in

Kedilerde Kanser Oluşumuna Zemin Hazırlayan Etkenler

Bir kedinin bakım koşulları ile kanser olma riski arasında direkt ilişki olduğunu biliyor muydunuz?

Son yıllarda kedilerde kanser vakalarında artış gözlemlendiği bir gerçek ve bunun sebeplerinden birinin kedilerin değişen yaşam koşulları olduğunu söylemek pek de yanlış olmaz. Zira kedilerde kanser oluşumuna zemin hazırlayan birçok etken bakım koşulları ile direkt ilişkili. Yani, kedilere doğru bakmak kanser ve başka çok sayıda hastalıktan korunmalarına yardımcı oluyor, yanlış bakmaksa birçok hastalığı davet ediyor. Bu nedenle kedi bakımını sadece keyifli bir uğraş olarak görmektense ciddiye alıp geçerli bilgiler edinerek yapılması gereken bir iş olarak görmek gerekiyor, çünkü bu şekilde bir yaklaşımla kedilere çok daha faydalı olma, daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdürmelerini sağlama şansımız oluyor.

İşte kedilerde kanser oluşumuna zemin hazırlayan etkenler.

Obezite

Kediler de aynı insanlar gibi hızla şişmanlıyor, günümüzde özellikle evlerde yaşayan kedilerin çok büyük bir kısmı obez olarak tanımlanabilecek kadar kilolular ve obezite kedilerde kanser nedenlerinin ilk sıralarında yer alıyor. Çoğu kedi sahibi kedisinin tombul olmasını umursamıyor, hatta tombul kedilerin daha sevimli göründüğü fikri birçok kedicinin tüylü dostlarını bile isteye şişmanlatmasına yol açıyor. Eğer şişman bir kediniz varsa şunu bilmelisiniz ki, size sevimli gelen kedinizin fazla kiloları kanser olma, kalp-damar hastalıklarına yakalanma, şeker hastası olma gibi ciddi sorunlara zemin hazırlıyor. Yani kedinizin uzn ve sağlıklı bir ömür sürdürmesini istiyorsanız size tavsiyemiz hiç zaman kaybetmeden veteriner hekiminizle görüşerek kedinizin kilo vermesine yardım edecek bir beslenme programı oluşturmasını sağlamanız.

mindstray-pic-1-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Sigara dumanı

Sigara dumanına maruz kalma ile kedilerde oral kanser oluşumu arasında ilişki olduğu yönünde ciddi şüpheler bulunuyor. Zira sigara dumanındaki kanserojenler kedilerin kürküne siniyor ve kendini yalayan kediler bu kanserojenleri ağızlarının içine almış oluyorlar. Yapılan araştırmalar sigara içilen ortamda yaşayan kedilerde ağız içi kanserlerinin daha sık görüldüğünü gözler önüne seriyor. Yani aman, siz siz olun kedinizin yanında sigara içmeyin.

600px-cat_tongue_macro

Kısırlaştırmamak

Ülkemizde hala sıkça tartışma konusu yapılan kısırlaştırma aslında kedileri kanserden koruma konusunda en önemli rolü oynayan önlemlerden biri. Bu ilk bakışta alakasız gibi görünse de aslında son derece alakalı, zira kısırlaştırma birçok açıdan kedileri kanserden koruyor. İlk kızgınlık dönemine girmeden kısırlaştırılan kedilerde meme kanseri görülme riski yok denecek kadar azdır. Bir kez kızgınlık yaşadıktan sonra kısırlaştırılan kedilerde bu risk yükselir, bunun sebebiyse kızgınlık sırasında salgılanan hormonların meme dokusunda mutasyona neden olabilmesidir. Bu hormonların salgılanmaması meme kanseri riskini de minimize ediyor. Ayrıca kısırlaştırılan erkek ve dişi kedilerde diğer genital kanserlerin de görülme riski yok denecek kadar azdır.

pexels-photo-126407

Kedi aidsi (FIV)

Bir viral hastalık olan kedi aidsinin ne yazık ki kesin etkisi olduğu kanıtlanan koruyucu aşısı bulunmuyor ve FIV pozitif kedilerde lenfoma türü kanser görülme sıklığı %40’larda. Peki, aşısı olmayan bu hastalıktan kedileri nasıl koruyabiliriz? Tabi ki yine kısırlaştırarak, çünkü kedilerde FIV’ın ana bulaşma yolu ısırık yaraları ve kısırlaştırılmamış kediler birbirleri ile çok daha fazla kavga ediyor, bu esnada da ısırık yarası alıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sivasın 3 Bacaklı Bebeği Garip Yeni Yuvasındaöç

Sivas’ın 3 Bacaklı Bebeği ‘Garip’, Yeni Yuvasında

Öksüz Kalan Kurt Yavrularına Anne Köpek Sahip Çıktıöç

Öksüz Kalan Kurt Yavrularına Anne Köpek Sahip Çıktı