in

Kedilerde Kusma Her Zaman Basit Bir Sorun Değildir

Kedilerde kusma bazen ummadığınız kadar ciddi hatta ölümcül hastalıkların habercisi olabiliyor.

Kusma kedilerin rutin davranışlarından biri olarak görülüyor ve bunun altında yatan sebep kedilerin temizlenirken yani yalanırken tüy yutmaları ve yuttukları bu tüyleri de kusarak çıkartıyor oluşları. Ancak kediler her zaman bu sebeple kusmuyorlar ve bazen kedi dostlarımızın kusmasını ciddiye almamak üzücü sonuçlarla karşılaşmamıza yol açabiliyor.

Kedilerin kusmasına neden olabilecek ciddi durumları öğrenelim.

Böbrek yetmezliği

Kedilerde kusmaya neden olan en ciddi etkenlerden biri akut böbrek yetmezliği. Akut böbrek yetmezliği kronik böbrek yetmezliği gibi uzun sürede değil hızlı şekilde gelişen bir durum ve zehirlenme, aşırı sıvı kaybı gibi etkenler nedeni ile şekillenebiliyor. Akut böbrek yetmezliğinin kedilerde neden olduğu semptomlardan biri de kusma.

the-importance-of-annual-health-checks-for-your-cat-564b3aca0dfca

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Viral enfeksiyonlar

Kedi bakımı denilince akla gelmesi gereken ilk şeylerden biri aşılama. Zira kedilerde birçok viral enfeksiyon görülüyor ve kedi dostlarımızı bu enfeksiyonlardan korumanın tek yolu da düzenli aşı yaptırmak. Kedilerde görülen viral hastalıklarının birçoğunun en önemli ortak belirtisi ise kusma.

vomitingcat

Bağırsak parazitleri

Halk arasında bağırsak kurdu olarak bilinen bağırsak parazitleri kedilerde kusmaya neden olan sorunlardan biri. Kedileri viral enfeksiyonların yanı sıra yavruluktan başlayarak iç parazitlere karşı da aşılatmak gerekiyor, zira iç parazitler özellikle de yavru kedileri ölüme sürükleyebiliyor. İç parazitlerin önemli belirtilerinden biri de kusma ve kusmaya ishalin de eşlik ettiği durumlarda iç parazit varlığı ihtimalini göz ardı etmemek gerekiyor.

600px-sick-looking-cat

Akut karaciğer yetmezliği

Kedilerde zehirlenme başta olmak üzere çeşitli sebeplerle ortaya çıkan akut karacğer yetmezliğinin de önemli belirtilerinden biri kusma. Kedinizde kusmanın yanı sıra kulaklarda, gözlerde sarı görünüm gibi belirtiler de bulunuyorsa karaciğer yetmezliği yaşıyor olma olasılığı yüksektir. Ayrıca safra kesesi iltihabı da kedilerde kusmaya yol açabilir.

cat-being-examined

Zehirlenme

İşte kedilerin kusmasına yol açan ölümcül sebeplerden biri daha; zehirlenme. Kedilerde zehirlenme organik ya da inorganik maddeler nedeni ile şekillenebiliyor ve kusma her iki tip zehirlenmede de görülebiliyor. Kediniz aniden yoğun şekilde kusmaya başladıysa zehirlenme olasılığını da düşünerek kısa sürede veteriner hekime başvurmanız kedinizin hayatını kurtarmanızı sağlayabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dog dog with tick shutterstock 222021178 758x426

Keneler Köpeğinize Ciddi Zararlar Verebilir

img dog poop dream 758x426

Köpekler Neden Kaka Yer?