in

Kedilerde Kulak Uyuzu Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde kulak uyuzu ile oldukça sık karşılaşılıyor çünkü kulak uyuzu son derece kolay bulaşıyor. Kedi dostunuzda kulak uyuzu belirtilerini fark eder etmez veteriner hekime başvurmanız gerekiyor.

Kedilerin en hassas ve yapısın itibarıyla dış etkenlere en açık organları arasında yer alan kulaklarında birçok farklı hastalık ve sorun görülebiliyor, kulak uyuzu da bunlardan biri. Kedilerde kulak uyuzu genel ismi akarlar olan mikroskobik dış parazitler sebebi ile ortaya çıkıyor. Dış kulağa yerleşen akarlar kedilerin kulaklarında ciddi tahrişlere neden oluyor, kulak hematomuna (kulak kepçesinde deri altına kan birikmesi) gibi sorunlara da zemin hazırlayabiliyor. Hem bu gibi sorunlara yol açabileceği hem de kedileri ciddi anlamda rahatsız edeceği için kulak uyuzu fark edilir edilmez kedinin tedavi için veterinere götürülmesi gerekiyor.

Belirtiler

Kedilerde kulak uyuzu belirtileri şunlar;

  • Kulaklarda ve kafada kaşıntı
  • Bazen genel kaşıntı
  • Kulakları ve çevresini aşırı tırmalama
  • Sık sık kafa sallama
  • Dış kulakta kalın kırmızı, kahverengi ya da siyah kabuklar
  • Kulak kanalında kahverengi akıntı
  • Kulak kokusu
  • Kulakların arka tarafında kaşınma nedeni ile oluşan yaralar

Kedi dostunuzda bu belirtilerin bir ya da daha fazlasının varlığını fark ettiğinizde hemen veterinere götürmeniz en doğrusu.

Ear Mites in cat 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kulak uyuzu olan kedinin diğer kedilerden ayrılması gerekir

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi kedilerde kulak uyuzu son derece bulaşıcıdır bu nedenle eğer birden çok kediniz varsa diğer kedilerin de kulaklarını kontrol etmeniz gerekir. Diğer kedilerinizde kulak uyuzu bulunmadığından emin olursanız uyuz olan kediyi tedavisi süresince sağlıklı kedilerden ayrı tutmanız kulak uyuzunun yayılmasını engelleyecektir.

203263 675x450 catears

Kedilerde kulak uyuzu tedavisi

Kedilerde kulak uyuzu tedavisi ilaç ile yapılır. Kedinizi götürdüğünüz veteriner hekim hangi ilacın ne sıklıkla kullanılması gerektiği konusunda size bilgi verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mersinde Yüzlerce Balık Karaya Vurduöç

Mersin’de Yüzlerce Balık Karaya Vurdu

4 Ekim Hayvanları Koruma Günüöç

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Umudumuzu Kaybetmiyoruz