in

Kedilerde Kulak Rahatsızlığı

Güneş ışığına aşırı derecede maruz kalan kedilerde kulan rahatsızlığı daha çok gözüken kronik bir deri yangısıdır.

FELİN DERMATİTİS SOLARİS adıda verilen kedilerde kulak rahatsızlığı, özellikle beyaz kedilerin (daha çok beyaz kulaklı ve mavi gözlü kedilerin) yoğun güneş ışınlarına maruz kalması sonucu pikmentsiz kulaklarda görülen kronik bir deri yangısıdır.

Kedilerde Kulak Rahatsızlığı

Kedilerde Kulak Rahatsızlığı Belirtileri

Kedilerde kulak rahatsızlığında, öncelikle pikmentsiz kulak kenarları pembeleşir. Daha sonra yangı oluşur, kıllar dökülür, sulanma ve kabuklanma görülür, lezyonlar kulağın öteki kısımlarına da yayılır. İlk başlarda pek tepki göstermeyen kedi durum ilerledikce kulaklarını kaşımaya başlar ve bu da daha çok tahrişe sebep olur.

Beyaz kedilerde aynı durum alt göz kapağının kenarında da görülebilir. Devamlı tekrarlardan sonra bazan yassı epitel karsinoması denilen bir tür deri kanseri gelişebilir.

Kedilerde Kulak Rahatsızlığı

Teşhis

Özellikle yoğun güneş ışığına maruz kalan beyaz ve açık renkli kedilerin kulak kenarlarında ortaya çıkan deri değişikliklerinde ‘dermatitis solaristen’ şüphelenilir. Karsinomatoz değişikliklerden şüphelenildiğinde biopsi yapılır. Dış kulak iltihabı v.s. veya erkek kedilerin kavgaları sonucu oluşan yaralanmalarla karıştırılmamalıdır.

Kedilerde Kulak Rahatsızlığı

Tedavi

Hayvanların güneşten korunması gerekir. Güneş koruyucu kremler ve gerekirse kortizonlu preparatlar kullanılabilir. Şiddetli ülserasyon ve karsinomda kulak kepçesinin şirurjikal amputasyonu yapılır.

Dünya’nın En Uzun Köpeği Öldü

Çamaşır Makinesinde Kalan Yaramaz Kedi!