in

Kedilerde En Sık Görülen 10 Hastalık

Kedi dostlarımız da bizler gibi birçok hastalığa yakalanabilir ancak bazıları çok daha sık görülüyor ve önlenemezse ölümcül olabiliyor.

1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kedi dostlarımız da bizler gibi birçok hastalığa yakalanabilir ancak bazıları çok daha sık görülüyor ve önlenemezse ölümcül olabiliyor. Kedi dostlarımızın sağlığı için erken teşhis büyük önem taşıyor. Dostlarımız, pek tabi bizlere hasta olduklarını söyleyemezler bu yüzden onları sürekli gözlemlemeliyiz. Kedi dostlarımızda en sık görülen 10 hastalık mevcut.

2

Mide Hastalıkları

Kedi dostlarımızda en çok görülen hastalıkların başında mide hastalıkları gelir çünkü dostlarımızın midesi oldukça hassastır. Mide iltihaplanması, gastrit ve reflü kedi dostlarımızda çok sık görülebilen hastalılardandır. Mide hastalıklarının birçok sebebi olabilir. Bazen bir virüs, yanlışlıkla yutulan şeyler ya da kedinize pek uygun olmayan, alerjik etkisi yaratan, hazmetmesinde sorun yaratan mamalar bile olabilir. Kedinizin alışık olmadığı bir mamayı ya da ev yemeğini yemesi de mide sorunlarını neden olabilir. Mide iltihaplanmasının en yaygın belirtisi kedinizin yemek yedikten sonra öğürmesi ve ilerleyen aşamalarda kusmasıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolları enfeksiyonu, kedilerde görülen en sık hastalıklardan biridir. En yaygın görülen belirtileri; çiş yapmada zorlanma, çiş yapmama veya çişini kutusunun dışında bir yere yapmalarıdır. Kedinizin tuvaletini yaparken miyavlama tarzı sesler duyuyorsanız mutlaka veterinerinize götürmenizde fayda vardır.

Diyabet

Pankreastan salgılanan insülin yetmezliği ile oluşan hastalığa şeker hastalığı denir. İnsülinin az olması ya da kan hücrelerinin var olan insülin hücrelerini görmezden gelmesi diyabete yol açan sebeplerden biridir. Sadece çok kilolu kedilerde görülür rivayeti tamamen yanlıştır. Evet, tıpkı bizdeki gibi kedilerde kilo artışı diyabet riskini artırır fakat normal kilosunda olan kedilerde de diyabet hastalığına rastlanabilir. En sık görülen belirtileri; su tüketimlerindeki artış, özellikle gece fazla su içmek ve halsizliktir.

Böbrek İltihaplanması

Kedilerde yaygın görülen sağlık sorunlarından olan böbrek iltihaplanması, kronik böbrek yetmezliğine dönüşebilecek kadar tehlikeli bir problemdir. Bedensel atıkların temizlenememesine yol açan bu durum, böbreklerin çalışmamasından dolayı kanın çok tehlikeli toksin maddelerle dolmasına yol açar. Halsizlik, zayıflık, kusma gibi belirtilere yol açan böbrek yetmezliği ölümcül olabileceğinden acil müdahale şarttır.

3

Kulak Enfeksiyonu

Kulak akıntısı ve kötü kokuyla kendini belli eden kulak enfeksiyonu, kendinizin sürekli olarak kulağının içini kaşımak istemesinden ötürü açık yaralara da yol açabilir. Kedilerde çok fazla görülen bu sağlık problemine erken aşamada müdahale edildiğinde çok kısa sürede tedavi edilebilmektedir.

Deri İritasyonu

Çok şiddetli kaşıntıya yol açtığı için kedinizin belirli yerlerini durmaksızın kaşımasıyla kendini belli eden deri iritasyonu, bölgedeki tüylerin hızla dökülmesine ve kaşımaya bağlı olarak açılan yaralarla kendini belli eder. Kaşınırken tırnaklarıyla açtığı yaralar yüzünden kedinizin irite olan deri bölgeleri kısa sürede iltihaplanabileceği için erken aşamada tedavi çok önemlidir.

Apseler

İltihap dolu şişlikler olan apseler özellikle dışarı çıkan kedilerde, diğer kedilerle yapılan kavgalar sonrasında açılan yaralardan kaynaklanır. Kedi ısırığından veya tırmalamasından kaynaklanan apselerin olduğu bölgede hassasiyet, şişlik ve bölgenin yüksek sıcaklığı apse oluşumunu gösterir.

Kedi Nezlesi

Kedi nezlesi, FVR virüsünün yol açtığı bir hastalıktır. Sıklıkla birden çok kedinin bir arada bulunduğu ortamlarda gözlenir ve ciddi derecede çabuk yayılır, bulaşıcıdır. Kedinizin nezle olup olmadığını birkaç belirtiyle anlayabilir ve veterinerinize başvurabilirsiniz. Bu belirtiler; burun akıntısı, öksürme ve hapşırma, vücut sıcaklığının yükselmesi ve iştah kesilmesidir.

Konjunktivit

Conjunktiva’nın enfeksiyonuna veya yangısına conjunctivitis denir. Başlangıç sebebi olarak alerjiye sebep olan polenler, koklamalar sırasında göze temas eden otlar, virüsler, bakteriler ve mantarlar gösterilebilir. Kediniz bu hastalıkta sürekli ağlıyor gibi görünür ve sık sık göz kırpar.

Hipertiroidi

Hastalık adından da anlaşılacağı üzere troid hormonunun normalden yüksek seviyede olması anlamına gelir. Bu hastalık kediler de artan iştahına rağmen kilo kaybına sebebiyet verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bob on

“Sokak Kedisi Bob“ Beyaz Perdeye Taşınıyor

gizlenmeon

Kediler Neden Saklanır?