiliyorlar ve bu kimi zaman kaza eseri gerçekleşirken kimi zamansa ne yazık ki kötü niyetli insanlar tarafından yapılıyor. Kediler ister organik ister inorganik maddeler nedeniyle zehirlenme yaşıyor olsunlar hemen her zehirlenmede kusma semptomu ortaya çıkıyor.

recovering cat

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Organ yetmezlikleri

Kedilerde de aynı bizlerde olduğu gibi çeşitli organların iyi çalışmadığı, görevlerini yerine getiremediği durumlarla karşılaşılabilir. Kedilerde görülen böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği gibi organ yetmezlikleri de kusmaya yol açabiliyor. Özellikle kedinin sık sık kustuğu ve kusması için ortada gözle görülür herhangi bir sebep bulunmadığı durumlarda mutlaka veteriner hekime başvurarak bu tekrarlayan kusmaların sebebinin teşhis edilmesini sağlamak gerekir.

140683a22b8b47323fb91443e8823d74_4217318-cat-vomit-memes_565-403

Bozuk yiyecekler

Kedilerin damak tadı oldukça gelişmiştir ve genellikle tadı güzel olmayan ve bayat yiyeceklerden uzak durular, ancak bu her zaman bu şekilde davranacakları anlamına gelmez ve bazen kediler de çöpte buldukları bozuk bir et parçasını ya da başka bir bozuk yiyeceği mideye indirebilirler, bunun sonucunda da doğal olarak mideleri bozulur ve kusarlar. Bu nedenle çöplerin kedilerin ulaşamayacağı şekilde muhafaza edilmesi en doğrusudur.

vomitingcat

Mide sorunları

Kedilerin midesi oldukça hassastır, ayrıca kedilerde çok sayıda mide hastalığı ile de karşılaşılır ve mide hastalıkları da kendini kusma ile gösterebilir. Özellikle kediniz yemek yedikten hemen sonra kusuyorsa bunun altında mide hastalıkları yatabilir. Bunu ciddiye almamak hem kedinin sürekli kusma sebebiyle kilo ve su kaybı yaşayarak genel sağlık durumunun bozulmasına hem de midesindeki sorunun gittikçe kötüleşmesine yol açabilir.

600px-vet-examining-maine-coon-cat

Kediniz kusuyorsa yapmanız gereken en doğru şey tabi ki veteriner hekime başvurmak ve bu sorunun altında yatan nedenin doğru şekilde teşhis ve tedavi edilmesini sağlamaktır.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ozgeozpirincci zilli

Özge Özpirinçci, Eşeği Zilli’nin Yeni Arkadaşı Oğlaklara İsim Arıyor

ıspartayalvackurbanvahşeti

Isparta Yalvaç’ta “Kurban” Adı Altında Vahşet Kesim