in

Kedilerde ishal hangi hastalıkların habercisidir?

Kedilerde ishal başlı başına göz ardı edilmeyecek bir sorundur. Ancak ishal, bazen çok daha ciddi sorunların, hastalıkların habercisi de olabilir. Peki, kedilerde ishal hangi hastalıkların habercisidir?

Hayatını kedilerle paylaşan herkes kedisinin ishal sorunu yaşadığına defalarca şahit olmuştur. Gerçekten de ishal kedilerde oldukça sık görülen sorunlardan biridir. Bu nedenle genellikle pek de ciddiye alınmaz. Oysaki ishal aslında zaten başlı başına ciddi bir sorundur.

Zira uzun süren ishaller kedilerde sıvı kaybına neden olabilir ki bu da ölümcül sonuçlanabilecek bir durumdur. Bunun yanı sıra ishal çoğunlukla yanlış besleme, çöp ya da bozuk gıda yemek gibi basit sebeplerden kaynaklansa da bazen ölümcül hastalıklara işaret edebilen bir belirtidir.

İşte kedilerde ishale neden olabilecek ciddi hastalıklar:

VİRAL ENFEKSİYONLAR

Kedi bakımının asla atlanmaması gereken unsuru düzenli aşılamadır. Aşılanmayan kedilerde çok sayıda viral yani virüs kaynaklı enfeksiyon ile karşılaşılma riski vardır. Bu hastalıkların hemen hepsi ölümcüldür. İshal hemen her viral enfeksiyon ile birlikte görülen belirtilerden biridir. Özellikle aşırı kötü kokulu ve kanlı ishaller viral enfeksiyonlara işaret edebiliyor.

BAĞIRSAK VE MİDE TÜMÖRLERİ

Kedilerde inatçı ve hiçbir tedaviye cevap vermeyen ishallerin altında yatabilen en ciddi nedenlerden biri de kanserdir. Özellikle de mide ve bağırsak bölgesinde ortaya çıkan tümörler ishale yol açabilir. Ayrıca kimi zaman farklı organlardaki tümörler de ishale yol açabilir.

ORGAN YETMEZLİĞİ

Aynı insanlarda olduğu gibi kedilerde de çeşitli organlarda hastalıklarla ve organ yetmezlikleri ile karşılaşılabiliyor ve ishal organ yetmezliklerine de işaret edebiliyor. Örneğin karaciğer ya da böbrek yetmezliği gibi hastalıklar ile birlikte ishal de görülebiliyor.

PARAZİT ENFEKSİYONLARI

Özellikle de yavru kedilerde ölüme bile neden olabilen parazit enfeksiyonlarının da önemli belirtilerinden biri ishal. Kedilerin yavruluktan itibaren iç parazitlere karşı düzenli olarak aşılatılması gerektiğinin de altını çizmeden geçmeyelim.

ZEHİRLENME

İşte kedilerde ishale neden olabilecek ölümcül etkenlerden biri daha, zehirlenme. Kedilerde organik ve inorganik maddeler sebebi ile ortaya çıkan zehirlenmelerin önemli belirtilerinden biri ishal. Aniden ortaya çıkan ishal durumunda kusma, nöbetler gibi zehirlenmeye işaret edebilecek diğer belirtiler de varsa hiç zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurmak kedinin hayatını kurtarabilmenin tek yolu.

Kedilerde zehirlenme durumu hakkında daha detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Köpeklerde ağrı belirtileri nelerdir?

Kediniz sürekli saklanıyor mu ?