in

Kedilerde Kulak Sorunlarının Sonu Ummadığınız Kadar Ciddi Olabilir

Kulak sorunları kedilerin sadece işitme duyularını değil dengelerini de kaybetmelerine yol açabiliyor.

Kedilerin hala bu dünyanın sakinleri olarak kalabilmesinde hem uyum sağlama becerilerinin hem de kusursuz birer avcı olmalarının rolü büyük. Kedilerin tehlikelerden korunmak için de avlanmak için de en fazla kullandıkları organları kulakları ve bu açıdan bakılınca kulaklar kedi dostlarımızın en hayati organlarından biri durumundalar. Ancak kedilerin kulakları aynı zamanda dış etkenlere de çok açık ve bu nedenle kedilerde çeşitli kulak sorunları ile karşılaşma riski de oldukça yüksek. Kedilerde kulak sorunları ve hastalıkları umduğunuzdan çok daha ciddi sorunlara yol açabiliyor ve bu sorunlar kedilerin tüm hayatını etkileyebiliyor. Bu nedenle kedilerde kulak sorunlarının belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak ve bu belirtiler fark edildiği anda hemen veteriner hekime başvurarak sorunun ilerlemesini engellemek gerekiyor.

Kedilerde kulak hastalığı belirtileri

Kedilerde kulak hastalıklarının neden olduğu ciddi sorunları anlatmadan önce kulak hastalığı belirtilerini sizlerle paylaşmamızda fayda var. Kedilerde kulak hastalığı belirtileri şunlar;

  • Kulakta kaşıntı
  • Kulağı kısık tutma
  • Kafayı bir yana eğik tutma
  • Kulakta akıntı
  • Kulakta koku
  • Kulak kepçesinde koyu renkli birikim (bu özellikle kulak uyuzuna işaret edebilir)cat-ear-problems3

    Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kedinizde yukarıdaki belirtilerden bir ya da bir kaçı varsa kulağına yabancı cisim kaçmış, kulak uyuzu, kulak enfeksiyonu gibi bazı sorunlar yaşıyor olabilir dolayısıyla mutlaka veterinere başvurmanız gerekir.

İşitme kaybı

Kedilerde kulak sorunları ilerlediği takdirde ortaya çıkması olası ilk durum tabi ki işitme kaybı ya da halk arasındaki tabiri ile sağırlıktır. Doğmasal sağırlık daha çok beyaz renkli kedilerde görülüyor ve doğumdan sağır olan kediler sağırlığa daha kolay uyum sağlayabiliyorlar. Ancak yukarıda saydığımız nedenler ve bunların yanı sıra travmalar nedeni ile sonradan şekillenen sağırlık hele de sokakta yaşayan bir kedi için hayatı inanılmaz derecede zorlaştırıyor. Kedinizde kulak sorunu belirtilerini fark ettiğiniz anda veteriner hekime gitmeniz işitme duyusunu kaybetmesini engelleyebilmenin tek yolu.

ear-problems-in-cats-and-natural-remedies-660x330

Denge kaybı

Halk arasında kedilerin denge organının bıyıkları olduğu yönünde yaygın bir inanış var, oysaki bıyıklar kedilerin denge kurmasına direkt olarak etki etmiyor, kedilerin denge organı tüm memelilerde olduğu gibi kulakları. Kedilerde ortaya çıkan ve tedavi edilmeyen kulak sorunları ilerleyen dönemde denge kaybına neden olabiliyor ki denge sorunu yaşayan bir kedinin hayatının ne denli zorlaşacağını anlamak pek de zor değil.

ear_problems_with_your_cat_0416bdec-4230-4f28-9a68-de7caedc375c

Tüm bunları göz önünde bulundurarak kedinizin kulağında bir sorun olduğunu fark ettiğiniz anda muhakkak veteriner hekime başvurmanız gerektiğini bir kez daha belirtelim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Untitled 1afs

Canlı Canlı Toprağa Gömülen Bebeği Bulan Kahraman Köpek

kaplumbaga dilek bal tedavisiyle iyilestirildiöç

Kaplumbağa Dilek, Bal Tedavisiyle İyileştirildi